Reklama

Niedziela Legnicka

Diecezja ma nowych diakonów

Diakoni przygotowywali się do tego momentu przez formację intelektualną,
duchową i ascetyczną

Ks. Piotr Nowosielski

Diakoni przygotowywali się do tego momentu przez formację intelektualną, duchową i ascetyczną

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W legnickiej katedrze, 11 maja br., odbyły się święcenia diakonatu. Uroczystości przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. W gronie koncelebransów obecni byli także legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk, biskup senior Stefan Cichy, przełożeni i profesorowie seminarium, księża proboszczowie i wikariusze z parafii, z których pochodzą diakoni, oraz ich katecheci. Uroczystość odbyła się z udziałem rodzin i przyjaciół nowych diakonów, oraz sióstr zakonnych i wiernych, z których część przyjechała do katedry z ich rodzinnych parafii.

– Dzisiaj podczas Eucharystii wyświęcamy czterech kandydatów na diakonów. Modlimy się, by ta decyzja, to wejście w posługę, a przede wszystkim w tajemnicę Jezusa Chrystusa, były wolne i jak najbardziej otwarte na wszystko, co Pan Bóg przygotował dla nich i dla tych, wobec których będą kiedyś posługiwać – mówił biskup legnicki, zapraszając przybyłych do uczestnictwa w Liturgii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kandydatów do święceń przedstawił biskupowi legnickiemu rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. dr Piotr Kot. Na diakonów wyświęceni zostali: Adam Bogdała z parafii św. Wojciecha w Jeleniej Górze, Karol Diduszko z parafii w Pogorzeliskach, Artur Jaguszczak z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Legnicy oraz Łukasz Toporek z parafii w Ścięgnach.

Udzielając święceń, biskup legnicki nawiązał do odczytywanego Słowa Bożego, zwrócił uwagę na to, że Kościół to nie jakaś organizacja pożytku publicznego, spełniająca określony cel – choć to wszystko też gdzieś się dzieje – ale wspólnota Kościoła, wspólnota gromadzących się wokół Jezusa Chrystusa, mimo Jego „twardej mowy”. Uczniowie idą za Jezusem, bo poznali, że w Nim, w Jego osobie, jest słowo życia. Mimo, że jest to mowa twarda i trudna.

– Wy dzisiaj stoicie wobec tej decyzji, nie tylko dla własnego dobra, dla własnego widzimisię, ale po to, by także przez waszą posługę gromadził się wokół Jezusa Chrystusa Kościół – wspólnota uczniów. Za chwilę wobec biskupa wyrazicie swoją wolę, mówiąc: „chcę”. Chcę, licząc na Bożą pomoc. Od tego, jaką dzisiaj decyzję podejmiecie i jak w tej decyzji będziecie trwać, będzie zależało bardzo wiele w Kościele, w konkretnych wspólnotach, parafiach, rodzinach – mówił pasterz Kościoła legnickiego.

Reklama

Nawiązując zaś do odczytywanego 2 listu do Koryntian (4,1-7), gdzie jest mowa o głoszeniu Chrystusa, a nie siebie, oraz o „przechowywanym skarbie w naczyniach glinianych”, mówił do diakonów: – Ten dar, skarb nie jest w nas złożony po to, żeby był konserwowany, ale jest złożony celowo w glinianych naczyniach, żeby wszyscy, którzy chcą się o nim dowiedzieć, nie musieli stać przed jakimś sejfem, w którym jest skarb, ale by mogli łatwo stłuc te gliniane naczynia. I to jest wasza posługa i wszystkich, którzy w Kościele mają misję, zadanie, żeby objawiał się ten skarb, aby się okazało, że moc tego skarbu nie jest z człowieka, ale z mocy Boga, spełniającego swoje działanie w Słudze i przez Sługę, który daje się krzyżować i zmartwychwstaje. Tylko w tej Ewangelii, w tej prawdzie, w tej tajemnicy można odnaleźć siebie w Kościele i być sługą dla innych – mówił bp Kiernikowski.

Prosząc wszystkich o modlitwę w intencji nowych diakonów, polecił ich także wstawiennictwu Maryi Matki Kościoła.

Święcenia diakonatu są także okazją dla ich rodzin i bliskich do zapoznania się z miejscem ich modlitwy, nauki i pracy w murach seminarium. Obecnie w legnickim Wyższym Seminarium Duchownym studiuje oraz na praktyce pastoralnej przebywa 26 alumnów.

Podziel się:

Oceń:

2019-05-21 13:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Święty Wawrzyniec patronem diakonów stałych

Watykan. Kościół św. Anny. Relikwiarz z głową św. Wawrzyńca

Ks. Zbigniew Chromy

Watykan. Kościół św. Anny. Relikwiarz z głową św. Wawrzyńca

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Matko Serdeczna, módl się za nami...

2024-05-02 20:37

Karol Porwich/Niedziela

Zasłuchani w „Polską litanię” ks. Jana Twardowskiego zatrzymamy się w stolicy diecezji sandomierskiej ze świadomością, że na jej terenie jest jeszcze kilka innych sanktuariów maryjnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady