Reklama

Aleksandra Wojdyło
Najpiękniej prezentująca stroje kolędników grupa z parafi i pw. św. Bartłomieja w Unisławiu

Kropla miłości ma sens

2018-01-24 12:44

Aleksandra Wojdyło
Edycja toruńska 4/2018, str. I

Delegat biskupi ds. misji diecezji toruńskiej ks. kan. Grzegorz Tworzewski zaprosił Kolędników Misyjnych 13 stycznia do Jabłonowa Pomorskiego na 2. Spotkanie Kolędników Misyjnych Diecezji Toruńskiej

W odpowiedzi na prośbę kolędników, którą wyrazili podczas 1. Spotkania Kolędników Misyjnych Diecezji Toruńskiej, chcemy się ponownie zobaczyć i wspólnie przeżyć radość wiary – wyjaśniał ks. kan. Tworzewski. Dodał, że to świętowanie jest również podziękowaniem za całoroczną pracę formacyjną z dziećmi, które wrażliwością swojego serca mobilizują dorosłych do pomocy ich rówieśnikom w krajach misyjnych i same takiej pomocy udzielają.

Konkurs

Pierwsza część spotkania rozpoczęła się w Centrum Kultury i Sportu, gdzie najpierw odbył się konkurs gwiazd betlejemskich i strojów grup kolędniczych. Następnie świadectwem niesienia Chrystusa podzielił się świecki misjonarz Rafał Solski, który wraz z małżonką Małgorzatą posługiwał przez 10 lat w odległej Mongolii. Dzieci ze Szkoły podstawowej w Drużynach wystąpiły z przedstawieniem pt. „Z kolędą w domu”. W tej części spotkania sekretarz Krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci Anna Sobiech przypomniała o otwartych dłoniach, jako symbolu tegorocznego misyjnego kolędowania oraz istocie modlitwy pięciu palców. – Być dla siebie przyjaciółmi, budować między sobą więzi, być wrażliwymi na potrzeby innych, być gotowym do pomocy. Niech dobro, serce i talenty, którymi dzielimy się z innymi, potrafią nas uskrzydlać do dalszych dobrych działań – dodała. Na wszystkich czekał poczęstunek przygotowany przez Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim.

Oddać cząstkę siebie

Następnie barwny kolędowy korowód przemaszerował ulicami miasta do kościoła parafialnego. Centralnym punktem diecezjalnego spotkania kolędników misyjnych była Msza św. w kościele pw. Chrystusa Króla, której przewodniczył bp Wiesław Śmigiel.

Reklama

W homilii bp Wiesław, nawiązując do treści ewangelicznych mówiących o powołaniu Mateusza, zwrócił uwagę na potrzebę zastanowienia się nad własnym powołaniem i podkreślania jego istoty. – Pan Bóg patrzy na serce człowieka i powołuje, a moc Jego słowa powoduje, że człowiek pozostawia wszystko i idzie w nieznane dlatego, że ufa Bogu – mówił bp Wiesław. Zwracając się do Kolędników Misyjnych, dodał, że dzisiaj wszyscy jesteśmy powołani, aby iść do ludzi, oddać cząstkę siebie drugiemu człowiekowi i nieść Chrystusa wśród swoich rodzin, znajomych, kolegów ze szkoły. Modlitwą, gestem, uczynkiem, ofiarą każdy może stawać się misjonarzem w swoim środowisku i nieść wraz z gwiazdą Dobrą Nowinę. – Jako uczniowie misjonarze jesteście bardzo ważną cząstką Kościoła misyjnego i nigdy o tym nie zapominajcie – podkreślił. Przypominał założenia papieża Franciszka z adhortacji apostolskiej „Evangelii Gaudium” i osobę św. Teresy z Lisieux, patronki misji. Dodał, że misjonarzem jest dziś każdy poprzez uczestnictwo w dziele Kościoła. Dziękując za rozwijanie dzieła misyjnego w diecezji toruńskiej, bp Wiesław zachęcił także do modlitwy o pokój, nowe powołania do niesienia Jezusa całemu światu oraz do dalszej aktywnej działalności misyjnej w diecezji. Na koniec do małych kolędników powiedział: – To waszą zasługą będzie to, że kolejni misjonarze usłyszą głos Chrystusa i zaniosą do innych krajów Dobrą Nowinę i dzięki waszej modlitwie będą silni.

W darach ofiarnych najmłodsi misjonarze przynieśli do ołtarza m.in. różnobarwne świece i przedmioty symbolizujące poszczególne kontynenty oraz złączone dłonie, symbol pokoju tegorocznego kolędowania, polecając bogactwo, kulturę i problemy ludów misyjnych. Na zakończenie Mszy św. słowa podziękowania skierował proboszcz ks. kan. Grzegorz Tworzewski. Podkreślił on słowa Księdza Biskupa, że nie można rozdzielić słów: uczeń i misjonarz, dodał, że dzieci kolędujące w tym roku na rzecz rówieśników z Syrii i Libanu dały doskonałe świadectwo, jak w praktyce słowa te realizować. – Ta kropla miłości ma sens – zaznaczył.

Zastępca burmistrza miasta i gminy Jabłonowo Pomorskie Jędrzej Kucharski wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Krzysztofem Kamińskim wręczyli bp. Wiesławowi obraz bł. Marii Karłowskiej, patronki miasta. Liturgii towarzyszył śpiew scholi parafialnej prowadzonej przez s. Dominikę, Barbarę Kopaczewską i Małgorzatę Strzelecką.

Nagrodzeni

W 2. Spotkaniu Kolędników Misyjnych uczestniczyło ok. 30 grup kolędników reprezentujących parafie w Bobrowie, Brudzawach, Grodzicznie, Grudziądzu, Grzybnie, Jabłonowie Pomorskim, Drużynach, Kowalewie Pomorskim, Kruszynach, Lidzbarku Welskim, Unisławiu i Wielkich Łunawach.

W konkursie na najpiękniejszą gwiazdę I miejsce zajęli kolędnicy z Jabłonowa Pomorskiego przygotowani przez Barbarę Kopaczewską, II i III miejsce zajęły również jabłonowskie grupy, które swoje gwiazdy wykonały pod kierunkiem Lidii Behrendt-Pedynkowskiej i Katarzyny Mościckiej. Wśród najpiękniej prezentujących stroje kolędników misyjnych jury w składzie: Anna Sobiech, Anna Berent, Justyna Prajs, Paulina Modrzejewska najwyżej oceniło grupę z parafii pw. św. Bartłomieja w Unisławiu (przygotowana przez Urszulę Machaj), z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wielkich Łunawach (przygotowana przez Dorotę Wawrowską) oraz z parafii pw. św. Jakuba w Bobrowie (pod opieką Marii Grzecznowskiej).

Do tradycji przechodzi już fakt, że najpiękniejsza gwiazda i najlepiej prezentująca się grupa kolędnicza znajdzie się na plakacie zapowiadającym przyszłoroczne spotkanie. Nagrodę specjalną – wyjazd do Rzymu i grobu św. Jana Pawła II, patrona województwa – ufundowali marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki i przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Ryszard Bober, który wraz z gratulacjami wręczył symboliczny bilet do Rzymu. Szczęśliwcami zostali jabłonowscy kolędnicy przygotowywani przez Barbarę Czachor.

Spotkanie zakończył obiad w szkole podstawowej przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Piecewie, a ks. kan. Grzegorz Tworzewski dla wszystkich uczestników przygotował słodkie paczki. Kolejne spotkanie odbędzie się w sobotę po uroczystości Trzech Króli w 2019 r.

Tagi:
kolędnicy misyjni

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Pierwsza komunia Święta

Pierwsza komunia Święta

Zofia Kossak na nowo – komiksowo

Zofia Kossak na nowo – komiksowo

Czytelnicy

Czytelnicy "Niedzieli" w Ołomuńcu

Uczyłam się miłości od Jana Pawła II

Uczyłam się miłości od Jana Pawła II

Kościół nie jest nasz

Kościół nie jest nasz

Przegląd nr 20/2019

Przegląd nr 20/2019

Noc Muzeów w Ożarowie

Noc Muzeów w Ożarowie

„Boża muzyka” w Nowej Brzeźnicy

„Boża muzyka” w Nowej Brzeźnicy

Przedstawienie

Przedstawienie "Polska pachnie bzami" w Ośnie Lubuskim

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem