Reklama

Ks. Krzysztof Hawro
Eucharystia na Jasnej Górze

Legion Maryi na Jasnej Górze

2015-09-24 12:02

Ks. Krzysztof Hawro
Edycja zamojsko-lubaczowska 39/2015, str. 1

Zaznaczyć trzeba, że coroczna pielgrzymka na Jasną Górę odbywa się zwyczajowo w okolicach daty powstania Legionu Maryi, a powstał on 7 września 1921 r. w Dublinie w Irlandii. Głównym zadaniem Legionu jest szerzenie kultu Matki Bożej i głoszenie Ewangelii.

Przed kilkunastoma laty Legion Maryi zaistniał na terenie diecezji lubelskiej, a obecnie diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Ogromne zasługi w propagowaniu i rozwijaniu Legionu ma ks. prał. Zdzisław Ciżmiński, który jest diecezjalnym duszpasterzem Legionu Maryi. To z jego błogosławieństwem udała się na Jasną Górę grupa pielgrzymów z Zamościa. Do Częstochowy dotarliśmy wieczorem 11 września. Już tego wieczoru uczestniczyliśmy w modlitwie Apelu Jasnogórskiego, której przewodniczył bp Roman Marcinkowski, opiekun Legionu Maryi z ramienia Episkopatu Polski, obchodzący w tym roku złoty jubileusz kapłaństwa.

Reklama

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. koncelebrowana w sobotę 12 września o godz. 11 na Szczycie. Eucharystii przewodniczył bp Roman. Pielgrzymów powitał o. Krystian Gwioździk, podprzeor Jasnej Góry. – Niech Maryja, Pani Jasnogórska, wstawia się za księdzem biskupem Romanem, wypraszając mu potrzebne łaski dla jego posługi pasterskiej i dla dobra Legionu Maryi – powiedział Ojciec Podprzeor w powitaniu. W homilii bp Roman Marcinkowski podkreślał rolę legionistów we współczesnym świecie. – „Żadna instytucja Kościoła nie może się uchylić od tego najważniejszego obowiązku głoszenia Chrystusa wszystkim ludziom” – mówił św. Jan Paweł II. Idźcie i nauczajcie – to wola Chrystusa, to zadanie dane Kościołowi, to nakaz – mówił w homilii bp Marcinkowski. – Nie bójcie się podjąć tego zadania. Idźcie, to znaczy wyjdźcie naprzeciw ludziom, światu, sytuacjom, szukajcie tych, co się zagubili i tracą grunt pod nogami, pójdźcie do przywalonych ciężarem zła i zbuntowanych, idźcie, by dźwigać człowieka, by ukazać mu wspaniałe plany Boga, który pierwszy nas umiłował – mówił Ksiądz Biskup.

Na zakończenie Mszy św. bp Marcinkowski poświęcił nowe legionowe sztandary, po czym odczytano pozdrowienie i telegram legionistów skierowany do Ojca Świętego Franciszka.

Tagi:
Legion Maryi

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Srebrny jubileusz

Srebrny jubileusz

Radość życia! - Marsz dla Życia i Rodziny

Radość życia! - Marsz dla Życia i Rodziny

Kierunek lekarski na częstochowskim UJD

Kierunek lekarski na częstochowskim UJD

Sesja Europa Christi

Sesja Europa Christi

Koniec Kościoła?

Koniec Kościoła?

Uczyłam się miłości od Jana Pawła II

Uczyłam się miłości od Jana Pawła II

Odpust ku czci św. Rity w Chlebowie

Odpust ku czci św. Rity w Chlebowie

Św. Rita w parafii Narodzenia NMP w Turowie

Św. Rita w parafii Narodzenia NMP w Turowie

Częstochowa: 25. rocznica święceń kapłańskich

Częstochowa: 25. rocznica święceń kapłańskich

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem