Reklama

Niedziela Podlaska

Ku trzeźwości narodu!

Ks. Krzysztof Kościelecki – diecezjalny duszpasterz trzeźwości

Monika Kanabrodzka

Ks. Krzysztof Kościelecki – diecezjalny duszpasterz trzeźwości

W dniach 11-17 lutego br. obchodzimy 51. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, pod hasłem: „Trzeźwość egzaminem z wolności”. Tegoroczne modlitwy o trzeźwość Polaków będą odmawiane w kontekście obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Będzie to szczególne odwołanie do słów św. Jana Pawła II:

„Egzamin z naszej wolności jest przed nami. Wolności nie można tylko posiadać. Trzeba ją stale, stale zdobywać”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Praca diecezjalnego duszpasterza trzeźwości

Ks. Krzysztof Kościelecki jest obecnie proboszczem parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Śledzianowie oraz od 3 lat pełni funkcję diecezjalnego duszpasterza trzeźwości. Ks. Kościelecki od wielu lat pracuje z grupami anonimowych alkoholików, działaczami trzeźwościowymi, a także współpracuje z instytucjami, które zajmują się szerzeniem trzeźwości oraz pomaganiem tym, którzy są uzależnieni. Ks. Kościelecki wspomina współpracę z Instytutem Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, w której znana była postać dr. Bogdana Woronowicza – przyjaciela anonimowych alkoholików i jednego z pierwszych prekursorów szerzenia idei abstynencji i trzeźwości w oparciu o zasadę 12 kroków.

Diecezjalny duszpasterz trzeźwości odwiedza grupy anonimowych alkoholików, które najczęściej znajdują się przy parafiach. – Szczególny kontakt utrzymuję ze Stowarzyszeniem „Ignis” w Siemiatyczach, w którym działają osoby z dużym pokładem energii, zapałem do pracy. Co więcej, niedawno dowiedziałem się, że na terenie diecezji drohiczyńskiej działa Krucjata Wyzwolenia Człowieka – opowiada ks. Kościelecki. Dodatkowo, co miesiąc w Śledzianowie odprawiana jest Msza św. dla tych, którzy należą do grupy AA lub tych, którzy są współuzależnieni. Organizowane są również spotkania w świetlicy w Śledzianowie i Siemiatyczach, które służą lepszemu poznaniu się, podzieleniu doświadczeniami życiowymi, problemami rodzinnymi. – W grupach AA zdarzają się osoby, które dawno temu zgubiły kontakt z Kościołem i potrzebują wsparcia duchowego, rozmowy – dodaje ks. Kościelecki. W takich i innych przypadkach kapłan pełni rolę pomocniczą, wspierającą. Pokazuje trzeźwy styl życia oraz pomaga rozwiązywać inne problemy, bo na drodze trzeźwościowej czyha wiele pułapek.

Reklama

„Nie piję, bo kocham”

W ubiegłym roku we wrześniu odbył się Diecezjalny Kongres Trzeźwości w Siemiatyczach w ramach Ogólnopolskiego Kongresu, który przebiegał pod hasłem: ,,Nie piję, bo kocham”. Został poruszony w nim problem uzależnień w kontekście wyjścia z choroby alkoholowej oraz wsparcia duchowego w długiej drodze do trzeźwości. Było to jednodniowe spotkanie, w którym wziął udział m.in. bp Tadeusz Pikus, ks. Zbigniew Koniecki – konsultant zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości oraz ks. Krzysztof Kościelecki. Niepokojące dane zostały wcześniej zaprezentowane na Kongresie Trzeźwościowym w Warszawie. Według najnowszych badań Polska znajduje się na pierwszym miejscu, jeżeli chodzi o drastyczny wzrost spożycia alkoholu w całej Unii Europejskiej w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Te zatrważające wyniki dają do zrozumienia, jak ważny jest udział osób świeckich i duchownych w kształtowaniu postawy życia w trzeźwości oraz jak wielka jest skala problemu.

Duszpasterz Trzeźwości podkreśla, że wiele osób uważa, że skoro dana osoba przeszła terapię w specjalistycznym ośrodku – która zwykle trwa 6 tygodni – została wyleczona. Jest to błędne myślenie. Z chorobą alkoholową żyje się do końca życia, ponieważ jest to choroba duszy, ciała i psychiki. Każda z tych sfer została zniszczona przez alkohol. Nie można zagwarantować, że alkoholik trzeźwiejący nie wróci do picia. – Znam wielu ludzi, którzy nawet po 12 latach życia w trzeźwości sięgali po alkohol. Są to zazwyczaj osoby inteligentne, które potrafiły przepić cały swój majątek – opowiada ks. Kościelecki. Niezwykle ważna w takich przypadkach jest świadomość, że dla takiej osoby alkohol w ogóle nie istnieje i nie może wrócić do „kontrolowanego picia”.

Modlitwa – broń w walce z chorobą alkoholową

Z uzależnienia alkoholowego samemu się nie wychodzi. Człowiek dotknięty takim problemem musi znaleźć grupę, która będzie dla niego wsparciem bądź osoby, które pomogą mu zmierzyć się z tym problemem. W całym procesie leczenia przychodzi chęć wypicia. W takich przepadkach niezmiernie ważną rolę odgrywają osoby z bliskiego bądź dalszego kręgu, do których osoba z problemami alkoholowymi będzie mogła zawsze zadzwonić. Kolejnym krokiem są cykliczne spotkania, które są organizowane w ramach spotkań AA w oparciu o program 12 kroków. – Spotkałem się z powiedzeniem, że w promieniu 30 km zawsze znajdzie się grupa anonimowych alkoholików, do której można się udać – mówi ks. Kościelecki. Warto podkreślić, że nigdy samemu człowiek nie będzie trzeźwiał. – Równolegle do trzeźwienia kogoś, kto ma problem z alkoholem, musi iść zdobywanie wiedzy i samoświadomość ze strony rodziny i najbliższych – dodaje ks. Krzysztof Kościelecki. W tych trudnych przypadkach bardzo ważne jest odkrywanie sfery duchowej. Modlitwa jest podstawową bronią. To ona często zmienia ludzkie serca. – Jestem świadkiem tego, jak wiele osób mówi, że modlitwa matki, żony wyprosiła trzeźwość. Pamiętam historię Wacława z Poznania. Swoje życie w trzeźwości przypisuje śp. matce. Mówi, że jest głęboko przekonany, że to właśnie modlitwa matki wyprosiła łaskę przezwyciężenia choroby alkoholowej – opowiada ks. Krzysztof. Należy pamiętać, że nie jest to nigdy efekt natychmiastowy i mechaniczny. – Pan Bóg prowadzi nawet w tych trudnych chwilach – podsumowuje ks. Krzysztof Kościelecki.

Reklama

Żeby Polska była Polską!

Warto dodać, że pijaństwo jest antytezą polskości. Jeżeli naród polski ulegnie pokusie alkoholu, wtedy przegra wolność, która – jak mawiał Jan Paweł II jest nam zarówno dana, jak i zadana.

51. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu jest okazją do zawierzenia ojczyzny w modlitwie i wypraszania łask dla całego narodu. Ubiegłoroczny Kongres Trzeźwości został przeprowadzony pod hasłem „Odpowiedzialność rodziny, Kościoła i samorządu”. Doprowadziło to do wypracowania Narodowego Programu Trzeźwości, który składa się z szeregu wskazań, rad i rekomendacji do popularyzowania postawy trzeźwościowej w rodzinach, w środowiskach zawodowych. Ważne, aby podjęte działania wszystkich zaangażowanych w to dzieło nie poszły w niepamięć, lecz były owocną kontynuacją w oparciu o tegoroczne osiągnięcia.

Nie lękajmy się być odważnymi świadkami abstynencji. Tegoroczny 51. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu przypada w kontekście 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległość. Nasz naród i państwo wyrastają z korzeni chrześcijańskich, które wielokrotnie w obliczu wielu uciśnięć, włączało się w europejską rodzinę wartości. To często osoby duchowne były swoistym parasolem ochronnym w czasach zaborów przed zamierzonym działaniem nieprzyjaciół naszej ojczyzny skierowanym na upijanie społeczeństwa, w celu łatwiejszego sprawowania kontroli nad zniewolonym narodem. W tym szczególnym czasie trzeba podjąć wezwanie Kościoła i Gietrzwałdzkiej Pani, żeby Polska była Polską.

Podziel się:

Oceń:

2018-02-07 13:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Chcemy trzeźwej Polski

Niedziela podlaska 43/2022, str. VII

Kongres odbył się w auli WSD w Drohiczynie

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Kongres odbył się w auli WSD w Drohiczynie

Na pierwszym miejscu profilaktyka i zmiana obyczajów, to droga do trzeźwości i abstynencji – mówił Henryk Kowalczyk podczas konferencji „Ku trzeźwości Narodu – wezwani do działania”.

Więcej ...

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Fatima – wizerunki Dzieci Fatimskich/Fot. Graziako/Niedziela

Od maja do października 1917 roku - gdy toczyła się pierwsza wojna światowa, kiedy w Portugalii sprawował rządy ostro antykościelny reżim, a w Rosji zaczynała szaleć rewolucja - na obrzeżach miasteczka Fatima, w miejscu zwanym Cova da Iria, Matka Boża ukazywała się trojgu wiejskim dzieciom nie umiejącym jeszcze czytać.

Więcej ...

Premiera filmu "Brat Brata"

2024-05-14 00:19
Podczas panelu dyskusyjnego

ks. Łukasz

Podczas panelu dyskusyjnego

Premiera kinowa to nie tylko okazja do obejrzenia konkretnego obrazu, który chce przekazać reżyser, ale to także okazja do poznania konkretnej historii. Tym razem był to ks. Jerzy Adam Marszałkowicz. Film “Brat Brata” mówiący o nim, a w zasadzie o dziele jaki stworzył, przyciągnął pełną salę widzów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania