Reklama

Niedziela Wrocławska

Największa schola, jaka kiedykolwiek śpiewała

2024-04-08 15:14
Wszystkie schole zaśpiewały razem na zakończenie spotkania

Marzena Cyfert

Wszystkie schole zaśpiewały razem na zakończenie spotkania

Odbyło się pierwsze muzyczne spotkanie dziecięcych zespołów i scholek, działających przy parafiach archidiecezji wrocławskiej - Iskra. Na scenie wrocławskiego Centrum Kongresowego wystąpiło ok. 400 dzieci z 19 zgłoszonych schol.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Jesteście takimi iskrami, które są po prostu piękne, które przekazują żar. Dzisiaj o tym żarze będzie dużo. Popatrzcie, jak Pan Bóg jest dobry i miłosierny. Za chwilę będziemy Go tutaj słuchać i modlić się, bo kto śpiewa, tym samym się modli – mówił do dzieci prowadzący spotkanie Paweł Trawka, rzecznik wrocławskiej Caritas.

Dzieci ze scholek na co dzień śpiewają podczas Mszy świętych dziecięcych, ale koncertują również w czasie lokalnych wydarzeń, uczestniczą w różnego rodzaju festiwalach i imprezach. Organizują kiermasze, warsztaty, biorą udział we wspólnych wyjazdach i zabawach. Tworzą małą wspólnotę, którą łączy śpiew. Wraz z nimi na przegląd przyjechali rodzice, opiekunowie, przyjaciele.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Jest nas ponad 800 osób, takie grono małych i dużych chrześcijan. Schole przyjechały z całej archidiecezji wrocławskiej – od południa do północy, od wschodu po zachód, jesteśmy tutaj zewsząd – mówi Piotr Błaszczak, jeden z organizatorów wydarzenia, prowadzący scholę w parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy i podkreśla, że Iskra nie jest konkursem, nie ma charakteru rywalizacji: – Nie walczymy o miejsca, o punkty, tylko cieszymy się swoją obecnością i tym, że możemy się spotkać. Przyjęliśmy formę przeglądu, zaprezentowania i pokazania, że to, co robimy, nie robimy tylko my sami w małej parafii, lecz robi to wiele osób i wszystkie potrafią się z tego cieszyć.

Piotr Błaszczak mówi również o początkach inicjatywy. – Łączy nas przyjaźń do Kościoła i tak naprawdę dobra przyjaźń z biskupem Maciejem. Podczas jednego z takich spotkań u niego w domu, wpadliśmy na pomysł, żeby zrobić coś, czego w diecezji dawno nie było – a przynajmniej my nie wiemy, że było – czyli spotkania dziecięcych zespołów, działających przy parafiach. Znamy koncerty młodzieżowe, koncerty dla dorosłych, czy ewangelizacyjne. Natomiast w koncertach dziecięcych w takim wymiarze nie mieliśmy jeszcze okazji uczestniczyć. Planowaliśmy to od jesieni ubiegłego roku – mówi organizator i zapowiada kontynuację dzieła: – Zastanawiamy się nad formułą tych spotkań, czy organizować je co roku, czy jak olimpiadę – co cztery lata. Zobaczymy i posłuchamy, co nam powiedzą nasi bracia prowadzący inne schole, czy warto i czy chcą. My bardzo byśmy chcieli, bo jest to dobra inicjatywa.

Reklama

Cieszyły się z niej również dzieci obecne na spotkaniu. – Jesteśmy scholą dziecięcą z parafii św. Wawrzyńca w Wilkszynie. Działamy od 2019 r. z przerwą w czasie pandemii. Na scholi jest różna ilość dzieci, czasami dochodzi do 20, ale czasami jest tylko piątka. Na spotkanie we Wrocławiu zapisało się 15 dzieci, co mnie pozytywnie zaskoczyło – mówi Anna Kowalewska prowadząca scholę „Bogu niech będą dźwięki” i dodaje: – Przed tak szeroką publicznością dzieci występują pierwszy raz i mimo że się stresują, to chętnie biorą udział w tym występie. Staramy się teraz wprowadzać im taką przyjazną atmosferę, by oswoić ten stres. Mamy w zespole gitarzystę, bębniarza, mamy dziewczynkę, który uczy się gry na skrzypcach, więc nam na tych skrzypcach przygrywa.

Z wielką radością wystąpiły też m.in. „Boże nutki” z Jordanowa. – Jesteśmy nowo utworzoną scholą, bo powstałą w styczniu br. Na próby przychodzi prawie 20 dzieci. Na Mszach pojawia się ok. 15. Prowadzimy scholę razem z gitarzystką Basią Sterniuk oraz organistą p. Markiem. Spotykamy się z dziećmi i modlimy się z nimi. To też jest nasz cel, by pokazać dzieciom taką spontaniczną modlitwę – po to, żeby wyciągnąć z nich jak najwięcej radości. Dlatego też piosenka, jaką dzisiaj śpiewamy, nosi tytuł: „Jeśli radość w sercu chcesz mieć”. To nie przypadek, że taka piosenka, bo chcemy pokazać jak najwięcej radości przez nasze dzieci z Jordanowa – mówi Paulina Pylecka.

Reklama

S. Fabiana, felicjanka, prowadzi scholę "Deo Gratias" w parafii św. Augustyna we Wrocławiu. Należy do niej 20 osób, dziewczynki i chłopcy. – Śpiewamy z długoletnią tradycją, bo schola istnieje 30 lat. Co prawda nazwa została zmieniona, bo pierwotnie były to Józefinki, ale po pandemii nastąpił rozłam i od tego momentu przyjęła nazwę schola „Deo Gratias”. Bogu niech będą dzięki. Śpiewamy co niedziela, o godz. 11, bierzemy też udział w różnych konkursach, występujemy na różnych spotkaniach okolicznościowych. Dzieci są bardzo aktywne i szczęśliwe, że mogą chwalić Pana Boga śpiewem – mówi s. Fabiana.

Każda z przybyłych na spotkanie schol zaprezentowała krótki filmik, w którym przedstawiła to, co robi w parafii oraz wykonała jeden utwór. Na zakończenie wszystkie dzieci zaśpiewały razem na scenie.

– Stworzyliśmy dzisiaj największą scholę, jaka kiedykolwiek śpiewała. Drodzy rodzice, to jest Wasz dar dla dzieci, aby Kościół był piękny – mówił na zakończenie spotkania bp Maciej Małyga i prosił o modlitwę w intencji synodu archidiecezji wrocławskiej. Zebrani pomodlili się również Koronką do Bożego Miłosierdzia.

A oto schole uczestniczące w spotkaniu:

Apostolskie Nutki – parafia św. Piotra i Pawła w Oławie

Bogu Niech Będą Dźwięki – parafia św. Wawrzyńca w Wilkszynie

Magnificat – Kamienna

Aniołki Opatrzności Bożej – parafia Opatrzności Bożej we Wrocławiu

Promyczki św. Józefa – parafia św. Józefa, Bierutów

Schola z parafii Miłosierdzia Bożego w Oławie

Iskierki – Kąty Wrocławskie

Deo Gratias – parafia św. Augustyna we Wrocławiu

Schola z parafii w Smolcu

Boże Nutki – Jordanów

Schola Canimus – parafia Miłosierdzia Bożego we Wrocławiu

Chwały Dźwięki – Kostomłoty

Klaryski – parafia św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu

Reklama

Kruszynki – parafia NMP Różańcowej w Kruszynie

Płomień – Kobierzyce

Dzieci Maryi – Oleśnica

Wniebowzięci – parafia Wniebowzięcia NMP we Wrocławiu-Ołtaszynie

Schola z parafii pw. św. Michał Archanioła z Długołęki

OdNowa – Dobroszyce

Podziel się:

Oceń:

+2 0

Wybrane dla Ciebie

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele

2024-05-03 14:57
bp Krzysztof Józef Nykiel

@VaticanNewsPL

bp Krzysztof Józef Nykiel

Pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele. Serce Ojca, to serce w którym jest miejsce dla każdego, dlatego pragnieniem jest to, aby moja posługa, jako następcy Apostołów, była właśnie w ten sposób przeżywana i realizowana - powiedział Vatican News - Radiu Watykańskiemu regens Penitencjarii Apostolskiej, biskup nominat Krzysztof Józef Nykiel, którego 1 maja Papież Franciszek mianował biskupem.

Więcej ...

Pielgrzymi z diecezji bielsko-żywieckiej dotarli do Łagiewnik

2024-05-04 16:28

Małgorzata Pabis

- Maryja przekonuje nas, że nie ma Chrystusa bez Krzyża, nie ma chrześcijaństwa i nie ma życia chrześcijańskiego bez Krzyża! – powiedział bp Piotr Greger.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...