Reklama

diecezja.kielce.pl

Pierwsza pustelnica w diecezji złożyła śluby wieczyste

2017-05-22 17:01

dziar / Sokolina / KAI

W położonej w polach i wśród łąk, pustelni pw. Matki Bożej z Góry Karmel na trenie parafii Sokolina w dekanacie wiślickim - modlitwę, pokutę i przebywanie w ciszy praktykuje pierwsza w diecezji kieleckiej pustelnica Izabela. W sobotę 20 maja złożyła śluby wieczyste i odtąd pełni posługę w indywidualnej formule życia konsekrowanego.

„Taka forma życia konsekrowanego, choć rzadka, jest jednak bardzo ważna i znacząca dla Kościoła i dla świata” – wyjaśnia ks. prałat Tomasz Rusiecki, dyrektor Wydziału ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Diecezji Kieleckiej.

Ta posługa jest, jego zdaniem, porównywalna i określana, jako „życie na pustyni, z daleka od szumu świata i światowych propozycji.

– Jest to wezwanie skierowane do współczesnego człowieka, aby nie tracił nigdy z oczu powołania do świętości, realizowanego pod wpływem Ducha Świętego, na drodze, jaką Bóg człowiekowi nakreślił – zaznacza ks. prałat Rusiecki.

Reklama

Śluby czasowe ponad 50-letnia Izabela złożyła trzy lata temu, natomiast śluby pustelnicze wieczyste złożyła w sobotę 20 maja na ręce biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego. Uroczystość odbyła się w pustelni pw. Matki Bożej z Góry Karmel znajdującej się na terenie parafii Sokolina.

Ksiądz biskup w wygłoszonej wówczas homilii mówił o Maryi. Matkę Bożą przedstawił jak wzór życia oddanego Bogu, które przybiera ostatecznie kształt hymnu wielbiącego Boga i życia oddanego Kościołowi.

Życzył, aby „płomień, zapalony przez Ducha Świętego, płonący w sercu pustelnicy oddanej Chrystusowi i Matce Bożej z Góry Karmel - przynosił owoce ubogacające Kościół kielecki”.

W diecezji kieleckiej ostatnio intensywnie rozwijają się indywidualne formy życia konsekrowanego. Posługuje 6 dziewic konsekrowanych, 9 wdów konsekrowanych i 1 wdowiec konsekrowany.

Ponadto na terenie diecezji jest 9 zakonów i zgromadzeń męskich, 28 żeńskich, w tym 4 klauzurowe (karmelitanki w Kielcach, bernardynki w św. Katarzynie, norbertanki w Imbramowicach, bernardynki w Chęcinach), 3 stowarzyszenia życia apostolskiego (salezjanie, pallotyni, Koinonia św. Pawła), dwa instytuty życia konsekrowanego (Instytut Świecki Chrystusa Króla, Instytut Świecki Ochotniczki Księdza Bosko).

Tagi:
pustelnia

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Bitwa pod Małogoszczem

Bitwa pod Małogoszczem

„Maryjność w Kościele i mariologia w teologii”

„Maryjność w Kościele i mariologia w teologii”

37. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy

37. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy

Spotkanie z

Spotkanie z "Niedzielą"

Święty Krzyż

Święty Krzyż

Zawód z misją

Zawód z misją

Kaplica w Domu św. Józefa w Małkowicach

Kaplica w Domu św. Józefa w Małkowicach

Mokrsko świętuje

Mokrsko świętuje

Uroczyste przekazanie i poświęcenie dzwonu „Pamięć i Przestroga” w Wieluniu

Uroczyste przekazanie i poświęcenie dzwonu „Pamięć i Przestroga” w...

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem