Reklama

Ks. Marcin Gołębiewski

Odsłonięcie odnowionej tablicy

2018-08-28 12:10

Ks. Marcin Gołębiewski
Edycja podlaska 35/2018, str. I

Bp Tadeusz Pikus 19 sierpnia poświęcił odnowioną tablicę na pomniku upamiętniającym bitwę pod Jerzyskami. Centralnym punktem uroczystości patriotycznych była Msza św. sprawowana przez księdza biskupa

Na nowo ufundowanej tablicy widnieje napis: „W hołdzie żołnierzom 1 Kompanii 32 Pułku Piechoty Obwodu Radzymin Armii Krajowej «Rajski Ptak» oraz Pododdziałowi Narodowych Sił Zbrojnych z Wołomina poległym w walkach z niemieckim okupantem w sierpniu 1944 roku. Towarzysze broni”. Napis na obecnej tablicy jest o tyle ważny, że prostuje historię wydarzeń, które miały miejsce 74 lata temu, oraz przywraca cześć i pamięć prawdziwym bohaterom.

Przed Eucharystią miały miejsce okolicznościowe przemówienia. Po uroczystym odsłonięciu tablicy ks. biskup dokonał jej poświęcenia. Homilię podczas Mszy św. wygłosił ks. prał. Tadeusz Osiński, kapelan Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Warszawa-Wschód. Nawiązując do słów Ewangelii, przypominał wartość Eucharystii w życiu chrześcijanina. Tak jak człowiek potrzebuje pokarmu materialnego, aby posilać swoje ciało, tak również potrzebuje pokarmu duchowego, jakim jest Eucharystia, aby mieć w sobie życie nadprzyrodzone. Przywołując pamięć poległych, wyraził głęboką wdzięczność tym wszystkim, którzy oddali życie w jej obronie. Jak zaznaczył, aby budować przyszłość, należy pamiętać o historii, przekazywać ją przyszłym pokoleniom, a swoje codzienne obowiązki wypełniać wiernie i solidnie.

Reklama

Na zakończenie Eucharystii ks. biskup pogratulował uroczystości patriotycznych oraz podkreślił ich wartość oraz znaczenie. Zaapelował o pokój oraz szacunek w życiu publicznym, ponieważ na pierwszym miejscu stoi dobro wspólne. Jak zauważył, łatwo jest walczyć przeciw drugiemu. O wiele trudniej jest walczyć razem we wspólnej sprawie. Jednak najtrudniejsza walka dokonuje się wewnątrz człowieka, kiedy musi zmierzyć się z własnymi wadami i słabościami.

Uroczystości uświetniły okolicznościowe przemówienia, licznie przybyłe poczty sztandarowe, przedstawiciele władz rządowych, samorządowych, służb mundurowych, organizacji patriotycznych. Nie zabrakło Apelu Poległych oraz salwy honorowej. Długi korowód różnych delegacji złożył kwiaty na pomniku poświęconemu bohaterom. Podniosły klimat zapewniła obecność żołnierskiej orkiestry dętej. Podczas wspólnego posiłku można było wysłuchać koncertu patriotycznego w wykonaniu zespołu „Sonanto”.

Tagi:
historia

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Bitwa pod Małogoszczem

Bitwa pod Małogoszczem

„Maryjność w Kościele i mariologia w teologii”

„Maryjność w Kościele i mariologia w teologii”

37. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy

37. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy

Spotkanie z

Spotkanie z "Niedzielą"

Święty Krzyż

Święty Krzyż

Zawód z misją

Zawód z misją

Kaplica w Domu św. Józefa w Małkowicach

Kaplica w Domu św. Józefa w Małkowicach

Mokrsko świętuje

Mokrsko świętuje

Uroczyste przekazanie i poświęcenie dzwonu „Pamięć i Przestroga” w Wieluniu

Uroczyste przekazanie i poświęcenie dzwonu „Pamięć i Przestroga” w...

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem