Reklama

Andrzeja Żyła

„Jan Kochanowski – poeta żywy”

2018-06-29 06:47

Gabriela Żyła

26 czerwca 2018 r. w redakcji „Niedzieli” członkowie częstochowskiego KIK-u działający w ramach Akademii Miłośników Kultury Polskiej im. Zapomnianych Polaków uroczyście świętowali mijające właśnie imieniny mistrza z Czarnolasu kończąc jednocześnie kolejny rok akademicki.

Wykład pt. „Jan Kochanowski – poeta żywy” wygłosiła emerytowana polonistka związana wieloletnią pracą z młodzieżą w Liceum im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie - pani mgr Elżbieta Kurbiel.

Pani Elżbieta zabrała wszystkich słuchaczy w fantazyjną podróż po Europie, zatrzymując się w miejscach przebywania Jana Kochanowskiego: od Sycyny, gdzie w 1530 r. przyszedł na świat przez Kraków, Królewiec, Padwę, Paryż, Warszawę, Czarnolas aż po Lublin, gdzie w 1584 roku zmarł.

Wykładowi towarzyszył pokaz folderów i fotografii z odwiedzanych miejsc wraz z ciekawymi informacjami na temat epoki, stylu i poziomu studiów, życia oraz przemian politycznych i społecznych zachodzących w Europie doby Renesansu.

Reklama

Andrzeja Żyła

Nieprzeciętny talent i doskonałe wykształcenie Jana Kochanowskiego zapewniły najwyższych lotów twórczość, którą wszystkie pokolenia Polaków zachwycają się i inspirują.

Utwory mistrza z Czarnolasu, których wiele fragmentów przytaczała lektorka stanowią źródło mądrości życiowej każdego Polaka. Są przepełnione znajomością filozofii i literatury antycznej.

Wyrażają uwielbienie ludzkiego życia i mądrości Boga, który jest naszym Stwórcą i w przemyślany i celowy sposób decyduje o naszym losie. Kochanowski ufa w dobroć Boga i jednocześnie mądrość i szlachetność człowieka. Zaleca wyrozumiałość wobec fortuny ale także umiar i pracę nad rozwojem swoich cnót. Jest piewcą filozofii stoików i epikurejczyków.

Jego zasługi dla naszej polskiej literatury są nieocenione. Jest twórcą nowożytnego języka polskiego umocowanego w gramatyce łacińskiej. Zaszczepił kanony piękna prosto z kultury antycznej. Jego popularność i poczytność potwierdza fakt, iż za jego krótkiego życia sam „Psałterz Dawidów” doczekał się dwadzieścia pięć wydań i był czytany i kupowany przez przedstawicieli różnych wyznań. Arcydziełami są Treny, fraszki i pieśni, by nie wspomnieć także tragedii „Odprawa posłów grackich”. Poezja Kochanowskiego zachwyca dziś każdego czytelnika, uczy umiłowania ojczyzny i ojczystego języka. Pisane po łacinie Elegie były tłumaczone przez Staffa, Ejsmonda i innych.

Uczestnicy wykładu mieli ogromną przyjemność słuchać fragmentów poezji a także śpiewu pieśni w wykonaniu pani Elżbiety Rozenfeld przy własnym akompaniamencie fortepianu. Wspólnie śpiewaliśmy „Czego chcesz od nas Panie”, „Kto się w opiekę odda Panu swemu”.

Andrzeja Żyła

Nie brakło rekwizytów z epoki: kałamarza z inkaustem, gęsimi piórami, miodami i innymi smakołykami obecnymi na staropolskich stołach.

W czasie wykładu obecne były z nami Muzy, pogoda ducha i mądrość mistrza Jana z Czarnolasu a także dobroć Naszego Boga, Który pozwolił Eli Kurbiel wrócić do zdrowia po bardzo poważnym wypadku drogowym i dwuletnim uwięzieniu w szpitalach i domu. Dzięki Jego łasce mogła Ela wyruszyć z domu i przybliżyć nam najwyższych lotów poezję polską. Chwała Bogu Najwyższemu!

Tagi:
spotkanie

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Kochamy Cię Mamo!

Kochamy Cię Mamo!

Srebrny jubileusz

Srebrny jubileusz

Radość życia! - Marsz dla Życia i Rodziny

Radość życia! - Marsz dla Życia i Rodziny

Koniec Kościoła?

Koniec Kościoła?

Przegląd prasy 23 maja

Przegląd prasy 23 maja

Wypowiedź dnia

Wypowiedź dnia

Peregrynacja w parafii św. Jana Chrzciciela w Łagowie

Peregrynacja w parafii św. Jana Chrzciciela w Łagowie

Odpust ku czci św. Rity w Chlebowie

Odpust ku czci św. Rity w Chlebowie

Św. Rita w parafii Narodzenia NMP w Turowie

Św. Rita w parafii Narodzenia NMP w Turowie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem