Reklama

Niedziela Małopolska

Jest dla wszystkich

Jeden z projektów witraża „Bóg Ojciec – Stań się”

Maria Bocheńska

Jeden z projektów witraża „Bóg Ojciec – Stań się”

Blisko 500 dzieł! W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie można obejrzeć najobszerniejszą wystawę monograficzną przybliżającą twórczość Stanisława Wyspiańskiego; malarza, rysownika, grafika i designera, dramaturga, poety, scenografa i reformatora teatru

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Totrzeba, to należy zobaczyć i przeżyć. Podczas prezentacji wystawy „Wyspiański” przedstawicielom mediów dyr. MNK dr Andrzej Betlej mówił: – Na tę wystawę czekaliśmy. To ekspozycja bardzo trudna w realizacji. Jak bowiem można przedstawić tak wielką, tak różnorodną postać, której twórczości tak naprawdę nie jesteśmy w stanie ogarnąć?

Koncepcja

Realizacji bardzo wymagającego zadania podjęły się kuratorki Danuta Godyń i Magdalena Laskowska oraz autor aranżacji Bartosz Haduch. – Wystawa jest podzielona na siedem przestrzeni, prezentowanych w siedmiu salach – koncepcję ekspozycji, która będzie prezentowana do 20 stycznia 2019 r., przedstawiła dziennikarzom Magdalena Laskowska. Poinformowała, że na wystawie znajdują się zarówno obrazy olejne, pastele, rysunki, przedmioty rzemiosła artystycznego i książki, które Wyspiański napisał. Poszczególnym salom patronują cytaty z twórczości autora „Wesela”: „U mnie w domu”, „Polybarwność kościoła Franciszkanów. Dekoracja malarska”, „Polybarwność kościoła Franciszkanów. Witraże”, „Teatr narodu”, „Nie Paryż, tylko Kraków”, „Ars – Apollo”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na wystawie można zobaczyć m.in. słynne pastele – portrety śpiących dzieci artysty i „Macierzyństwo”. Są projekty polichromii i witraży, w tym trzy wersje projektów witraża „Bóg Ojciec – Stań się” z kościoła Franciszkanów, wykonane farbami olejnymi, pastelami i ołówkiem. Są też projekty kostiumów do inscenizacji „Bolesława Śmiałego” i projekty do wydań dramatów Wyspiańskiego. Są listy, książki… W holu na parterze Gmachu Głównego jest prezentowany powstały wg projektu twórcy witraż „Apollo, czyli system słoneczny Kopernika”. To efekt wielomiesięcznej pracy Piotra Ostrowskiego i jego współpracowników.

Różnorodna oferta

Organizatorzy ekspozycji są przekonani, że „Wyspiański jest dla wszystkich”, stąd też propozycja bardzo różnych cyklów przybliżających twórczość artysty. Jak poinformował Filip Skowron, prezentacji towarzyszy bogaty program edukacyjny i podkreślił: – Liczymy na to, iż każdy znajdzie coś dla siebie! Dorośli mogą więc zainteresować się wykładami przybliżającymi postać i twórczość mistrza spod Wawelu. Planowane są spotkania w przestrzeni wystawy, warsztaty dla dorosłych, w trakcie których będzie można zapoznać się z różnego rodzaju technikami stosowanymi przez Wyspiańskiego. Jest oferta skierowana do osób niepełnosprawnych, do uczniów, nauczycieli, wychowawców.

Reklama

Warto zainteresować się otwartym w Krakowie szlakiem Stanisława Wyspiańskiego. Filip Skowron informuje: – Korzystając z pomocy Urzędu Miasta Krakowa, wydaliśmy mapę tego szlaku, jest ona dostępna we wszystkich oddziałach naszego muzeum i we wszystkich punktach informacyjnych miasta, a przygotowana w trzech językach; polskim, angielskim i niemieckim. Ponadto dzięki aplikacji na komórki będzie można samodzielnie zwiedzać Kraków, patrząc na niego oczyma Stanisława Wyspiańskiego. Zainteresowanych zapraszamy do udziału w spacerach tematycznych po Krakowie i wycieczkach naokoło miasta.

Jest oferta dla osób, które z różnych powodów nie mogą osobiście obejrzeć wystawy. Filip Skowron: – To program skierowany do mieszkańców domów pomocy społecznej, do osób przebywających w szpitalach czy w hospicjach. Skoro oni nie mogą przyjść do muzeum, to my przyjdziemy do nich z serią spotkań, warsztatów. Liczymy, że uda się zaproponować i zrealizować wirtualne zwiedzanie wystawy.

Uzupełnienie

Przy okazji poznawania, odkrywania historii życia i twórczości „Czwartego wieszcza”, warto obejrzeć drugą wystawę (poświęconą jego ojcu) „Franciszek Wyspiański – krakowski rzeźbiarz”, stanowiącą uzupełnienie tej w Gmachu Głównym. Ekspozycję przygotowaną w Domu Józefa Mehoffera (przy ul. Krupniczej 26) można zwiedzać do 30 lipca br. Kuratorka Beata Studziżba-Kubalska wyjaśnia:

Reklama

– Wystawa jest szkicem portretu Franciszka Wyspiańskiego jako artysty i jako człowieka. Prezentujemy pewien wybór jego rzeźb, są też zdjęcia rzeźb plenerowych.

Jak podkreślił dyrektor MNK Andrzej Betlej, wystawa została zrealizowana w ramach programu „Niepodległa” i stanowi drugi element tryptyku. – Po „Dziedzictwie” prezentujemy wystawę przybliżającą Wyspiańskiego, a trzecią część będzie stanowić ekspozycja poświęcona niepodległości – informuje dyr. Betlej.

15 stycznia będziemy obchodzić 149. rocznicę urodzin Stanisława Wyspiańskiego! Może już teraz warto obejrzeć wystawy?

Podziel się:

Oceń:

2018-01-11 07:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kielce: „Niech się stanie” - wystawa o stworzeniu świata

Od 26 marca w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach można oglądać wystawę „Creation – niech się stanie”, zainspirowaną stworzeniem świata opisanym w Biblii. Wystawa prac izraelskiego artysty Muliego Ben Sassona będzie prezentowana do 24 maja.

Więcej ...

Beata Kempa dla portalu niedziela.pl: Przyglądałam się temu szaleństwu Zielonego Ładu z niedowierzaniem

2024-04-25 10:01
Beata Kempa

Archiwum Beaty Kempy

Beata Kempa

Ostatnia kadencja Parlamentu Europejskiego obfitowała w szereg absurdalnych dyskusji - powiedziała portalowi niedziela.pl Beata Kempa. Jak podkreśliła europoseł Suwerennej Polski kompletną aberracją było m.in. ponad sto debat, które łajały Polskę tylko dlatego, że w naszym kraju były konserwatywne rządy.

Więcej ...

Nie słowa lecz czyny

2024-04-26 09:20

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Peregrynacja relikwii błogosławionej rodziny Ulmów, które przemierzają naszą diecezję, wchodzi w swoją końcową fazę. Ostatnie dni tej duchowej podróży odbędą się w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie,...

Kościół

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie,...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...