Reklama

Ks. Piotr Nowosielski
Kaplica seminaryjna to jedno z miejsc formacji kandydatów do kapłaństwa

Nowy rok formacji w legnickim WSD

2018-10-03 08:07

Ks. Waldemar Wesołowski
Edycja legnicka 40/2018, str. I

Wyższe Seminarium Duchowne diecezji legnickiej rozpoczyna nowy rok formacji ku kapłaństwu. Na 1. rok zgłosiło się 6 alumnów

W tym roku inauguracja nowego roku akademickiego będzie wyjątkowa. Gościem specjalnym będzie bowiem nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Uroczysta inauguracja zaplanowana została na niedzielę 7 października. Przed południem w auli seminaryjnej Nuncjusz Apostolski wygłosi wykład inauguracyjny na temat formacji seminaryjnej we współczesnym świecie. Odbędzie się także immatrykulacja alumnów 1 roku, którzy otrzymają indeksy studenckie. Ksiądz Arcybiskup będzie także przewodniczył Mszy św. o godz. 13.00 w katedrze legnickiej na rozpoczęcie roku akademickiego.

– Z każdą inauguracją wiążemy pewne nadzieje – powiedział rektor seminarium ks. Piotr Kot. – Cieszymy się, że w tym roku drogę ku kapłaństwu rozpoczyna 6 kandydatów. Może to nie jest wielka liczba, w porównaniu z innymi uczelniami naszego miasta, ale trzeba pamiętać, że nasza uczelnia ma zupełnie inny charakter. Jest to wspólnota, która przygotowuje się do tego, by wprowadzać ludzi żyjących w naszej diecezji w tajemnicę Ewangelii – dodał Ksiądz Rektor. Zaznaczył też, że to dzieło może być realizowane tylko wtedy, kiedy kandydaci do kapłaństwa sami zaczynają poznawać Ewangelię i żyć Ewangelią. – To jest podstawowe zadanie naszej uczelni – podkreślił ks. Kot.

Reklama

Wspólnota seminaryjna na różne sposoby stara się podążać tą drogą. Dokonuje się to poprzez studia filozoficzne i teologiczne, poprzez formację duchową, poprzez praktyki pastoralne, a także poprzez rozwijanie zainteresowań i różnych pasji, które mają klerycy. – Cały proces formacji jest bardzo złożony. Każdego roku we wspólnocie przełożonych i kleryków staramy się odczytywać znaki czasu. Staramy się zrozumieć, jaki jest współczesny świat, jaki jest współczesny człowiek, co w sobie nosi, z czym się spotyka. W odniesieniu do tych aspektów tak planujemy naszą formację, aby klerycy za kilka lat, już jako kapłani, mogli pójść w ten świat i pomagać ludziom wskazywać właściwą drogę życia. Chodzi o to, by w ludziach wzbudzać nadzieję – mówi Ksiądz Rektor.

Dodajmy, że legnickie Wyższe Seminarium Duchowne pisze swoją historię od 25 lat. Powołane zostało do życia przez pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka 25 marca 1993 r. Rok później, 10 marca 1994 r. dokumentem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej zostało afiliowane do Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Tym samym stało się ono pierwszą uczelnią wyższą w Legnicy, po transformacji ustrojowej Polski. Od tamtego czasu do 2017 r., w murach WSD Diecezji Legnickiej zdobyło wykształcenie wyższe prawie tysiąc absolwentów, w tym 267 kapłanów posługujących obecnie na terenie diecezji legnickiej, jak również w sąsiednich i w innych diecezjach, a także za granicą.

Tagi:
seminarium

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Kochamy Cię Mamo!

Kochamy Cię Mamo!

Srebrny jubileusz

Srebrny jubileusz

Radość życia! - Marsz dla Życia i Rodziny

Radość życia! - Marsz dla Życia i Rodziny

Koniec Kościoła?

Koniec Kościoła?

Przegląd prasy 23 maja

Przegląd prasy 23 maja

Wypowiedź dnia

Wypowiedź dnia

Peregrynacja w parafii św. Wojciecha w Czerwieńsku

Peregrynacja w parafii św. Wojciecha w Czerwieńsku

Neoprezbiterzy archidiecezji wrocławskiej

Neoprezbiterzy archidiecezji wrocławskiej

Święcenia kapłańskie w zielonogórskiej konkatedrze

Święcenia kapłańskie w zielonogórskiej konkatedrze

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem