Reklama

Beata Pieczykura/Niedziela

Wigilia w Częstochowie. Dwie tajemnice

2018-12-23 21:58

Beata Pieczykura

W wigilię Wigilii we wspólnocie serc spotkali się ci, którzy potrzebują wsparcia, i ci, którzy im służą. W ten wyjątkowy wieczór osoby bezdomne, ubogie i w trudnej sytuacji życiowej zgromadziły się, by być razem i przeżyć go w rodzinnej atmosferze ze śpiewem kolęd, łamaniem się opłatkiem i życzeniami.

W tej wspólnocie rodziła się Miłość w ludzkich sercach. W sercach i umysłach spotkały się dwie tajemnice – jedna to tajemnica domu, osób najbliższych rodziców i rodzeństwa, a druga to tajemnica „Kościoła, który jest z Chrystusa domem”. W tym duchu abp Wacław Depo powiedział: – Życzę wam, abyśmy czuli się zawsze bezpieczni w naszym środowisku, naszym mieście i naszej ojczyźnie w roku odzyskania niepodległości po 100 latach; w ojczyźnie będącej wspólnym domem, za który bierzemy odpowiedzialność. To nie jest tylko sprawa tych, którzy nami zarządzają, lecz także każdy z nas poprzez dobroć, przebaczenie, życzliwość przyczynia się do utrzymania niepodległości tego domu, którym jest Polska. Ks. prał. Krzysztof Nykiel przypomniał, że chrześcijanie na mocy chrztu są braćmi i siostrami w Chrystusie, należą do Boga, który jest miłością. Do zebranej tego dnia Bożej rodziny Ksiądz Prałat apelował: – Pamiętajcie, Kościół jest wspólnym domem i jesteśmy odpowiedzialni za wzrost Chrystusowego Kościoła, bo my nim jesteśmy. Dla zgromadzonych doroczne spotkanie wigilijne było niezwykłym wydarzeniem, pozwalającym choć na chwilę zapomnieć o troskach i biedach szarej codzienności, czego wyrazem były życzenia Arcybiskupa Wacława: miłości, życzliwości, pokoju i bezpieczeństwa.

23 grudnia ub.r. w sali przy katedrze Świętej Rodziny przy ul. Krakowskiej w Częstochowie przy stole wigilijnym spotkali się m.in. abp Wacław Depo, ks. prał. Krzysztof Nykiel, ks. Marek Bator – dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, ks. prał. Włodzimierz Kowalik – proboszcz parafii katedralnej, ks. Ryszard Umański wraz z przedstawicielami restauracji częstochowskich, przedstawiciele władz miejskich z prezydentem miasta, samorządowych, służb mundurowych, stowarzyszeń i instytucji oraz posłowie, radni miasta. Spotkanie pod patronatem honorowym abp. Wacława Depo zorganizowali Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, Urząd Miasta Częstochowy i parafia pw. Świętej Rodziny w Częstochowie. W przygotowanie włączyli się partnerzy: Fundacja św. Barnaby, Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej Agape, Fundacja Chrześcijańska Adullam, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie, Związek Harcerstwa Polskiego, Archidiecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin Nazaret, Centrum Duchowości Archidiecezji Częstochowskiej Święta Puszcza w Olsztynie, Vitroszlik, Selgros, Cash&Carry, Fortum, pstrągarnia Złoty Potop, częstochowscy restauratorzy i piekarnie. Tego dnia pomocą służyli pracownicy i wolontariusze częstochowskiej oraz Caritas Rycerze Kolumba, a o piękno śpiewu zadbała liturgiczna grupa „Domine Jesu”. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali również paczki.

Reklama

Ponadto spotkania wigilijne zorganizowane przez archidiecezjalną Caritas odbyły się 20 grudnia ub. r. w Domu Miłosierdzia Senior + i Domu Samotnej Matki w Częstochowie. Wszystkie przypomniały, że Bóg bliski, Książę Pokoju, Jezus Chrystus przychodzi z mocą i przemienia nawet najtrudniejsze sytuacje.

Tagi:
Częstochowa wigilia seniorzy

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

„Ganki” majowe

„Ganki” majowe

Radość życia! - Marsz dla Życia i Rodziny

Radość życia! - Marsz dla Życia i Rodziny

Kierunek lekarski na częstochowskim UJD

Kierunek lekarski na częstochowskim UJD

Uczyłam się miłości od Jana Pawła II

Uczyłam się miłości od Jana Pawła II

Kościół nie jest nasz

Kościół nie jest nasz

Przegląd nr 20/2019

Przegląd nr 20/2019

Msza św. w intencji matek w Makowiskach

Msza św. w intencji matek w Makowiskach

Peregrynacja w parafii św. Jana od Krzyża w Starosiedlu

Peregrynacja w parafii św. Jana od Krzyża w Starosiedlu

Węgierska noc w Muzeum Ziemi Lubuskiej

Węgierska noc w Muzeum Ziemi Lubuskiej

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem