Reklama

Paulina Dębiec

Mała parafia z wielkim sercem

2019-01-16 11:11

Paulina Dębiec
Edycja łódzka 3/2019, str. I

W minioną niedzielę – 13 stycznia – parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Tomaszowie Mazowieckim uroczyście obchodziła jubileusz 90-lecia swojego istnienia

Głównym powodem, dla którego pierwszy biskup łódzki – Wincenty Tymieniecki podjął decyzję o utworzeniu w Tomaszowie Mazowieckim nowej (drugiej w kolejności) parafii, a tym samym o budowie kościoła, był bardzo dynamiczny rozwój pobliskiej Tomaszowskiej Fabryki Sztucznego Jedwabiu. Stopniowo w pobliżu wyżej wymienionego zakładu osiedlało się coraz więcej osób, wszyscy oni natomiast potrzebowali właściwego miejsca do modlitwy.

Proboszczem świątyni bp Tymieniecki mianował ks. Antoniego Machnikowskiego, który nawiązał współpracę z dyrekcją wspomnianych zakładów. Dyrektorem TFSJ był wówczas Michał Hertz – Żyd, który przyjął chrzest i został katolikiem. W zamysłach ks. Antoniego Machnikowskiego oraz Michała Hertza nowo wybudowany kościół miał być jedynie tymczasowym (tak się jednak nie stało i do dnia dzisiejszego zwykło się nazywać świątynię Najświętszego Serca Jezusowego „małym kościołem”) i wybudowano go nadzwyczaj szybko, bo w przeciągu zaledwie 2 miesięcy.

Uroczystej Mszy św. jubileuszowej przewodniczył pochodzący z tej parafii bp Ireneusz Pękalski, który w homilii w piękny i wzruszający sposób nawiązał do sakramentu chrztu św., a także do jakże ciekawej historii rodzimej świątyni. Wzruszającym faktem było bez wątpienia koncelebrowanie Eucharystii przez obecnego proboszcza ks. Pawła Dziedziczaka, byłego proboszcza ks. Ryszarda Stanka, a także przez kapłanów pochodzących z tej parafii: ks. Krzysztofa Owczarka oraz ks. Grzegorza Gogola.

Reklama

Podniosłą uroczystość uświetniło uroczyste odśpiewanie przez księży oraz wiernych „Te Deum”, obecność orkiestry z pobliskiej Lubochni, a także koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu parafialnego chóru.

Co ciekawe, jubileusz 90-lecia stał się także przyczynkiem do powstania wyjątkowej publikacji autorstwa Marii Papiernik-Typa pt. „Mała parafia z wielkim sercem”. I tak jest faktycznie: w tej świątyni każdy czuje się, jak u siebie w domu – ważny, potrzebny i kochany, niech i tak będzie przez kolejne, długie lata.

Tagi:
parafia

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Narodowe Perły Klasztoru OO. Paulinów

Narodowe Perły Klasztoru OO. Paulinów

Jestem w dobrym miejscu

Jestem w dobrym miejscu

Sztandar dla strażaków z Będzina

Sztandar dla strażaków z Będzina

"Wstańcie, chodźmy..."

Potrzebujemy siebie nawzajem

Potrzebujemy siebie nawzajem

Młodzi kochający Teatr

Młodzi kochający Teatr

Abp Depo: potrzeba wierności Chrystusowi do końca

Abp Depo: potrzeba wierności Chrystusowi do końca

Proboszcz Roku Dolnego Śląska

Proboszcz Roku Dolnego Śląska

Bp Ignacy Dec uhonorowany  tytułem doktora honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu

Bp Ignacy Dec uhonorowany tytułem doktora honoris causa Papieskiego Wydziału...

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem