Reklama

Zofia Białas

Początek rekolekcji wielkopostnych w parafii św. Marii Magdaleny w Ożarowie

2019-04-01 07:24

Zofia Białas

Rekolekcje rozpoczęły się w niedzielę 31 marca. Ćwiczeniom rekolekcyjnym przewodniczy ks. Tomasz Turczyn z parafii Dalachów. On też odprawił nabożeństwo Gorzkich Żali i wygłosił kazanie pasyjne. Gorzkie Żale, mówił, to piękne polskie nabożeństwo, które narodziło się na początku XVIII wieku w Warszawie, w kościele u Świętego Krzyża. Nabożeństwo odprawiane jest przy wystawionym Najświętszym Sakramencie. Wierni, podczas nabożeństwa, wraz z kapłanem rozważają historię Męki Jezusa. Ks. Tomasz z wiernymi reflektował cierpienie Jezusa podczas modlitwy w Ogrójcu i w chwili fałszywych oskarżeń przed sądem, wyśpiewano też boleść Matki Bożej.

Nabożeństwo zakończyło się potrójnym wezwaniem: „Któryś za nas cierpiał rany”. Potem było kazanie pasyjne poświęcone Krzyżowi. Jezus Chrystus, mówił kaznodzieja, wziął dobrowolnie na swoje ramiona krzyż naszych grzechów i zgodził się na śmierć krzyżową. Każdy z nas dźwiga swój krzyż codzienności, każdy z ludzkiej ułomności popełnia grzechy, bo ludzką rzeczą jest upadać, ale chrześcijańską podnosić się z upadku, diabelską, jeśli w upadku się pozostaje. Pomocą w podniesieniu się z upadku mogą być rekolekcje. Może pod ich wpływem podejdziesz pod krzyż i zobaczysz Ukrzyżowanego? Może odważysz się zapytać „Panie, czy Ty mi jeszcze przebaczysz?”. Odpowiedzią będą rozpięte na krzyżu ramiona Chrystusa.

Po nabożeństwie Gorzkich Żali została odprawiona Msza Święta, po niej wierni z księdzem proboszczem Sylwestrem Rasztarem i ks. rekolekcjonistą Tomaszem Turczynem, modląc się na Różańcu, udali się procesyjnie na cmentarz parafialny. Rozpoczęta w kościele Część Bolesna Różańca zakończyła się pod krzyżem na cmentarzu. Różaniec za zmarłych parafian w dniu rozpoczęcia rekolekcji to piękna tradycja w parafii Marii Magdaleny w Ożarowie.

Tagi:
rekolekcje

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Srebrny jubileusz

Srebrny jubileusz

Radość życia! - Marsz dla Życia i Rodziny

Radość życia! - Marsz dla Życia i Rodziny

Kierunek lekarski na częstochowskim UJD

Kierunek lekarski na częstochowskim UJD

Koniec Kościoła?

Koniec Kościoła?

Przegląd prasy 23 maja

Przegląd prasy 23 maja

Wypowiedź dnia

Wypowiedź dnia

Peregrynacja w parafii św. Jana Chrzciciela w Łagowie

Peregrynacja w parafii św. Jana Chrzciciela w Łagowie

Odpust ku czci św. Rity w Chlebowie

Odpust ku czci św. Rity w Chlebowie

Św. Rita w parafii Narodzenia NMP w Turowie

Św. Rita w parafii Narodzenia NMP w Turowie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem