Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin

Festiwal pamięci o św. Janie Pawle II

Koncert przygotowała młodzież ze szkół muzycznych

Ks. Piotr Iracki

Koncert przygotowała młodzież ze szkół muzycznych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W parafii pw. Świętej Rodziny na lubelskich Czubach odbyło się uroczyste zakończenie XXII Międzynarodowego Festiwalu Organowego. Tegoroczna edycja uczciła trzy wielkie rocznice z historii Polski: stulecie odzyskania niepodległości i założenia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz czterdziestą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Parafia Świętej Rodziny, od chwili wizyty papieskiej w tym miejscu 9 czerwca 1987 r., stała się strażnikiem pamięci o Janie Pawle II. Dał temu wyraz pierwszy proboszcz ks. Ryszard Jurak, który zapoczątkował festiwal, by w muzycznej formie promować dziedzictwo papieskie. Dzieło kontynuuje obecny proboszcz ks. Tadeusz Pajurek we współpracy z Robertem Grudniem, dyrektorem artystycznym festiwalu. Program tegorocznego wydarzenia, rozpisany na dwanaście spektakli muzycznych i słowno-muzycznych, uczcił 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, a także ukazyał osobę i dzieło Jana Pawła II w kontekście jego miłości do Ojczyzny i związków z Lublinem i Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Festiwal, jak co roku, był międzynarodowy nie tylko z nazwy, ponieważ ściągnęli nań wybitni artyści z kraju i ze świata. 

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- 16 października zakończył się XXII festiwal organowy. Od wielu lat festiwal rozpoczyna się 9 czerwca, w rocznicę pobytu Jana Pawła II na Czubach. Po raz pierwszy odbył się w 1997 r., w 10. rocznicę pobytu Jana Pawła II w Lublinie. Jest organizowany w celu umożliwienia wszystkim zapoznania się z jego dziedzictwem, nauczaniem oraz spotkania z piękną muzyką i śpiewem w wykonaniu wspaniałych artystów. Festiwal ma także uświadomić nam, że to my mamy realizować przesłanie Jana Pawła II, zawarte w słowach wypowiedzianych wówczas w czasie Mszy św.: Wy jesteście solą ziemi, wy jesteście światłem świata; mamy nieść światło Ewangelii i być świadkami Chrystusa. Kiedy zalewało nas morze komunizmu, kiedy po ludzku sądząc nie było szansy na wolność i demokrację, my uwierzyliśmy w te słowa - mówił proboszcz ks. Tadeusz Pajurek.

Reklama

Stałą zasadą festiwalu jest ta, że każde spotkanie rozpoczyna Msza św. Tak było i teraz; Eucharystię sprawował abp Stanisław Wielgus. W znakomitym kazaniu hierarcha ukazał Jana Pawła II jako niestrudzonego strażnika Ewangelii, która jest proklamacją ładu moralnego opartego o miłość Boga i bliźniego, poszanowanie życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, godność rodziny i małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety, wspieranie sprawiedliwości, wolności i pokoju. Zło tego świata bierze się zaś z odrzucenia i pogwałcenia ewangelicznych zasad, jak czyniły to ideologie hitleryzmu i komunizmu, a dziś różne odmiany relatywizmu moralnego. Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że receptą na współczesną ekspansję zła jest nieustanne dawanie chrześcijańskiego świadectwa, do czego Ojciec Święty Jan Paweł II powołał każdego z nas.

Cześć artystyczna pt. „Młodzież Janowi Pawłowi II w 40. rocznicę pontyfikatu”, która miała miejsce bezpośrednio po Mszy św., poświęcona została związkom Karola Wojtyły z Lublinem, a przede wszystkim z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim oraz wizycie 9 czerwca 1987 r. i przesłaniu, jakie Papież Polak skierował do wiernych. Narracja Artura Kalickiego prowadziła zgromadzonych poprzez kolejne etapy papieskiego pobytu w naszym mieście, począwszy od wizyty na Majdanku, przez odbywające się w rodzinnej atmosferze spotkanie ze środowiskiem akademickim KUL, a skończywszy na głównych uroczystościach, jakie miały miejsce w budującej się parafii pw. Świętej Rodziny. Każdy z tych etapów wieńczył występ młodych, niezwykle uzdolnionych muzyków z dwóch lubelskich szkół, których występ godnie uczcił 40 rocznicę wyboru Polaka na papieża. - Jan Paweł II to również Papież młodzieży, dlatego na koniec festiwalu zapraszamy ją jako wykonawców. Tym razem byli to uczniowie dwóch szkół muzycznych: I i II stopnia im. Karola Lipińskiego i I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego; wspaniali soliści, orkiestra symfoniczna i chór. Pragnę podziękować patronom naszego festiwalu, wykonawcom oraz uczestnikom za to, że dzięki nim, zawsze możemy liczyć na kościół pełny słuchaczy - mówił ks. T. Pajurek.

Reklama

Hołd, a zarazem świadectwo spotkania ze św. Janem Pawłem II przygotowało Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium”, którego wystawę pt. „W służbie Papieskiego Słowa” można było oglądać w kościele. Jest to fotograficzny zapis bardzo bliskiej, pełnej serdeczności relacji tego środowiska z Papieżem, wzajemnej korespondencji oraz dzieł papieskich, jakie ukazały się w „Gaudium”.

Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin - Czuby będzie miał swoją kontynuację w latach następnych, a wraz z nim trwała będzie pamięć o Janie Pawle II.

Podziel się:

Oceń:

2018-10-24 04:10

Wybrane dla Ciebie

Legenda św. Jerzego

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

I, Pplecke/pl.wikipedia.org

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Św. Jerzy - choć historyczność jego istnienia była niedawnymi czasy kwestionowana - jest ważną postacią w historii wiary, w historii w ogóle, a przede wszystkim w legendzie.

Więcej ...

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

2024-04-25 11:34

Karol Porwich/Niedziela

Zabawkarstwo drewniane ośrodka Łączna-Ostojów, oklejanka kurpiowska z Puszczy Białej, tradycja wykonywania palm wielkanocnych Kurpiów Puszczy Zielonej, Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę oraz pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską to nowe wpisy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tworzona od 2013 roku lista liczy już 93 pozycje. Kolejnym wpisem do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego został natomiast konkurs „Palma Kurpiowska” w Łysych.

Więcej ...

148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce

2024-04-25 18:17

Karol Porwich/Niedziela

Posługa władzy w zgromadzeniach zakonnych, nowelizacja regulacji dotyczących ochrony małoletnich przed przemocą oraz przygotowania do przyszłorocznego Jubileuszu Życia Zakonnego - były głównymi tematami 148. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce, które odbyło się w dniach 23-25 kwietnia w Licheniu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim