Reklama

RK
Wspólna modlitwa ekumeniczna w Goleszowie

Goleszów

Diecezjalna modlitwa o jedność

2018-02-07 13:42

Monika Jaworska
Edycja bielsko-żywiecka 6/2018, str. III

Centralne diecezjalne nabożeństwo w Tygodniu Modlitwy o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia) odbyło się w czwartek 25 stycznia w kościele ewangelicko-augsburskim w Goleszowie.

– Od wielu lat katolicy i ewangelicy spotykają się naprzemiennie to w jednym, to w drugim kościele, by przed Boży majestat zanosić modlitwy o pojednanie i prosić Boga, by uczył nas codziennej jedności. Każdy, wchodząc do kościoła, mógł na sobie odczuć chłód i uderzenie łańcucha. Jako dzieci praojców wszyscy zbłądziliśmy i na swój sposób nadal jeszcze odczuwamy różne formy zniewolenia. Czasami nie jesteśmy świadomi, jak wciąż jesteśmy skrępowani łańcuchami. Ale Chrystus je przerywa – powiedział zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego bp Adrian Korczago w Goleszowie.

Proboszcz miejscowej parafii św. Michała Archanioła ks. prał. Adam Drożdż podzielił się wspomnieniami z wcześniejszych nabożeństw ekumenicznych w kościołach goleszowskich. – Zawsze podkreślaliśmy to, co nas łączy: przede wszystkim potrzebę modlitwy i wspólnego dążenia do przezwyciężania tego, co nas dzieli, żebyśmy umieli wspólnie żyć i działać, tworząc jedną wspólnotę – powiedział.

Reklama

Tydzień Modlitw przebiegał pod hasłem „Prawica Twoja wsławiła się mocą” (Wj 15,6)”. Do hasła nawiązał w kazaniu bp Roman Pindel. – Nasze nawrócenie i zerwanie z grzechem wiąże się koniecznie z zawierzeniem Bogu. Potrzebna jest ufność w to, że rozpoczęte nowe życie będzie lepsze, wytrwale, a przede wszystkim możliwe do osiągnięcia, bo przecież w tym wypadku to prawica Pana sławi się mocą – zauważył bp Roman Pindel. Nawiązał również do sensu Eucharystii danej nowemu ludowi od Boga: – Odwraca ona uwagę od rzeczy przemijających, a zwraca uwagę na dobra przyszłe. Daje życie wieczne i stanowi obietnicę zmartwychwstania. Przez ten pokarm Bóg pokazuje, że Jego prawica i dziś wsławia się mocą.

W nabożeństwie uczestniczyli biskupi ewangeliccy – Janusz Jagucki i Paweł Anweiler, przewodniczący Stowarzyszenia Teologów Ekumenistów ks. prof. Józef Budniak, wikariusz generalny ks. dr Marek Studenski, duchowni katoliccy i ewangeliccy, siostry diakonise, przedstawiciele władz gminy Goleszów i wierni obu wspólnot. Zaśpiewały chóry goleszowskich parafii – katolickiej pod dyrekcją Ewy Wigezzi-Skałki oraz chór mieszany i męski parafii ewangelickiej pod dyrekcją Anny Stanieczek. Na organach zagrała Helena Czarnecka. Na zakończenie biskupi Adrian Korczago i Roman Pindel udzielili błogosławieństwa wiernym.

Tagi:
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Srebrny jubileusz

Srebrny jubileusz

Radość życia! - Marsz dla Życia i Rodziny

Radość życia! - Marsz dla Życia i Rodziny

Kierunek lekarski na częstochowskim UJD

Kierunek lekarski na częstochowskim UJD

Koniec Kościoła?

Koniec Kościoła?

Przegląd prasy 23 maja

Przegląd prasy 23 maja

Wypowiedź dnia

Wypowiedź dnia

Odpust ku czci św. Rity w Chlebowie

Odpust ku czci św. Rity w Chlebowie

Św. Rita w parafii Narodzenia NMP w Turowie

Św. Rita w parafii Narodzenia NMP w Turowie

Częstochowa: 25. rocznica święceń kapłańskich

Częstochowa: 25. rocznica święceń kapłańskich

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem