Reklama

Nadesłała Teresa Sosenko
Przejazd Józefa Piłsudskiego po kraśnickim rynku

Kraśnik

Wdzięczni za wolną Polskę

2018-11-19 08:03

Teresa Sosenko

Oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Kraśniku rozpoczęła uroczysta Msza św. celebrowana w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przez dziekana i proboszcza ks. Jerzego Zamorskiego w intencji Ojczyzny.

- Spotykamy się na modlitwie i przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego, by oddać cześć i pamięć wszystkim, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości. Mam na myśli pięć pokoleń Polaków, którzy przez 123 lata walczyli o niepodległość, walczyli o to, byśmy dzisiaj mogli żyć w wolnej Polsce - mówił ks. J. Zamorski, witając parafian i gości. W Liturgii udział wzięli przedstawiciele władz, liczne poczty sztandarowe, kombatanci i młodzież szkolna. W homilii kaznodzieja przypomniał, iż w Święto Niepodległości przyzywamy z wdzięcznością wszystkich, którzy dobrze zasłużyli się Ojczyźnie: orędowników narodu i jego nauczycieli, żołnierzy polskiej wolności, kapłanów którzy niestrudzenie nieśli Chrystusa, organizatorów gospodarczego i społecznego ładu, stróżów polskiej rodziny, w tym szczególnie matki, kustoszów narodowej przeszłości i twórców kultury jako twórców narodowego dziedzictwa. - To dzięki nim to, co polskie, co nasze, nie pogubiło się na drogach trudnej historii. To dzięki nim naród umacniał swoją samoświadomość, utrwalał swoje duchowe więzy, rozwijał głębiej i mocniej swoją polskość, nie ulegał zaprzaństwu, niewoli ducha, klęsce zwątpienia i rezygnacji - podkreślał.

Reklama

W drugiej części obchodów na kraśnickim Rynku pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego zostały złożone kwiaty. Do mieszkańców miasta przybył sam Marszałek (aktor), który wygłosił przemówienie i na Kasztance objechał rynek, pozdrawiając zgromadzonych. Uroczystości uświetniły strażacka orkiestra dęta i Kawaleria Kowalów z Borowa. Po południu odbyła się Sztafeta Niepodległości - 100 km na 100-lecie Niepodległości. W biegu ulicznym na dystansie 10 km dziesięć dziesięcioosobowych sztafet przebiegło łącznie 100 km. Wieczorem w Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku odbyła się uroczysta Gala Niepodległości. Na scenie zaprezentowały się m.in. przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 2 w Kraśniku. Na koniec odbył się koncert pieśni patriotycznych „Dźwięki Wolności” w wykonaniu Orkiestry Stowarzyszenia Wschód Kultury. W uroczystości wzięły udział delegacje z miast partnerskich z Ukrainy i Litwy.

Tagi:
święto niepodległości 100‑lecie niepodległości

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Plany wobec Częstochowy

Plany wobec Częstochowy

Katechezy z Janem Pawłem II

Katechezy z Janem Pawłem II

„NIEDZIELA

„NIEDZIELA" JUTRA

Niedziela nr 38/ 2019

Niedziela nr 38/ 2019

Spotkanie z

Spotkanie z "Niedzielą"

Święty Krzyż

Święty Krzyż

Dentysta w Afryce

Dentysta w Afryce

Święto we wspólnocie domu

Święto we wspólnocie domu

,,Wyrok

,,Wyrok" - komiks o płk. Jerzym Woźniaku

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem