Reklama

Janusz Pasik

Kraków – Mistrzejowice

Za wolność i prawdę

2017-10-24 13:06

Janusz Pasik

W ramach cyklu „Spotkań z Historią i Kulturą – Drogi do Niepodległej”, w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie – Mistrzejowicach odbyło się spotkanie z red. Piotrem Litką, który niestrudzenie prowadzi dziennikarskie śledztwo i bada nowe fakty w sprawie niewyjaśnionych do dziś śmierci kapłanów, w tym bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Wydarzenie pt. „Ofiary na progu wolności” poświęcone było zamordowanym w tajemniczych okolicznościach kapłanom: ks. Sylwestrowi Zychowi, ks. Stanisławowi Suchowolcowi i ks. Stafanowi Niedzielakowi.

– Różne były drogi do niepodległości naszej Ojczyzny – mówi ks. dr Ryszard Barański, kapelan Duszpasterstwa Ludzi Pracy, organizator wydarzenia. – Wielokrotnie były to drogi bohaterów bezimiennych. Bł. ks. Jerzy Popiełuszko jest pewnym symbolem, ale takich jak on było wielu. Niektórzy ponieśli śmierć fizyczną, ale było też wielu kapłanów i świeckich, którzy oczerniani, zdyskredytowani, odsunięci na margines, ponieśli śmierć społeczną. I to właśnie o nich będą też następne spotkania.

Uczestnicy obejrzeli film dokumentalny Piotra Litki pt. „Kroniki zapowiedzianej śmierci. Walczyłem do końca”, będący próbą wyjaśnienia tajemniczej śmierci ks. Sylwestra Zycha. Następnie każdy mógł zadawać autorowi dokumentu pytania, dzielić się swoimi doświadczeniami i wspomnieniami z trudnej przeszłości. Na sali obecni byli naoczni świadkowie patriotycznej działalności mistrzejowickich kapłanów. Głównie wspominani byli ks. Kazimierz Jancarz, ks. Mikołaj Kuczkowski i sł. Boży ks. Józef Kurzeja, którzy wspierali kręgi solidarnościowe Nowej Huty i Krakowa w walce o wolność.

Reklama

Duszpasterstwo Ludzi Pracy zrodziło się w czasie zmagań o wolność Polski. Księża przychodzili z pomocą strajkującym robotnikom. Na terenie zakładów odprawiali Msze św. i spowiadali. Razem z przedstawicielami „Solidarności” przypominali, że najważniejszy jest człowiek, upominali się o godność pracowników i ich prawa. Za swą postawę wielu było represjonowanych.

Tagi:
spotkanie

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Srebrny jubileusz

Srebrny jubileusz

Radość życia! - Marsz dla Życia i Rodziny

Radość życia! - Marsz dla Życia i Rodziny

Kierunek lekarski na częstochowskim UJD

Kierunek lekarski na częstochowskim UJD

Koniec Kościoła?

Koniec Kościoła?

Przegląd prasy 23 maja

Przegląd prasy 23 maja

Wypowiedź dnia

Wypowiedź dnia

Peregrynacja w parafii św. Jana Chrzciciela w Łagowie

Peregrynacja w parafii św. Jana Chrzciciela w Łagowie

Odpust ku czci św. Rity w Chlebowie

Odpust ku czci św. Rity w Chlebowie

Św. Rita w parafii Narodzenia NMP w Turowie

Św. Rita w parafii Narodzenia NMP w Turowie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem