Reklama

ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Abp Depo: o jedność trzeba się zmagać każdego dnia

2019-01-25 22:44

Ks. Mariusz Frukacz

„Jedność będąc darem Bożym pozostaje wciąż wartością, o którą trzeba się zmagać każdego dnia” - mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 stycznia przewodniczył Mszy św. w kościele rektorackim pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie. Eucharystia, na której byli obecni przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich, zakończyła częstochowskie obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

„ W duchu dialogu, który zakłada otwartość i dobrą wolę, jako chrześcijanie pielgrzymujemy razem. Wspólnie się modlimy i w ten sposób poznajemy się. W dzisiejszych czasach nie wystarczy już tylko wzajemna akceptacja między Kościołami. Jezus oczekuje od nas czytelnego znaku jedności, jakim jest wspólne świadectwo chrześcijan, szczególnie wobec wzmagającej się obojętności i walki z chrześcijaństwem” - mówił na początku Mszy św. ks. dr Jarosław Grabowski, kierownik Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

W homilii abp Depo przypomniał wezwania zapisane na kartach Nowego Testamentu: „Pozwólcie się więc prowadzić Duchowi Świętemu. Bądźcie współpracownikami Boga. Nie zasmucajcie Ducha Świętego. Nie lekceważcie światła łaski Bożej” - Jedną z cech ludzkości jest jej rozdarcie. To ono sprawia, że człowiek nie rozumie ani Boga, ani świata, ani siebie samego – mówił abp Depo.

- Wszelka forma jedności jest rozbijana grzechem i związanym z nim egoizmem. Dlatego bardzo pouczający dla nas pozostaje przykład Jezusowej modlitwy, w której jedność występuje jako dar przez Ducha Świętego, który ma być dany uczniom. Nim Jezus posłał swoich uczniów na końce świata, prosił Ojca o Ducha, Ducha Prawdy, Ducha Miłości i Ducha Jedności – kontynuował abp Depo.

Reklama

Metropolita częstochowski przypomniał, że „dzięki działaniu Ducha Świętego została stworzona wspólnota, w której jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich wierzących”.

- Jedność uczniów Chrystusa była i jest jednym z najbardziej wiarygodnych świadectw i znaków wobec tego świata – podkreślił metropolita częstochowski i dodał: „Jedność będąc darem Bożym pozostaje wciąż wartością, o którą trzeba się zmagać każdego dnia. Dar ten bowiem na podobieństwo cnoty wiary przechowujemy w naczyniach glinianych, aby z Boga była ogromna moc a nie z nas”.

Arcybiskup wskazał, że „dar jedności zagrożony jest z dwóch stron, wewnętrznej, od strony samego człowieka, jego ciała i krwi oraz zewnętrznej, ze strony otaczającego nas świata”.

Zobacz zdjęcia: Msza o Jedność Chrześcijan w Częstochowie

- Proces modlitewnego oczekiwania z Duchem Świętym, tak bardzo charakterystyczny dla Kościoła Apostolskiego jest dla nas dzisiaj zadany z racji roku duszpasterskiego, pod hasłem: „W mocy Bożego Ducha” – przypomniał arcybiskup.

Odnosząc się do czasów współczesnych abp Depo zauważył, że „ dużo się dzisiaj pisze i mówi o zagrożeniach ekologicznych, które są tragicznym wynikiem błędów i grzechów naszej cywilizacji. Natomiast wciąż za mało mówimy i piszemy o zagrożeniach odśrodkowych, płynących z serca człowieka, godzącego się na swoja klęskę i odpowiadającego rozłamem, beznadzieją i nienawiścią”.

- Jakże to dzisiaj jest bardzo modne, ze wszech miar w mediach i w polityce, owa mowa nienawiści, która nie znosi drugiej strony, pomimo, że wydaje się być wołaniem o jedność – kontynuował abp Depo.

- Odpowiedzią wiary na ten rodzaj zagrożeń ludzkich serc może i powinno być: „Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem”.

- To są słowa samego Zbawiciela. To nie jest już tylko pragnienie ludzkich serc. Chrystus jest z nami – mówił arcybiskup, który za św. Ireneuszem przypomniał: „ „Duch Święty jest u początku drogi człowieka, wpierw jako ledwo zauważalne inspirowanie człowieka; On prowadzi do Syna, a przez Syna do Ojca”

Metropolita częstochowski przypomniał słowa św. Jana Pawła II z encykliki „Ut unum sint”: „Kościół katolicki jest świadom, że pośród wszystkich Kościołów i Wspólnot kościelnych to on zachował posługę Następcy Apostoła Piotra w osobie Biskupa Rzymu, którego Bóg ustanowił „trwałym i widzialnym źródłem i fundamentem jedności” i którego Duch podtrzymuje, aby Kościół uczynił także wszystkich innych uczestnikami tego podstawowego dobra”.

- Duch Święty uczestniczy w naszej modlitwie poprzez nawrócenie serca i wspólne inicjatywy wszystkich Kościołów i wspólnot chrześcijańskich po przekroczeniu już progu trzeciego tysiąclecia. Kościół naszych dni świadomy jest mocy Bożego Ducha – mówił arcybiskup i wołał: „Wzrastajmy poprzez modlitwę, z pomocą Ducha Świętego. Wzrastajmy ku jedności poprzez wspólne dziękczynienie”.

Na zakończenie metropolita częstochowski przypomniał słowa św. Cypriana z jego „Komentarza do Modlitwy Pańskiej”: „Albowiem Bóg nie przyjmuje ofiary od tego, który trwa w niezgodzie. Największa ofiara jaką możemy złożyć Bogu to pokój i braterska zgoda między nami. To lud zgromadzony prze jedność Ojca, Syna i Ducha Świętego”.

Uczestnicy wspólnej modlitwy modlili się m. in. za Kościół, Ojczyznę, prześladowanych chrześcijan.

Mszę św. zakończyło wspólne „Błogosławieństwo Aaronowe”.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m.in. ks. dr Jarosław Grabowski, kierownik Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, ks. dr Grzegorz Szumera, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, ks. dr Mikołaj Węgrzyn, rektor kościoła pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie i ks. dr Mariusz Trojanowski, sekretarz arcybiskupa metropolity.

We wspólnej modlitwie wzięli udział m.in. przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich: ks. mitrat Mirosław Drabiuk, proboszcz parafii prawosławnej pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej, ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie, ks. radca Krzysztof Góral z parafii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Kleszczowie, ks. Szczepan Rycharski z Kościoła polskokatolickiego.

W modlitwie wzięli również udział klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, osoby życia konsekrowanego.

Działalność ekumeniczna w archidiecezji częstochowskiej skierowana jest głównie do Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, która jest częścią międzynarodowego ruchu ekumenicznego. Należą do niej: parafia prawosławna, wznosząca swoją świątynię pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej, której przewodzi ks. mitrat Mirosław Drabiuk.

W Częstochowie znajduje się parafia ewangelicko-augsburska, której proboszczem jest ks. Adam Glajcar, krajowy ewangelicki kapelan strażaków, a także parafia polskokatolicka Matki Bożej Królowej Apostołów, na czele z duszpasterzem ks. Szczepanem Rycharskim.

W Gniazdowie k. Koziegłów znajduje się Starokatolicka Parafia Mariawitów, istniejąca od 1906 r. A w Kleszczowie parafia ewangelicko - reformowana, której administratorem jest ks. radca Krzysztof Góral.

W Częstochowie znajduje się także zbór Chrześcijan Baptystów. Spośród wspólnot nie należących do Polskiej Rady Ekumenicznej wymienić należy Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, działający na terenie Częstochowy, Myszkowa i Wielunia, Zbór Hosanna Kościoła Zielonoświątkowego w Częstochowie oraz Kościół Wolnych Chrześcijan.

Tagi:
Częstochowa ekumenizm abp Wacław Depo Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

„Ganki” majowe

„Ganki” majowe

Radość życia! - Marsz dla Życia i Rodziny

Radość życia! - Marsz dla Życia i Rodziny

Kierunek lekarski na częstochowskim UJD

Kierunek lekarski na częstochowskim UJD

Uczyłam się miłości od Jana Pawła II

Uczyłam się miłości od Jana Pawła II

Kościół nie jest nasz

Kościół nie jest nasz

Przegląd nr 20/2019

Przegląd nr 20/2019

Msza św. w intencji matek w Makowiskach

Msza św. w intencji matek w Makowiskach

Peregrynacja w parafii św. Jana od Krzyża w Starosiedlu

Peregrynacja w parafii św. Jana od Krzyża w Starosiedlu

Węgierska noc w Muzeum Ziemi Lubuskiej

Węgierska noc w Muzeum Ziemi Lubuskiej

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem