Reklama

Magdalena Kowalewska

Hołd dla „Zapory” i jego podkomendnych

2019-03-08 07:34

Magdalena Kowalewska

W 70. rocznicę śmierci mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” i jego podkomendnych w murach dawnego Aresztu Śledczego na warszawskim Mokotowie modlono się w intencji zamordowanych bohaterów przez komunistyczne władze.

Cichociemny i dowódca oddziałów partyzanckich AK i WiN mjr Hieronim Dekutowski w komunistycznym więzieniu na Rakowieckiej spędził blisko dwa lata. Przez niemal rok od września 1947 roku do czerwca 1948 był brutalnie przesłuchiwany i katowany. Próbował zorganizować ucieczkę z tego osławionego miejsca. Zakończyła się ona niepowodzeniem. 7 marca 1949 r. władze komunistyczne na majorze Dekutowskim wykonały wyrok śmierci. „Zaporę” stracono wraz z jego sześcioma podkomendnymi. – Pan major „Zapora” jako cichociemny i żołnierz Armii Krajowej służył Polsce, swojej ojczyźnie, którą bardzo kochał. Potem w imieniu tej Rzeczypospolitej, która była farsą sprawiedliwości, wykonano na nim i na jego podkomendnych wyrok śmierci. Czy to nie krzyż, że Polska za którą walczył, skazała go na śmierć – mówił podczas homilii ks. Tomasz Trzaska. Przypomniał, że ówczesna ludowa Polska bohaterów walczących z komunistycznym reżimem nazywała bandytami. – Chowano ich w bezimiennych dołach, bez księdza, w niepoświęconej, wręcz znienawidzonej ziemi – kontynuował duchowny.

– Za ciężkimi drzwiami więziennymi marzono o Polsce niepodległej. Gdy w 70. rocznicę śmierci pana majora i jego podkomendnych modlimy się tutaj, to miejsce dodaje siły, daje punkt odniesienia i siłę do dźwigania krzyża – mówił ks. Trzaska.

Nawiązując do słów Ewangelii o niesieniu przez każdego z nas w swoim życiu różnego rodzaju krzyży zauważył, że jednym z krzyży mjr. Dekutowskiego była rozmowa z narzeczoną, z którą rozstał się w imię walki o ojczyznę.

Reklama

– Opowiadała po latach, że mjr Dekutowski powiedział jej, że gdyby mógł zostawiłby pistolet na progu domu, ale wiedział, że nie mógł tego zrobić ze względu na miłość do ojczyzny – zaznaczył kapłan. Kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zauważył, że mjr Dekutowski czekając w celi śmierci na wykonanie wyroku, postanowił wraz z kolegami jeszcze raz zawalczyć o Polskę. Przygotowywali zakończoną niepowodzeniem ucieczkę z więzienia.

Bezpieka w bestialski sposób torturowała mjr. Hieronima. – Ci bohaterowie nie chcieliby, żeby dziś mówić o nich, że to, ci którym wyrwano wszystkie paznokcie. Ale, że to ci, którzy uczyli nas kochać Polskę i dźwigania krzyża patriotyzmu. W najgorszej sytuacji uczyli, że trzeba powstać z upadków jak Jezus – wskazywał ks. Tomasz Trzaska. Podkreślił, że mjr Dekutowski ps. „Zapora” to wzór żołnierza, bohatera i mężczyzny o niewielkiej posturze, ale o wielkim duchu.

Po Mszy świętej przed ścianą straceń w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, znajdującym się w murach dawnego Aresztu Śledczego, oddano hołd mjr. Hieronimiowi Dekutowskiemu i jego podkomendnym.

Tagi:
modlitwa

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

„Ganki” majowe

„Ganki” majowe

Radość życia! - Marsz dla Życia i Rodziny

Radość życia! - Marsz dla Życia i Rodziny

Kierunek lekarski na częstochowskim UJD

Kierunek lekarski na częstochowskim UJD

Uczyłam się miłości od Jana Pawła II

Uczyłam się miłości od Jana Pawła II

Kościół nie jest nasz

Kościół nie jest nasz

Przegląd nr 20/2019

Przegląd nr 20/2019

Peregrynacja w parafii Matki Bożej Rokitniańskiej w Kostrzynie nad Odrą

Peregrynacja w parafii Matki Bożej Rokitniańskiej w Kostrzynie nad Odrą

Msza św. w intencji matek w Makowiskach

Msza św. w intencji matek w Makowiskach

Peregrynacja w parafii św. Jana od Krzyża w Starosiedlu

Peregrynacja w parafii św. Jana od Krzyża w Starosiedlu

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem