Reklama

Zdrowie

Lekarz radzi

Mężczyzno, daj się zbadać!

Niedziela Ogólnopolska 8/2020, str. 58

źródło: AdobeStock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rzadko mówimy o chorobach prostaty. Czy ciągle jest to temat wstydliwy?

Na szczęście coraz mniej. Apeluję, aby nie tylko o tym rozmawiać, ale przede wszystkim regularnie się badać. Systematyczne badania prostaty to obowiązek każdego mężczyzny po 40. roku życia. Te badania zwiększają szansę na wykrycie chorób prostaty, przede wszystkim raka, a tym samym na wcześniejsze rozpoczęcie leczenia. Statystyki stawiają raka prostaty na drugim miejscu po raku płuc pod względem zarówno liczby zachorowań, jak i śmiertelności z powodu chorób nowotworowych u mężczyzn. Niestety, częstość występowania raka gruczołu krokowego rośnie. W Polsce w 2008 r. zachorowało na raka stercza ok. 8,3 tys. mężczyzn, a ok. 4 tys. zmarło z tego powodu. Największym problemem jest rak prostaty u mężczyzn młodszych, przed 65. rokiem życia. U nich nowotwór ma często bardziej agresywny przebieg i w tej grupie stwierdza się znacznie częstsze nawroty tej choroby.

Do jakiego specjalisty trzeba się udać na badanie?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przypomnijmy, że prostata to inaczej gruczoł krokowy, który ma wielkość kasztana, jest umiejscowiony pod pęcherzem moczowym i otacza cewkę moczową. Najczęstsze choroby tego gruczołu to przerost, stany zapalne i nowotwory. Dolegliwości, które odczuwa pacjent i które są zarazem sygnałem choroby czy nieprawidłowości w funkcjonowaniu prostaty, to: słabszy i wąski strumień moczu, częste oddawanie moczu, naglące parcie na mocz, odczuwane także w ciągu dnia. W pewnych sytuacjach dolegliwości te mogą doprowadzić nawet do zatrzymania moczu. O tym, z jakiego typu zmianami mamy do czynienia, rozstrzyga urolog, który jest właściwym specjalistą w zakresie zarówno badań profilaktycznych, jak i leczenia chorób prostaty. Pacjent sam nie powinien się diagnozować, tylko udać się do specjalisty, który ma w tym zakresie większe doświadczenie i możliwości diagnostyczne niż lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Jakie badania może wykonać lub zlecić urolog?

Jednym z badań jest oznaczenie antygenu PSA w surowicy krwi. Nieprawidłowy poziom jest sygnałem choroby, ale niekoniecznie nowotworowej. Drugim badaniem pozwalającym wykryć zmiany w prostacie jest badanie pacjenta przez odbytnicę. Kolejne to badanie ultrasonograficzne przezodbytnicze (TRUS).

Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Czy panowie mogą zapobiegać chorobom prostaty?

Dysponujemy licznymi lekami – zarówno syntetycznymi, jak i ziołowymi – do skutecznego leczenia chorób prostaty. Ważną sprawą jest profilaktyka, w której istotnym i często niedocenianym elementem jest dieta, do której należy włączyć pomidory, pestki z dyni, czosnek, ziołowe herbaty (np. zieloną). Powinno się natomiast unikać tłustego mięsa i tłuszczów zwierzęcych. Stosowanie diety może zarówno opóźniać rozrost gruczołu krokowego, jak i zapobiegać pojawieniu się nowotworu. Oczywiście, nie jest to stuprocentowe zabezpieczenie, ale zmniejszenie ryzyka wystąpienia tej choroby. Najpewniejszą profilaktyką jest jednak regularne badanie i świadomość problemu. Apeluję o wprowadzenie badań przesiewowych z oznaczeniem PSA, zwłaszcza w grupie mężczyzn w wieku 40-60 lat, czyli w grupie, w której nowotwory są najbardziej agresywne. Sfinansowanie takich badań, w końcowym rozrachunku, przyniosłoby korzyści, m.in. także finansowe. Prywatne badania profilaktyczne można wykonać u nas, w szpitalu Medical Magnus w Łodzi przy ul. Kopernika 38, tel. 42 253 19 00 lub 42 253 19 10. >>n

Rozmawiała Anna Wyszyńska

Podziel się:

Oceń:

2020-02-18 10:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. Węgrzyniak: Paraklet stoi zawsze po naszej stronie

2024-05-19 08:32

Pio Si/pl.fotolia.com

Nie musimy się lękać, jesteśmy pocieszeni, bo przy całym dramatyzmie naszych grzechów i słabości wiemy, że nie jesteśmy sami, że Duch - Paraklet - stoi zawsze po naszej stronie - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii uroczystości Zesłania Ducha Świętego 19 maja.

Więcej ...

Ks. Marek Studenski: Naukowiec ujawnił sekrety świętych

2024-05-16 09:10

Materiał prasowy

Poznaj opinię o świętych, których rękopisy ujawniły nieznane oblicza ich dusz. Skłonności do złego, ukryte grzeszne pragnienia - to wszystko zostało odkryte dzięki pracy włoskiego zakonnika, Girolama Morettiego

Więcej ...

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj