Reklama

Bożena Sztajner/Niedziela

Obchody XXVII Światowego Dnia Chorego w archidiecezji częstochowskiej

2019-02-07 14:41

Ks. Mariusz Frukacz, Beata Pieczykura

Msza św. w kościele pw. św. Wojciecha w Częstochowie, nocne czuwanie na Jasnej Górze i kwesta na pomoc dla niepełnosprawnych sierot społecznych, złożą się na obchody XXVII Światowego Dnia Chorego w archidiecezji częstochowskiej.

„Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie”? - pod takim hasłem już w niedzielę, 10 lutego, Katolicki Ruch Dobroczynny „Betel” z siedzibą w Częstochowie organizuje już po raz 19. przy kościołach archidiecezji częstochowskiej zbiórkę ofiar do puszek na pomoc dla niepełnosprawnych sierot społecznych.

W rozmowie z ‘Niedzielą” ks. Jacek Marciniec, duszpasterz osób chorych i niepełnosprawnych w archidiecezji częstochowskiej podkreśla, że „każdy wolontariusz przez bezinteresowność i czułość staje się ikoną Jezusa jak św. Matka Teresa z Kalkuty. Duchowość miłosiernego Samarytanina nie może być zarezerwowana dla nielicznych. Albo angażuję się wielkodusznie, albo zostałem zainfekowany przez myślenie biznesowe: „Co z tego będę miał?”.

Datki z kwesty zostaną przeznaczone na domy z niepełnosprawnymi oraz na prowadzenie działalności wśród osób niepełnosprawnych i chorych w archidiecezji częstochowskiej. - Nasza pomoc dotrze również w ten sposób do domów „Betel” na kontynencie afrykańskim – w Etiopii i Madagaskarze – mówi ks. Marciniec.

Reklama

Domy prowadzone przez „Betel” nazywane Wspólnotami Życia, w archidiecezji częstochowskiej funkcjonują w Częstochowie przy ul. Kopernika, Okólnej i Pawiej, a także w Janowie i Działoszynie. Rodzinę znalazło w nich kilkadziesiąt niepełnosprawnych sierot społecznych.

Ruch „Betel” rozpoczął działalność w 1990 r. w Częstochowie. Jego twórcą jest Andrzej Kalinowski. Dewizą i programem Ruchu są słowa „homo”, „amicitia”, „communio”, „Deus” (człowiek, przyjaźń, wspólnota, Bóg). Od samego początku Ruch ten wzoruje się w działaniu na wspólnotach życia chrześcijańskiego osób niepełnosprawnych, założonych przez Jeana Vanier.

Dziś ruch „Betel” organizuje spotkania dla osób chorych, starszych, ich rodzin oraz przyjaciół. Swoją działalność oprócz terenu Polski skierował także na Białoruś, gdzie tworzy świetlice dla niepełnosprawnych, i do Etiopii, gdzie prowadzi dom z sierotami społecznymi.

Natomiast 11 lutego w kościele pw. św. Wojciecha w Częstochowie Mszy św. będzie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

„W godzinie Apelu Jasnogórskiego, spotykamy się razem przed Cudowną Ikoną Pani Jasnogórskiej. Upośledzone sieroty społeczne – mieszkańcy domów „Betel” prowadzą różaniec, klęczą bardzo blisko obrazu Matki Bożej Częstochowskiej” – dodaje ks. Marciniec.

W rozmowie z „Niedzielą” ks. Marciniec wskazuje też na znaczenie duszpasterstwa osób chorych i niepełnosprawnych i różne dzieła tego duszpasterstwa w archidiecezji częstochowskiej, takie jak m. in. pielgrzymki osób cierpiących do Matki na Jasną Górę.

Zawsze 6 lipca spotyka się na Jasnej Górze Apostolstwo Chorych, natomiast w ostatnią sobotę sierpnia z Olsztyna ok. Częstochowy wędruje kilkusetosobowa grupa ludzi słabych i ubogich.

We wrześniu odbywają się regionalne spotkania chorych pod przewodnictwem księży biskupów. Raz lub dwa razy w miesiącu odprawiane są Msze św. dla osób niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół w większych miejscowościach archidiecezji: Częstochowie, Wieluniu, Zawierciu, Radomsku, Myszkowie, Krzepicach, Działoszynie i Pajęcznie. W tych wspólnotach ma miejsce również przygotowanie do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego dla osób specjalnej troski. Podobnie towarzyszy swoim podopiecznym duszpasterstwo osób głuchoniemych i niedosłyszących.

Tagi:
Dzień Chorego

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

„Każda rodzina niesie światło”

„Każda rodzina niesie światło”

Laskarze z Radomska u Maryi

Laskarze z Radomska u Maryi

Wieluń u swojej ukochanej Matki

Wieluń u swojej ukochanej Matki

Pielgrzymi z Tarnowa

Pielgrzymi z Tarnowa

"Babcia pątniczka"

Między zawierzeniem a wyprawką

Między zawierzeniem a wyprawką

Obchody 39. rocznicy powstania Solidarności we Wrocławiu

Obchody 39. rocznicy powstania Solidarności we Wrocławiu

Niedziela z

Niedziela z "Niedzielą" w Częstochowie

Peilgrzymi z Zawiercia i Radomska

Peilgrzymi z Zawiercia i Radomska

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem