Reklama

TER
Biskup Jan Piotrowski wręcza indeksy nowym studentom

Gaudeamus w WSD w Kielcach

2018-10-31 08:30

Władysław Burzawa
Edycja kielecka 44/2018, str. VII

W Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach po raz 291 rozpoczął się rok akademicki. W tej najstarszej kieleckiej uczelni kształci się 54 alumnów, w tym 4 na pierwszym roku. Inauguracja rozpoczęła się uroczystą Mszą św. w kieleckiej bazylice. Eucharystii przewodniczył bp Jan Piotrowski, przy ołtarzu towarzyszyli mu m.in. bp Andrzej Kaleta, rektor uczelni ks. Paweł Tambor oraz profesorowie, wychowawcy alumnów oraz kapłani z całej diecezji. W wygłoszonej homilii biskup Jan mówił o potrzebie prawdziwej ewangelicznej miłości Boga i człowieka. – Sześcioetapowy maraton o różnym stopniu trudności na jego poszczególnych odcinkach domaga się duchowej dyspozycji, wiary i nadziei, gdzie przede wszystkim potrzebne jest miejsce dla prawdziwej ewangelicznej miłości Boga i bliźniego. Szkoła Jezusa Chrystusa jest potrzebna każdemu niezależnie od tego, kim jest w świecie i jakie zadania podejmuje w seminaryjnej społeczności. Przypominał wszystkim, jak wielką wartość stanowi modlitwa, „która jest lekarstwem na wszystkie współczesne choroby i zagrożenia, które są w stanie dotrzeć do każdego ludzkiego serca”.

Po Mszy św. zebrani przeszli do auli bp. Czesława Kaczmarka w WSD i tam odbyła się sesja inauguracyjna, w której uczestniczyli między innymi rektorzy kieleckich wyższych uczelni, przedstawiciele KUL-u, przełożeni seminariów duchownych, między innymi z Tarnowa i Radomia, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, a także parlamentu. Uroczystości rozpoczęły się odśpiewaniem przez chór seminaryjny pod dyrekcja ks. Michała Olejarczyka pieśni „Gaude Mater Polonia”. Rektor Seminarium ks. dr Paweł Tambor powitał zaproszonych gości, a później nastąpiły oficjalne przemówienia. Następnie czterech studentów pierwszego roku złożyło ślubowanie. Indeksy wręczył im bp. Jan Piotrowski. W imieniu alumnów przemawiał diakon Paweł Latos, witając nowych studentów. Następnie wykład inauguracyjny pt.: „Człowiek odpowiedzialny za stworzenie – wyzwania antropologii chrześcijańskiej” wygłosił ks. dr hab. Przemysław Kantyka, prof. KUL. Wykład dotyczył zagrożeń ekonomicznych, z którymi boryka się świat. Jak podkreślał prelegent, z roku na rok coraz mniejsza grupa osób na świecie posiada coraz więcej dóbr, a miliony ludzi żyją w skrajnym ubóstwie. Kościół od lat opowiada się za sprawiedliwym podziałem dóbr, które należą do każdego człowieka – mówił.

Reklama

Oficjalne spotkanie zakończył biskup Jan. Wskazując na portret bł. Józefa Pawłowskiego przypomniał słowa Ojca Świętego Benedykta XVI, że święci swoim życiem wcielają, materializują pragnienie prawdy, dobra, pokoju i przez to są dla nas przykładem. Spotkanie zakończył seminaryjny chór pieśnią „Gaudeamus igitur”.

Tagi:
seminarium

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej 2019

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej 2019

Zbiórka na rzecz Syrii

Zbiórka na rzecz Syrii

Spektakularność działania Ducha Świętego

Spektakularność działania Ducha Świętego

Przegląd prasy 25 kwietnia

Przegląd prasy 25 kwietnia

Wzrastanie w Maryjności

Wzrastanie w Maryjności

Miłosierdzie Boże tu i teraz

Miłosierdzie Boże tu i teraz

Kaplica Sykstyńska we Wrocławiu

Kaplica Sykstyńska we Wrocławiu

7. Misterium Męki Pańskiej

7. Misterium Męki Pańskiej

Gorzów - Wigilia Paschalna w parafii Pierwszych Męczenników Polski 2019

Gorzów - Wigilia Paschalna w parafii Pierwszych Męczenników Polski 2019

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem