Reklama

Katarzyna Artymiak
Poświęcenie obelisku upamiętniającego braci Żurakowskich

Nabożeństwo ekumeniczne w cerkwi prawosławnej

2019-01-30 11:36

Monika Łukaszów
Edycja legnicka 5/2019, str. I

Słowa: „Dąż do sprawiedliwości”, zaczerpnięte z Księgi Powtórzonego Prawa, towarzyszyły w tym roku spotkaniom ekumenicznym podczas trwającego w całym Kościele powszechnym Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

Przez 7 dni, od 18 do 25 stycznia br., rozważane było Słowo Boże, prowadzono wspólną modlitwę, odbywały się wykłady i koncerty. Wszystko po to, by szukać tego, co przybliża i łączy wyznawców Chrystusa. W ramach modlitw o jedność chrześcijan 22 stycznia br. w prawosławnej cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Legnicy, na nabożeństwie ekumenicznym spotkali się ewangelicy, prawosławni, grekokatolicy i katolicy. Przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego przybyli na czele z bp. Zbigniewem Kiernikowskim i ks. Andrzejem Jarosiewiczem, delegatem biskupa legnickiego ds. ekumenizmu. Obecni byli także: ks. Jerzy Gansel z parafii Kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz ks. Mirosław Drapała proboszcz parafii greckokatolickiej. Wraz ze zgromadzonymi w cerkwi wiernymi modlili się klerycy i przełożeni Wyższego Seminarium Duchownego, siostry zakonne oraz księża dziekani legnickich dekanatów.

Spotkaniu przewodniczył ks. Lubomir Worchacz, proboszcz miejsca oraz zaproszony przez niego ks. Sławomir Sorokanycz z parafii w Studzionkach. W słowie skierowanym do uczestników nabożeństwa ks. Worchacz powiedział m.in.: – Żyjemy w zglobalizowanym świecie, w którym szerzy się wykluczenie, wykorzystywanie i niesprawiedliwość. Pogłębia się przepaść między bogatymi a ubogimi. Sukcesy ekonomiczne stają się decydującym czynnikiem w relacjach między ludźmi, narodami czy wspólnotami. To często wywołuje napięcia i konflikty. Jakże trudno cieszyć się pokojem, kiedy w świecie brak sprawiedliwości. Ewangelia, którą słyszeliśmy – a którą wierni Kościoła prawosławnego słyszą na doksologii w dzień nowego roku, kiedy proszą o wybaczenie swoich grzechów i kiedy proszą o błogosławieństwo na nadchodzący rok – mówi przede wszystkim o tym, że mocą chrztu wszyscy chrześcijanie uczestniczą w prorockiej misji Pana naszego Jezusa Chrystusa, misji głoszenia Jego nauki słowem i czynem, głoszenia Dobrej Nowiny ubogim i słabym. Gdy podejmiemy tę misję, jako chrześcijanie, Duch Boży będzie z nami, umacniając nas do pracy na rzecz sprawiedliwości. Nasza chrześcijańska godność wymaga tego, abyśmy mówili i postępowali w taki sposób, żeby słowa, które przypomniał nam dzisiaj z Ewangelii Pan nasz Jezus Chrystus, spełniały się codziennie wobec ludzi żyjących wokół nas.

Reklama

Swoje słowo wygłosili także przedstawiciele pozostałych Kościołów, wśród nich biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski: – Jedność chrześcijan, to zanurzanie nas w przedziwnej sprawiedliwości. Bo tu nikt z nas nie ma racji, możemy tak powiedzieć. My wszyscy potrzebujemy odniesienia do jednego. Wtedy będziemy jednością. Niech Bóg nam udzieli tej łaski, stosownie do naszych konkretnych sytuacji indywidualnych i wspólnotowych, byśmy umieli żyć w tym duchu. Duchem takiej sprawiedliwości, która wyrasta z tajemnicy chrztu Jezusa i naszej, czyli naszego zanurzenia w tajemnicy Paschalnej Jezusa. Tego życzę wam wszystkim ze wszystkich naszych orientacji wyznaniowych. Jeden jest Pan, jedna wiara i jeden chrzest – zakończył ksiądz biskup.

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Kochamy Cię Mamo!

Kochamy Cię Mamo!

Srebrny jubileusz

Srebrny jubileusz

Radość życia! - Marsz dla Życia i Rodziny

Radość życia! - Marsz dla Życia i Rodziny

Koniec Kościoła?

Koniec Kościoła?

Przegląd prasy 23 maja

Przegląd prasy 23 maja

Wypowiedź dnia

Wypowiedź dnia

Peregrynacja w parafii św. Wojciecha w Czerwieńsku

Peregrynacja w parafii św. Wojciecha w Czerwieńsku

Neoprezbiterzy archidiecezji wrocławskiej

Neoprezbiterzy archidiecezji wrocławskiej

Święcenia kapłańskie w zielonogórskiej konkatedrze

Święcenia kapłańskie w zielonogórskiej konkatedrze

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem