Reklama

Piotr Lorenc
Bp Grzegorz Kaszak poświęcił gruntownie wyremontowane schronisko

Po remoncie – jak nowe

2019-01-30 11:36

Piotr Lorenc
Edycja sosnowiecka 5/2019, str. V

To były najważniejsze 4 miesiące w historii Schroniska dla Bezdomnych w Będzinie-Łagiszy. Od września do końca grudnia ub.r. trwał remont placówki, który zmienił jej standard. Obrazowo rzecz ujmując, ośrodek został wyprowadzony z lat 80. XX wieku i został dostosowany do wymogów XXI wieku.

Uroczystego poświęcenia odnowionego budynku dokonał 22 stycznia biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak. W uroczystości, zorganizowanej przez ks. Tomasza Folgę, dyrektora Caritas Diecezji Sosnowieckiej, udział wzięli: poseł na Sejm RP Waldemar Andzel, Grzegorz Rak – kierownik Oddziału ds. Środowiskowej Pomocy Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, przedstawiciele Ośrodków Pomocy Społecznej z Czeladzi, Psar, Sławkowa, Będzina, Ogrodzieńca czy Czechowic-Dziedzic. Nie mogło oczywiście zabraknąć proboszcza miejsca – ks. Grzegorza Rozpończyka, członka Komisji Rewizyjnej Caritas – ks. Jarosława Wolskiego, właściciela firmy Flik House, która prowadziła remont – Łukasza Wojdyły oraz samych zainteresowanych, czyli mieszkańców schroniska.

– I choć obiekt został gruntownie wyremontowany, nie znaczy to, że nie mamy planów co do jego rozbudowy. Liczymy na to, że w najbliższym czasie uda nam się pozyskać ministerialne fundusze na wyposażanie placówki. Zamierzamy całkowicie zastąpić stare tapczany nowymi metalowymi łóżkami. W planach mamy także budowę nowej świetlicy, sali zajęć i pomieszczeń magazynowych – powiedział ks. Tomasz Folga, dyrektor sosnowieckiej Caritas.

Reklama

Charakter placówki

Schronisko dla Bezdomnych w Będzinie-Łagiszy zostało założone w 1994 r. i do dnia dzisiejszego jest prowadzone przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Jest czynne 24 godziny na dobę, dysponuje 50 miejscami dla mężczyzn, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Mieszkańcy domu mają zapewnione trzy posiłki dziennie, w tym jeden gorący, dostęp do urządzeń sanitarnych i podstawowych środków czystości i higieny. Stałym elementem w działalności domu są przeprowadzane przez pracownika socjalnego, bądź opiekuna, różnego rodzaju programy, które mają na celu motywowanie bezdomnych do zmiany stylu życia. Osoby bezdomne zachęcane są do podjęcia terapii i utrzymania abstynencji, kształtowania umiejętności gospodarowania własnymi finansami, egzekwowania nawyków higieny, uczenia się prawidłowych kontaktów międzyludzkich oraz zachowań społecznych. Wszelkie prace w domu są przeprowadzane przez mieszkańców, którzy są również motywowani do angażowania się w sprawy społeczne.

Zakres prac

Wszystkie te działania były wykonywane nieprzerwanie od 24 lat. Przez cały czas w ośrodku zmieniali się mieszkańcy. Ciągła rotacja i eksploatacja spowodowały, że ośrodek wymagał generalnego remontu. Przeprowadzenie remontu stało się możliwe dzięki dotacji otrzymanej z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wkładowi własnemu diecezjalnej Caritas oraz pomocy sponsorów. – To były prace przeprowadzone na „żywym organizmie”. Nie mogliśmy sobie pozwolić na zamknięcie ośrodka, dlatego prace remontowe były prowadzone etapami, a nasi podopieczni musieli się kilkakrotnie przeprowadzać. Zaczęliśmy od wymiany instalacji elektrycznej. Tego skomplikowanego przedsięwzięcia podjął się, oczywiście pod kierunkiem specjalisty z uprawnieniami, jeden z naszych mieszkańców. Następnym krokiem był kompletny remont pokoi i korytarza. Wymieniona została stolarka drzwiowa. Dostosowaliśmy do jednego poziomu wysokości poszczególne pomieszczenia – pokoje mieszkalne, jadalnio-świetlicę, sanitariaty i toalety oraz korytarz. We wszystkich pomieszczeniach położona została nowa wykładzina, pomalowano ściany, kaloryfery i ułożono podwieszany sufit. Wszystkie pokoje mieszkalne zostały wyposażone w nowe szafy, wieszaki, szafki nocne oraz stoliki – wyjaśnia Gabriela Lamberska, kierownik Schroniska dla Bezdomnych w Będzinie-Łagiszy.

Ostatnim i najtrudniejszym etapem realizacji całego projektu było przeprowadzenie prac remontowych w sanitariatach i toaletach.

– Pomieszczenia te zostały przez ekipę budowlaną całkowicie zburzone, położono nową instalację wodno-kanalizacyjną, elektryczną i wentylacyjną, położono glazurę i zamontowano armaturę. Sanitariaty i toaleta zostały dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Przeprowadzony remont w Schronisku dla Bezdomnych Caritas Diecezji Sosnowieckiej nie tylko podniósł standard placówki, ale przede wszystkie pozwolił spełnić wszystkie wymogi zawarte w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie standardów noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych i ogrzewalni – zaznacza Gabriela Lamberska.

Listy gratulacyjne

Z okazji otwarcia placówki specjalny adres wystosował Arkadiusz Grabowski – senator RP. Napisał w nim m.in.: „Pragnę przekazać szczere i serdeczne życzenia owocnej pracy, satysfakcji z pełnienia odpowiedzialnej misji, jaką jest pomoc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, która wymaga dużego zaangażowania, wrażliwości i empatii, a przede wszystkim ogromnej siły i determinacji”. Tyle senator Grabowski. List gratulacyjny przesłała również Ewa Niewiara, dyrektor Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach: „Caritas Diecezji Sosnowieckiej już od ponad ćwierć wieku świadczy nieocenioną pomoc osobom potrzebującym, obejmującą potrzeby duchowe i materialne oraz prowadzi aktywną działalność motywującą innych do angażowania się w działalność charytatywną. Nic tak nie uskrzydla, jak wyciągnięta w geście pomocy dłoń drugiego człowieka”.

Tagi:
remont

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Światowy  Dzień  Pomocy Humanitarnej

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

AA to nie grzech

AA to nie grzech

Jasnogorska tajemnica Wniebowziecia

Jasnogorska tajemnica Wniebowziecia

Między zawierzeniem a wyprawką

Między zawierzeniem a wyprawką

Przegląd nr 34/2019

Przegląd nr 34/2019

„Z Janem Pawłem II ku przyszłości”

„Z Janem Pawłem II ku przyszłości”

Pasterska wizyta

Pasterska wizyta

Rodziny prosiły o odwagę

Rodziny prosiły o odwagę

Dożynki Gminy Wieluń

Dożynki Gminy Wieluń

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem