Reklama

Archiwum Caritas
Biuro Caritas w Przemyślu

W mocy Bożego Ducha

Caritas, apostolat w mocy Bożego Ducha

2018-12-18 11:05

Ks. Paweł Konieczny, zastępca Dyrektora Caritas Archidiecezji Przemyskiej Robert Sycz , pracownik Caritas
Edycja przemyska 51/2018, str. VI

Zgodnie z zapowiedziami, w nowym roku duszpasterskim, któremu towarzyszy hasło: „W mocy Bożego Ducha” podejmujemy cykl artykułów dotyczących działalności Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Ta kościelna agenda od 28 lat w naszych mikrośrodowiskach diagnozuje, a następnie zaspokaja potrzeby osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. To wielkie i bardzo potrzebne dzieło Caritas realizowane jest w różnych miejscach i formach, o których warto pokrótce opowiedzieć.

Prezentację placówek Caritas Archidiecezji Przemyskiej wypada rozpocząć od siedziby tej kościelnej agendy. Od 2004 r. znajduje się ona w Przemyślu przy ul. Kapitulnej 1. Biuro Caritas czynne jest od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 16.00.W tym czasie pracownicy starają się rozwiązać doraźne problemy zgłaszających się osób oraz wyjść naprzeciw potrzebom o charakterze chronicznym.

Przykładem doraźnej pomocy jest prowadzony przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej program żywnościowy PEAD. W ciągu roku do około 10 000 osób trafia 506 ton produktów spożywczych. Prowadzona w tej materii aktywność pozwala osobom będącym w trudnej sytuacji ekonomicznej zaspokoić swoje podstawowe potrzeby związane z codziennym wyżywieniem.

Reklama

W siedzibie Caritas niemal każdego dnia potrzebujący otrzymują także konkretne wsparcie w uregulowaniu rachunków za energię elektryczną, gaz, zakup środków medycznych czy opału na zimę. W sekretariacie przychodzący otrzymują też merytoryczną pomoc w wypełnieniu wniosków i podań potrzebnych w uzyskaniu różnego rodzaju środków wsparcia.

W przemyskim biurze znajduje się także wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego. Osoby niepełnosprawne mogą bezpłatnie otrzymać do użytkowania m.in.: różnego rodzaju ortezy, materace, łóżka elektryczne, wózki inwalidzkie, podnośniki czy pionizatory.

Poza wyżej wspomnianą doraźną pomocą, przy Centrum Caritas od 2013 r. działa Agencja Zatrudnienia. Pośredniczy ona w znalezieniu pracy osobom bezrobotnym. W ostatnim czasie dzięki realizowanym projektom i zaangażowaniu wykwalifikowanych pracowników, ok. 500 osób wróciło na rynek pracy, zapewniając sobie i bliskim godziwe utrzymanie, lepszy status społeczny, a także, co za tym idzie, wzrost poczucia własnej wartości.

Bardzo wymierną pomoc wobec potrzebujących niesie także działające w Przemyślu tzw. Caritasowe Centrum Charytatywne, w skład którego wchodzi jadłodajnia, magazyny dla potrzebujących oraz łaźnia.

Jadłodajnia działa od 2004 r. Przychodzą do niej najczęściej osoby bezdomne, ubogie, których nie stać na ciepły posiłek. Z tej podstawowej formy pomocy każdego dnia korzysta ponad 400 osób. Najczęściej dla nich to jedyny ciepły posiłek w ciągu doby. Spotkanie przy zastawionym stole to nie tylko możliwość zaspokojenia głodu fizycznego, ale to także możliwość kontaktu z innymi.

Oprócz jadłodajni, Centrum prowadzi także magazyny. Gromadzona jest w nich m.in.: odzież dla dzieci i dorosłych, obuwie, zabawki, pościel, kołdry, poduszki, koce. Rzeczy te przekazywane są przez sklepy, hurtownie, a także od osób indywidualnych z terenu Przemyśla i okolic. Zbierane materiały przeznaczone są głównie dla bezdomnych oraz dla osób doświadczonych, losową sytuacją, jak np. pożar czy powódź. Największym zainteresowaniem osób przychodzących do magazynu, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym cieszy się odzież męska (kurtki, spodnie, buty). Gromadzone rzeczy wysyłane są także poza granice Polski. Systematycznie, w ramach potrzeb, materiały trafiają do Mołdawii, Ukrainy, Rumunii oraz Afryki. Wspierane są tam działające przedszkola, szkoły, domy pomocy społecznej, domy dziecka oraz szpitale. Warto wspomnieć, że w 2017 r. z magazynu wydano aż 7,5 tys. ton odzieży.

Od 2005 roku w Caritasowym Centrum Charytatywnym działa też łaźnia. Spora grupa korzystających z tego miejsca to bezdomni, a także osoby mające zamieszkanie, ale z racji na niskie dochody nieposiadające dostępu do ciepłej czy bieżącej wody. W tygodniu z łaźni korzysta ok. 60 osób, w większości mężczyzn. W okresie zimowym korzystających jest dwukrotnie więcej. Potrzebujący mają też do swojej dyspozycji pralnię, z której chętnie i często korzystają.

W magazynach oraz w łaźni od 17 lat pracuje Pan Robert, jeden z najstarszych pracowników przemyskiej Caritas. Jak zauważa: „posługa wobec pacjentów, bo tak nazywam korzystających z Centrum Caritas, jest bardzo trudna, ale przynosi wielką satysfakcję z faktu niesienia konkretnej pomocy bliźniemu. Moi pacjenci przychodzą głodni, brudni, często bez podstawowej odzieży, a odchodzą umyci, ogoleni, przebrani, a przede wszystkim nakarmieni. To jest podstawowa misja tego miejsca i moje powołanie, by nieść tym ludziom konkretną pomoc. Dla bezdomnych, wykluczonych to często jedyne miejsce azylu, dostępu do ciepłego posiłku, czystej wody i odzieży”.

Warto wspomnieć, że pracownicy Caritas każdego roku uczestniczą w zorganizowaniu wigilii oraz śniadań wielkanocnych dla osób samotnych, ubogich i bezdomnych. Z okazji świąt Bożego Narodzenia Caritas przygotowuje dla potrzebujących także paczki żywnościowe. Wigilijne spotkania w grudniu 2018 r. odbyły się w Przemyślu, Sanoku, Krośnie, Leżajsku i Tryńczy. W czasie spotkań rozdano 2000 paczek z żywnością.

Dobrze wiemy, że ta konkretna pomoc warunkowana jest zasobami materialnymi. Dlatego wszystkim Ofiarodawcom, ludziom wspierającym działalność Caritas pragniemy wyrazić wielką wdzięczność za okazane zainteresowanie i wszelkie formy wsparcia. To dzięki Wam Caritas każdego dnia może podejmować choćby te zasygnalizowane wyżej działania, które dla potrzebujących stają się często jedynym środkiem na przeżycie. Zainteresowanych pomocą zapraszamy do kontaktu osobistego lub telefonicznego z biurem Caritas (16 676-90-60).

Niech czas Bożego Narodzenia budzi w nas jeszcze większą wrażliwość i mobilizuje do radosnego dzielenia się.

Tagi:
Caritas

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Podsumowanie  385. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

Podsumowanie 385. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

101. rocznica urodzin

101. rocznica urodzin

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 47/ 2019

Prezentacja nr 47/ 2019

Wizyta studyjna u duchaczy

Wizyta studyjna u duchaczy

Międzynarodowy kongres

Międzynarodowy kongres "Katolicy a tożsamość wspólnoty narodowej"

INSIEME znaczy razem

INSIEME znaczy razem

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem