Reklama

Mazur/episkopat.pl

Papież Franciszek udzielił odpustu z racji 400-lecia Pustelni Złotego Lasu

2017-03-31 17:18

apis / Rytwiany / KAI

Z racji przypadających w tym roku obchodów 400-lecia fundacji Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach, papież Franciszek udzielił łaski odpustu dla przybywających tam pielgrzymów. Z prośbą o udzielenie przywileju zwrócił się do Penitencjarii Apostolskiej biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

Wierni przebywając do tej świątyni zobowiązani są do uczestniczenia w jakiejkolwiek świętej czynności. Mogą też modlić się o wierność Polski chrześcijańskiemu powołaniu, w intencji powołań kapłańskich i zakonnych, a także rodzin. Powinni też odmówić modlitwy: Ojcze nasz, Wierzę w Boga, Zdrowaś Mario.

Z łaski odpustu mogą skorzystać także wierni, którzy z powodu zdrowia lub innych ważnych przyczyn nie będą mogli nawiedzić pokamedulskiego kościoła.

Takie osoby mogą uzyskać odpust zupełny w miejscu, gdzie przebywają, jeśli wyrzekną się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu i podejmą intencję wypełnienia trzech zwykłych warunków uzyskania odpustu i jeśli będzie to możliwe oraz w pragnieniu serca dokonają duchowego nawiedzenia tego kościoła i odmówią wymienione wyżej w modlitwy.

Reklama

Wydany przez Stolicę Apostolską dekret zaleca także, aby kapłani, którym powierzono troskę o pokamedulski kościół i czyniący posługę duszpasterską w świątyni w sposób szczególny w czasie okresu jubileuszowego, zadbali o możliwość korzystania przez wiernych z sakramentu pokuty i ze szczególną troską służyli chorym komunią świętą.

Wydarzeniami związanymi z jubileuszowymi obchodami będą: 17 czerwca – Msza św. pod przewodnictwem kard. Gerharda Müllera, oraz koncert „Jednego serca, jednego Ducha”, 15 sierpnia br. – tradycyjny Odpust Klasztorny i popołudniowy koncert maryjny, 24 września br. – obchody rocznicowe konsekracji kościoła, festyn „Leśna Apteka” i sympozjum naukowe związane z historią Pustelni Złotego Lasu i życia eremickiego. Kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Rytwianach został poświęcony 27 września 1637 r. Przez wieki mnisi uczynili z rytwiańskiej Pustelni Złotego Lasu miejsce osobistego uświęcenia, ale także schronienie dla wielu osób szukających duchowego wzmocnienia, ucieczki przed sprawami światowymi czy nawet azyl dla prześladowanych.

Wielkimi darczyńcami pustelników byli bracia Jan i Gabriel Tęczyńscy, którzy nie tylko ofiarowali ziemię i uposażenie dla klasztoru, ale także sfinansowali jego budowę.

Pokamedulski, XVII-wieczny zespół klasztorny Pustelnia Złotego Lasu jest otwartym dla wszystkich, miejscem wewnętrznego wyciszenia oraz duchowego i fizycznego odpoczynku. Pielgrzymom i turystom Pustelnia Złotego Lasu umożliwia m.in. zwiedzanie barokowego kościoła i galerii kamedulskiej oraz zapoznanie się z europejskim szlakiem kamedulskim. Klasztory kamedułów wyrosły na bazie Reguły św. Benedykta, założyciela zakonu benedyktyńskiego.

Tagi:
odpusty pustelnia

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Bitwa pod Małogoszczem

Bitwa pod Małogoszczem

„Maryjność w Kościele i mariologia w teologii”

„Maryjność w Kościele i mariologia w teologii”

37. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy

37. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy

Spotkanie z

Spotkanie z "Niedzielą"

Święty Krzyż

Święty Krzyż

Zawód z misją

Zawód z misją

Kaplica w Domu św. Józefa w Małkowicach

Kaplica w Domu św. Józefa w Małkowicach

Mokrsko świętuje

Mokrsko świętuje

Uroczyste przekazanie i poświęcenie dzwonu „Pamięć i Przestroga” w Wieluniu

Uroczyste przekazanie i poświęcenie dzwonu „Pamięć i Przestroga” w...

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem