Reklama

Ks. Paweł Kłys
Nowa książka abp. Grzegorza Rysia

Łódź

Koronowana służebnica – promocja książki

2019-01-02 12:59

Anna Skopińska
Edycja łódzka 1/2019, str. III

O tym, kiedy zaczęła się osobista relacja z Matką Bożą, czemu Jej gest na Ikonie Jasnogórskiej jest „niemalże bezlitosny” i czy można Maryję wykorzystywać w dialogu ekumenicznym, mówił abp Grzegorz Ryś podczas promocji swojej najnowszej książki „Koronowana Służebnica”. Zbiór nowennowych nauk wygłoszonych przez przyszłego Metropolitę Łódzkiego w ramach nowenny poprzedzającej 300-lecie koronacji Ikony Jasnogórskiej (17-25 sierpnia 2017 r.) został wydany przez Paulinianum. Spotkanie w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi poprowadził o. Michał Legan OSPPE. W rozmowie podkreślał, że w kazaniach nowennowych Księdza Arcybiskupa zauważało się wiele nawiązań i wątków z nauczania ks. Franciszka Blachnickiego.

– Jako mały chłopiec byłem w szpitalu i miałem tam po raz pierwszy ołtarzyk z obrazkiem Matki Bożej Saletyńskiej, trzymałem go w kieszonce piżamy, gdy jechałem na operację – opowiadał abp Ryś. – To było moje pierwsze spotkanie z Maryją, a potem to już poszło – gdzieś tam Matka Boża przewijała się przez całe moje życie kapłańskie – mówił. Przypomniał też, że ostateczna decyzja o zostaniu księdzem została podjęta na Jasnej Górze, a jako wotum dla Matki Bożej została złożona matryca z obrazka prymicyjnego. Pytany o określenie „niemalże bezlitosny gest” abp Ryś wskazał, że jego mistrz w wielu wymiarach – ks. prof. Jan Kracik – mówił, że „to gest, który streszcza wszystkie mariologie”. Maryja wskazuje na Jezusa. Wyraźnie i jednoznacznie.

Autor kazań nowennowych tłumaczył także dlaczego Kościół jest Matką. – Bo powinien być skupiony na osobie. I wyjaśniając, powrócił do zdarzenia z czasów kleryckich. – Poproszono nas, jako kleryków, na taką Wigilię dla samotnych ludzi zebranych z Krakowa, dwa dni przed Bożym Narodzeniem. To była bardzo pięknie przygotowana Wigilia. Taksówkarze z całego miasta za darmo zwozili tych ludzi, a myśmy zostali poproszeni, żeby trochę pośpiewać, pokolędować, trochę też podonosić do stołu, posłużyć przy Wigilii. I jak Wigilia się skończyła, to zrozumiałem, kto to jest kobieta. Wieczerzę organizowała taka szlachetna pani – krakowianka, która każdemu, kto przyszedł na Wigilię, na drogę dawała chałkę na następny dzień do zjedzenia. To może tylko kobieta wymyśleć. Żaden mężczyzna nie wpadnie na to, że trzeba dać na jutro bułkę, którą ktoś sobie w domu spokojnie zje. No, bo niby skąd ma ją mieć? I to jest ta koncentracja na osobie. Facet tego nie wymyśli – podkreślił.

Reklama

W trakcie spotkania o łódzkiej Jasnej Górze i historii przybycia do Łodzi obrazu Matki Bożej Watykańskiej opowiedział także abp senior Władysław Ziółek.

Jak we wstępie książki napisali Ojcowie Paulini, te unikalne rozważania są głęboko ewangeliczne i głęboko ludzkie: „Autor wielokrotnie pozwolił, by z jego słów przebijała miłość, synowska czułość i wierność wobec Bogurodzicy, którą Jasnogórska Ikona przedstawia, i wobec Jezusa Chrystusa, do którego wszystko, co jasnogórskie, ma prowadzić”. W książce zamieszczono wyjątkową mapkę – Wizerunek Jasnogórskiej Maryi. Przed każdym rozdziałem zostały wyodrębnione poszczególne fragmenty Ikony, ku którym prowadzą rozważania. Jest to pomoc dla wszystkich w osobistym i intymnym odkrywaniu służby, jaką pełni Jasnogórska Matka Kościoła i Królowa Polski.

Tagi:
książka abp Grzegorz Ryś

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Proobronni

Proobronni

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Katechezy z Janem Pawłem II

Katechezy z Janem Pawłem II

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Przegląd prasy

Przegląd prasy

„Wieczory Maryjne – Katechezy z Janem Pawłem II

„Wieczory Maryjne – Katechezy z Janem Pawłem II

Obchody 25-lecia istnienia Centralnej Szkoły Państwowej Szkoły Pożarnej

Obchody 25-lecia istnienia Centralnej Szkoły Państwowej Szkoły Pożarnej

Odpust ku czci św. Jadwigi na wrocławskim Kozanowie

Odpust ku czci św. Jadwigi na wrocławskim Kozanowie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem