Reklama

Marcin Dudek
Nowi akolici

Metropolitalne Seminarium Duchowne

Słudzy Eucharystii

2018-12-21 10:26

Patryk Mękal

Alumni IV roku Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie uczynili znaczny krok w kierunku do kapłaństwa. W niedzielę, 16 grudnia 2018 r., podczas uroczystej Mszy św. w kościele seminaryjnym z rąk bp. Józefa Wróbla posługę akolitatu przyjęli: Łukasz Czapla, Maciej Głębocki, Roman Jaruga, Bartłomiej Kucharuk, Patryk Kułaga, Patryk Mękal, Michał Paśnik, Damazy Soja, Hubert Suszek, Maciej Świderski i Dawid Woliński.

Termin „akolita” pochodzi z języka greckiego i oznacza osobę towarzyszącą lub posługującego ucznia. Posługa akolitatu ma miejsce zazwyczaj na czwartym roku studiów i formacji seminaryjnej. Alumn pozostaje akolitą do czasu przyjęcia świeceń diakonatu. Ustanawia się go podczas Mszy św. poprzez modlitwę i wręczenie pateny z chlebem. Akolita jest nadzwyczajnym szafarzem Komunii św. Posługa jest związana z Eucharystią, zarówno w liturgii, jak i poza nią. Do zadań akolity należy m.in. udzielanie wiernym Komunii św. podczas Mszy św., kiedy liczba przystępujących jest duża; zanoszenie Eucharystii chorym; udzielanie wiatyku umierającym, kiedy nie ma w pobliżu kapłana; puryfikowanie naczyń liturgicznych; wystawienie Najświętszego Sakramentu do adoracji, jednak bez udzielenia błogosławieństwa.

Reklama

Do posługi akolitatu przystąpiło 11 kleryków. Bp Józef Wróbel odmówił nad nimi modlitwę ustanowienia; każdy z rąk Księdza Biskupa otrzymał patenę z chlebem oraz wyraził gotowość godnego służenia Kościołowi przy stole Pańskim. Zwracając się do alumnów, bp Józef Wróbel zachęcił ich, by swoje obowiązki wykonywali gorliwie i z oddaniem serca. Podkreślił, że wykonywane czynności nabierają pięknego charakteru, kiedy u ich podstaw stoi duch sużby Bożej.

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Kochamy Cię Mamo!

Kochamy Cię Mamo!

Srebrny jubileusz

Srebrny jubileusz

Radość życia! - Marsz dla Życia i Rodziny

Radość życia! - Marsz dla Życia i Rodziny

Koniec Kościoła?

Koniec Kościoła?

Przegląd prasy 23 maja

Przegląd prasy 23 maja

Wypowiedź dnia

Wypowiedź dnia

Peregrynacja w parafii św. Wojciecha w Czerwieńsku

Peregrynacja w parafii św. Wojciecha w Czerwieńsku

Neoprezbiterzy archidiecezji wrocławskiej

Neoprezbiterzy archidiecezji wrocławskiej

Święcenia kapłańskie w zielonogórskiej konkatedrze

Święcenia kapłańskie w zielonogórskiej konkatedrze

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem