Reklama

Niedziela Przemyska

W mocy Bożego Ducha

Caritas, apostolat w mocy Bożego Ducha

Niedziela przemyska 51/2018, str. VI

Archiwum Caritas

Biuro Caritas w Przemyślu

Zgodnie z zapowiedziami, w nowym roku duszpasterskim, któremu towarzyszy hasło: „W mocy Bożego Ducha” podejmujemy cykl artykułów dotyczących działalności Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Ta kościelna agenda od 28 lat w naszych mikrośrodowiskach diagnozuje, a następnie zaspokaja potrzeby osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. To wielkie i bardzo potrzebne dzieło Caritas realizowane jest w różnych miejscach i formach, o których warto pokrótce opowiedzieć.

Prezentację placówek Caritas Archidiecezji Przemyskiej wypada rozpocząć od siedziby tej kościelnej agendy. Od 2004 r. znajduje się ona w Przemyślu przy ul. Kapitulnej 1. Biuro Caritas czynne jest od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 16.00.W tym czasie pracownicy starają się rozwiązać doraźne problemy zgłaszających się osób oraz wyjść naprzeciw potrzebom o charakterze chronicznym.

Przykładem doraźnej pomocy jest prowadzony przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej program żywnościowy PEAD. W ciągu roku do około 10 000 osób trafia 506 ton produktów spożywczych. Prowadzona w tej materii aktywność pozwala osobom będącym w trudnej sytuacji ekonomicznej zaspokoić swoje podstawowe potrzeby związane z codziennym wyżywieniem.

Reklama

W siedzibie Caritas niemal każdego dnia potrzebujący otrzymują także konkretne wsparcie w uregulowaniu rachunków za energię elektryczną, gaz, zakup środków medycznych czy opału na zimę. W sekretariacie przychodzący otrzymują też merytoryczną pomoc w wypełnieniu wniosków i podań potrzebnych w uzyskaniu różnego rodzaju środków wsparcia.

W przemyskim biurze znajduje się także wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego. Osoby niepełnosprawne mogą bezpłatnie otrzymać do użytkowania m.in.: różnego rodzaju ortezy, materace, łóżka elektryczne, wózki inwalidzkie, podnośniki czy pionizatory.

Poza wyżej wspomnianą doraźną pomocą, przy Centrum Caritas od 2013 r. działa Agencja Zatrudnienia. Pośredniczy ona w znalezieniu pracy osobom bezrobotnym. W ostatnim czasie dzięki realizowanym projektom i zaangażowaniu wykwalifikowanych pracowników, ok. 500 osób wróciło na rynek pracy, zapewniając sobie i bliskim godziwe utrzymanie, lepszy status społeczny, a także, co za tym idzie, wzrost poczucia własnej wartości.

Reklama

Bardzo wymierną pomoc wobec potrzebujących niesie także działające w Przemyślu tzw. Caritasowe Centrum Charytatywne, w skład którego wchodzi jadłodajnia, magazyny dla potrzebujących oraz łaźnia.

Jadłodajnia działa od 2004 r. Przychodzą do niej najczęściej osoby bezdomne, ubogie, których nie stać na ciepły posiłek. Z tej podstawowej formy pomocy każdego dnia korzysta ponad 400 osób. Najczęściej dla nich to jedyny ciepły posiłek w ciągu doby. Spotkanie przy zastawionym stole to nie tylko możliwość zaspokojenia głodu fizycznego, ale to także możliwość kontaktu z innymi.

Oprócz jadłodajni, Centrum prowadzi także magazyny. Gromadzona jest w nich m.in.: odzież dla dzieci i dorosłych, obuwie, zabawki, pościel, kołdry, poduszki, koce. Rzeczy te przekazywane są przez sklepy, hurtownie, a także od osób indywidualnych z terenu Przemyśla i okolic. Zbierane materiały przeznaczone są głównie dla bezdomnych oraz dla osób doświadczonych, losową sytuacją, jak np. pożar czy powódź. Największym zainteresowaniem osób przychodzących do magazynu, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym cieszy się odzież męska (kurtki, spodnie, buty). Gromadzone rzeczy wysyłane są także poza granice Polski. Systematycznie, w ramach potrzeb, materiały trafiają do Mołdawii, Ukrainy, Rumunii oraz Afryki. Wspierane są tam działające przedszkola, szkoły, domy pomocy społecznej, domy dziecka oraz szpitale. Warto wspomnieć, że w 2017 r. z magazynu wydano aż 7,5 tys. ton odzieży.

Od 2005 roku w Caritasowym Centrum Charytatywnym działa też łaźnia. Spora grupa korzystających z tego miejsca to bezdomni, a także osoby mające zamieszkanie, ale z racji na niskie dochody nieposiadające dostępu do ciepłej czy bieżącej wody. W tygodniu z łaźni korzysta ok. 60 osób, w większości mężczyzn. W okresie zimowym korzystających jest dwukrotnie więcej. Potrzebujący mają też do swojej dyspozycji pralnię, z której chętnie i często korzystają.

W magazynach oraz w łaźni od 17 lat pracuje Pan Robert, jeden z najstarszych pracowników przemyskiej Caritas. Jak zauważa: „posługa wobec pacjentów, bo tak nazywam korzystających z Centrum Caritas, jest bardzo trudna, ale przynosi wielką satysfakcję z faktu niesienia konkretnej pomocy bliźniemu. Moi pacjenci przychodzą głodni, brudni, często bez podstawowej odzieży, a odchodzą umyci, ogoleni, przebrani, a przede wszystkim nakarmieni. To jest podstawowa misja tego miejsca i moje powołanie, by nieść tym ludziom konkretną pomoc. Dla bezdomnych, wykluczonych to często jedyne miejsce azylu, dostępu do ciepłego posiłku, czystej wody i odzieży”.

Warto wspomnieć, że pracownicy Caritas każdego roku uczestniczą w zorganizowaniu wigilii oraz śniadań wielkanocnych dla osób samotnych, ubogich i bezdomnych. Z okazji świąt Bożego Narodzenia Caritas przygotowuje dla potrzebujących także paczki żywnościowe. Wigilijne spotkania w grudniu 2018 r. odbyły się w Przemyślu, Sanoku, Krośnie, Leżajsku i Tryńczy. W czasie spotkań rozdano 2000 paczek z żywnością.

Dobrze wiemy, że ta konkretna pomoc warunkowana jest zasobami materialnymi. Dlatego wszystkim Ofiarodawcom, ludziom wspierającym działalność Caritas pragniemy wyrazić wielką wdzięczność za okazane zainteresowanie i wszelkie formy wsparcia. To dzięki Wam Caritas każdego dnia może podejmować choćby te zasygnalizowane wyżej działania, które dla potrzebujących stają się często jedynym środkiem na przeżycie. Zainteresowanych pomocą zapraszamy do kontaktu osobistego lub telefonicznego z biurem Caritas (16 676-90-60).

Niech czas Bożego Narodzenia budzi w nas jeszcze większą wrażliwość i mobilizuje do radosnego dzielenia się.

2018-12-18 11:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Caritas Libanu na pierwszej linii pomocy w Bejrucie

2020-08-06 15:27

PAP/EPA/Thibault Camus / POOL

Kościoły, klasztory, domy zakonne i katolickie szkoły otworzyły swe podwoje dla ofiar eksplozji w Bejrucie. Szacuje się, że co najmniej 300 tys. osób jest bez dachu nad głową. „Nawet w czasie wojny domowej to miasto nie doświadczyło tak apokaliptycznej katastrofy. Pilnie potrzebujemy pomocy” – alarmuje szef libańskiej Caritas.

Więcej ...

Przypadki koronawirusa wśród grupy organizacyjnej Franciszkańskiego Spotkania Młodych

2020-08-08 14:18

Pixabay.com

Do tej pory u 16 osób z grupy organizacyjnej Franciszkańskiego Spotkania Młodych potwierdzono obecność koronawirusa. Tegoroczny FSM zakończył się 1 sierpnia. Miał formę online, stąd organizatorzy nie mieli kontaktu z uczestnikami.

Więcej ...

GIS: wypoczywający online sprawdzają czystość kąpielisk, w te wakacje ponad pół miliona odsłon

2020-08-09 08:00

Graziako

Ponad pół miliona razy wypoczywający sprawdzali w te wakacje czystość kąpielisk za pośrednictwem serwisu internetowego Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Rzecznik GIS Jan Bondar przypomina, by wypoczywając nad wodą, pamiętać o maseczkach i dystansie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

W diecezjach

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Kościół

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Kiedy jesteś, Panie?

Kiedy jesteś, Panie?

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Niedziela Wrocławska

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Wiadomości

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory