Reklama

Krzysztof Świertok

Jasna Góra: dziękczynienie za 35-lecie obecności Legionu Maryi w Polsce

2014-09-13 17:45

mir / Częstochowa / KAI

Za 35 lat obecności Legionu Maryi (LM) w Polsce dziękowało dziś na Jasnej Górze ponad 7 tys. przedstawicieli tej wspólnoty. Legioniści modlili się o rozwój pobożności maryjnej w naszej Ojczyźnie i nowy zapał ewangelizacyjny, prosili też o pokój w Polsce i na świecie.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. koncelebrowana o godz. 11.00. Eucharystii przewodniczył abp senior Damian Zimoń, który jako pierwszy proboszcz w Polsce wprowadził legionistów do parafii Mariackiej w Katowicach. Homilię wygłosił bp Mariusz Leszczyński z diecezji zamojsko-lubaczowskiej, obecny był też bp Roman Marcinkowski, krajowy opiekun duchowy LM.

W imieniu Jasnej Góry zgromadzonych powitał o. Jan Poteralski. Podprzeor klasztoru, nawiązując do charyzmatu legionistów, którym jest docieranie do wierzących i niewierzących, szerzenie kultu Matki Bożej i głoszenie Ewangelii powiedział: "Wasza posługa i przybliżanie ludzi do Boga i Kościoła, w dobie zmasowanego ataku na wszystko, co polskie i katolickie, ma wielkie znaczenia, pomaga ludziom dobrej wiary w ciągłym odkrywaniu piękna Boga, modlitwy i sakramentów świętych w codziennym życiu".

Życząc uczestnikom pielgrzymki umocnienia wiary i sił, odwagi, poczucia dumy i radości z faktu bycia legionistą Maryi w XXI wieku, o. Poteralski zachęcał czcicieli Matki Bożej: "Macie jeszcze wiele do zrobienia w Polsce i zlaicyzowanej Europie".

Reklama

- Trzeba bronić zasad ewangelicznych w życiu indywidualnym i społecznym, pierwszeństwa prawa Boskiego nad ludzkim, głosu sumienia, w którym odzywa się głos Boga, świętości życia, małżeństwa i rodziny oraz godności każdego człowieka – zaapelował w homilii bp Mariusz Leszczyński.

Biskup pomocniczy zamojsko-lubaczowski mobilizował legionistów: - Dziś, kiedy zło z nową siłą uderza w fundamenty moralne narodu, trzeba, aby jego różnym przejawom wypowiedzieli walkę pobożni katolicy, posłuszni Maryi i Jezusowi, kochający Kościół i Ojczyznę. Dziś już nie wystarczy obrona obecności wartości chrześcijańskich w świecie. Potrzebna jest katolicka ofensywa. To właśnie miał na myśli papież Benedykt XVI, gdy przed dwoma laty mówił o `Kościele wojującym` - Ecclesia Militans – wyjaśnił kaznodzieja.

W czasie Mszy św. został również odczytany Akt poświęcenia Legionu Maryi Niepokalanemu Sercu Maryi.

Na zakończenie Eucharystii został odczytany telegram skierowany do Ojca Świętego Franciszka. Legioniści Maryi zapewnili o swoim wsparciu modlitewnym we wszystkich sprawach papieża i Kościoła. Podobny telegram zostanie wysłany także do abpa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP.

Legion Maryi powstał w 1921 r. w Dublinie w Irlandii, a swoją nazwę zapożyczył od legionu rzymskiego. Założycielem stowarzyszenia był Irlandczyk Sługa Boży Frank Duff. Opiera się on na duchowości maryjnej. Jego celem jest dążenie do osobistej świętości i udział w misji ewangelizacyjnej Kościoła przez apostolskie zaangażowanie w służbie najbardziej potrzebującym i tym, którzy są dalecy od wiary. Legioniści służą pomocą duchową wszystkim, którzy są w potrzebie - odwiedzają samotnych i chorych w domach, szpitalach i zakładach opieki społecznej, pracują wśród ludzi uzależnionych.

Członkowie Legionu w Polsce włączyli się w dzieło krucjaty różańcowej o odnowę moralną polskiego narodu. W Polsce ruch ten obecny jest od 35 lat, skupia ok. 6 tys. członków aktywnych oraz 15 tys. członków wspierających modlitwą.

W marcu br. Stolica Apostolska uznała Legion Maryi za międzynarodowe stowarzyszenie wiernych z osobowością prawną zgodną z prawem kanonicznym.

Tagi:
Legion Maryi

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Srebrny jubileusz

Srebrny jubileusz

Radość życia! - Marsz dla Życia i Rodziny

Radość życia! - Marsz dla Życia i Rodziny

Kierunek lekarski na częstochowskim UJD

Kierunek lekarski na częstochowskim UJD

Sesja Europa Christi

Sesja Europa Christi

Koniec Kościoła?

Koniec Kościoła?

Uczyłam się miłości od Jana Pawła II

Uczyłam się miłości od Jana Pawła II

Św. Rita w parafii Narodzenia NMP w Turowie

Św. Rita w parafii Narodzenia NMP w Turowie

Częstochowa: 25. rocznica święceń kapłańskich

Częstochowa: 25. rocznica święceń kapłańskich

Dzień Strażaka w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie

Dzień Strażaka w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem