Reklama

Europa

Białoruś: prezydent proponuje spotkanie papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem w Mińsku

Rozmawialiśmy o wynikach spotkania papieża z patriarchą Cyrylem, które odbyło się daleko stąd, na Kubie. Myślę, że powinniśmy rozważyć takie spotkanie tutaj, w Mińsku. To tu dyskutowane są problemy Wschodu i Zachodu, Północy i Południa - mówił prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka podczas przedpołudniowego spotkania z biskupami krajów europejskich, biorących udział w rozpoczętym dziś w Mińsku zgromadzeniu plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Od czwartku do niedzieli odbywa się ono w Mińsku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prezydent przyjął przewodniczących episkopatów Europy w mińskim Pałacu Niepodległości. W swoim przemówieniu podkreślał znaczenie zorganizowania zgromadzenia CCEE na Białorusi, której centralne położenie na mapie Europy nazwał "darem od Boga".

- Wierzymy, że wizyta tak wysoko postawionych katolickich duchownych w Mińsku jest znakiem głębokiego szacunku dla białoruskich katolików. Jestem przekonany, że jest to wyraz uznania dla Białorusi - mówił białoruski przywódca. Przypomniał też, że obecność europejskich hierarchów w Mińsku związana jest także obchodami 750-lecia pierwszego zapisu dotyczącego Mińska w staroruskiej „Kronice Nestora” (znanej także jako "Powieść lat minionych") oraz 500-lecia wydania "Biblii Ruskiej", pierwszej księgi wydrukowanej w języku białoruskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wyraził też nadzieję na dalsze umacnianie pozycji Kościoła we współczesnym społeczeństwie. "Wiem, że Kościół jest instytucją konserwatywną w najlepszym znaczeniu tego słowa. Waszym wielkim osiągnięciem jest to, że nie kierujecie się pośpiechem w przeprowadzaniu reform, które często prowadzą do upadku podobnych instytucji. Jednakże nie znaczy to, że mamy nic nie robić. Chciałbym widzieć Kościoły prawosławny i katolicki odgrywające bardziej znaczącą rolę zarówno w moim kraju, jak i w innych. Dziś potrzebujemy was bardziej, niż kiedykolwiek" - mówił Łukaszenka.

Reklama

Prezydent Białorusi sugerował też, by to właśnie w Mińsku doszło do kolejnego spotkania papieża Franciszka i głowy Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, patriarchy Cyryla. "Rozmawialiśmy o wynikach spotkania papieża z patriarchą Cyrylem, które odbyło się daleko stąd, na Kubie. Myślę, że powinniśmy rozważyć takie spotkanie tutaj, w Mińsku. To tu dyskutowane są problemy Wschodu i Zachodu, Północy i Południa" - mówił szef państwa. Podkreślił też znaczenie decyzji Patriarchatu Moskiewskiego w tej kwestii. "Jeśli osiągniecie porozumienie z Kościołem prawosławnym, ja i naród białoruski zrobimy wszystko co niezbędne dla was, waszych zwierzchników i naszych zwierzchników Kościołów katolickiego i prawosławnego, aby to spotkanie w Mińsku uczynić historycznym. Pomyślcie o tym" - mówił prezydent.

Wizyta w mińskim Pałacu Niepodległości rozpoczęła pierwszy dzień zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), która w dniach 28 września - 1 października odbywa się w Mińsku, z udziałem przewodniczących episkopatów i ich delegatów, reprezentujących 45 państw Europy.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2017-09-28 18:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Poniedziałki literacko-artystyczne w księgarni "Niedzieli"

Spotkanie w księgarni

Magdalena Niebudek

Spotkanie w księgarni "Niedzieli". Na pierwszym planie prof. Barbara Kubicka-Czekaj j, po lewej inicjatorka spotkań Barbara Popiołek

Więcej ...

Zakłócenia programu Radia Maryja były celowe i nielegalne

2024-04-17 13:56
O. Tadeusz Rydzyk

Karol Porwich/Niedziela

O. Tadeusz Rydzyk

Celowe i nielegalne zakłócenia sygnału programu Radia Maryja dnia 10 kwietnia 2024 r. pochodziły z obszaru regionu kaliningradzkiego na terytorium Federacji Rosyjskiej – wyjaśnienia Sekretarza Wykonawczego IGO EUTELSAT.

Więcej ...

Franciszek oddał hołd Piusowi X - papieżowi pokoju

2024-04-17 16:16

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek czuje się blisko związany ze swoim poprzednikiem św. Piusem X, który rządził Kościołem w latach 1903-1914, w swoim zaangażowaniu na rzecz pokoju. Napisał o tym w przedmowie do książki opublikowanej w środę przez włoską oficynę Edizioni Kappadue. Jednocześnie Franciszek zaznaczył, że papież Sarto "nie jest uwięziony w minionych epokach historii lub zmonopolizowany przez pewne grupy, ale należy do dzisiejszego Kościoła, do ludzi Kościoła". Zdaniem Ojca Świętego Pius X był "papieżem dla wszystkich".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja wiara Jezusowi?

Wiara

Jak wygląda moja wiara Jezusowi?

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Św. Katarzyna Tekakwitha

Święci i błogosławieni

Św. Katarzyna Tekakwitha

Wpłynęła kara TVN za

Kościół

Wpłynęła kara TVN za "Bielmo. Franciszkańska 3"

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Katolicy Szkocji w szoku – biskup-nominat zmarł nagle,...

Europa

Katolicy Szkocji w szoku – biskup-nominat zmarł nagle,...