Reklama

Wiadomości

Lekarz radzi

Palący problem

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 58

Adobe Stock.pl

Czy zdarzyło wam się odczuwać zgagę? Zapewne tak. Nieprzyjemne pieczenie w przełyku, niesmak w ustach i tzw. ulewanie są znane każdemu. Jeżeli te przypadłości są odczuwane sporadycznie – nie ma powodu do obaw, ale jeżeli pojawiają się co kilka dni lub częściej – mogą być sygnałem choroby refluksowej żołądka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do zrozumienia istoty tej choroby konieczne jest poznanie, choćby pobieżne, precyzyjnego mechanizmu, którym jest bariera antyrefluksowa. Jej zadaniem jest uniemożliwienie przedostawania się kwasów żołądkowych do przełyku. Tworzą ją m.in. połączenie przełyku z żołądkiem przez rodzaj zastawki, przepona, a także odpowiedni układ włókien mięśniowych żołądka w okolicy wpustu. Uszkodzenie jednego z tych elementów powoduje chorobę refluksową, czyli cofanie się treści żołądkowej do przełyku.

Najczęstszym objawem choroby jest popularna zgaga, ale są też inne, mniej typowe objawy. Może się pojawiać zespół bólu w klatce piersiowej, sugerujący dolegliwości sercowe; kaszel; przewlekłe zapalenie krtani; mogą też występować objawy astmy oskrzelowej lub zapalenia dziąseł. Dlatego chorzy często najpierw szukają pomocy u kardiologa lub laryngologa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Narzędziami diagnostycznymi, które mogą potwierdzić bądź wykluczyć chorobę są: badanie endoskopowe, czyli gastroskopia, badanie rentgenowskie, pH-metria, czyli pomiar (zarzucania) kwaśnej treści w przełyku, oraz badanie manometryczne ciśnienia w obrębie przełyku. Choroba najczęściej ma charakter przewlekły, z okresowymi zaostrzeniami, a pacjent musi stosować leki w sposób ciągły.

Chorzy na tę przypadłość powinni przestrzegać zaleceń dietetycznych. Posiłki należy jeść częściej, ale w mniejszej ilości. Trzeba unikać tłustych potraw, gazowanych napojów, dużej ilości przypraw, słodyczy i soków z owoców cytrusowych, a także czekolady i kawy. Nie powinno się spożywać alkoholu, bo nawet w niewielkich ilościach może on podrażniać żołądek. Całkowicie zakazane jest palenie papierosów. Ostatni posiłek najlepiej spożyć na 3 godziny przed snem. Otyłość znacznie zwiększa ciśnienie wewnątrz brzucha, a to ułatwia zarzucanie kwaśnej treści do przełyku, dlatego warto zrzucić zbędne kilogramy. Pacjent nie powinien kłaść się po posiłku, spanie natomiast zalecane jest z głową i tułowiem uniesionymi kilkanaście centymetrów, na poduszce. Refluks często dotyka kierowców, którzy pochylając się nad kierownicą, wywierają nacisk na narządy w jamie brzusznej. Dlatego przy prowadzeniu samochodu czy oglądaniu telewizji zalecana jest pozycja z minimalnym odchyleniem do tyłu.

Reklama

Medyczna statystyka podaje, że 20% mieszkańców krajów rozwiniętych ma objawy choroby refluksowej przynajmniej raz w tygodniu, natomiast 10% odczuwa je codziennie. Osoby, które nie podejmą leczenia, są narażone na powikłania, takie, jak: owrzodzenia, czyli nadżerki przełyku, zwężenie przełyku, przebudowa śluzówki oraz gruczolakorak.

W wielu przypadkach odtworzenie bariery zabezpieczającej cofanie się kwasów do przełyku jest możliwe na drodze zabiegu operacyjnego. Stosowane obecnie techniki laparoskopowe powodują, że są to operacje małoinwazyjne. Skracają pobyt pacjenta w szpitalu do 2-3 dni i minimalizują ból pooperacyjny. Moje doświadczenie, obejmujące kilka tysięcy chorych operowanych techniką laparoskopową, pozwala mi zachęcać do takiego zabiegu zarówno pacjentów młodszych, jak i starszych.

Wysłuchała: Anna Wyszyńska

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-05-05 07:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Kupny do lekarzy: wnoście w życie innych nadzieję i uśmiech Boga

Tomasz Lewandowski

Kiedy z czułością zbliżamy się do tych, którzy potrzebują opieki i naszej pomocy, wnosimy nadzieję i uśmiech Boga w sprzeczności świata – mówił do lekarzy abp Józef Kupny w czasie spotkania z pracownikami Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Świat często mierzy człowieka miarą jego wydolności, sił fizycznych, umiejętności, produktywności czy zdolności, a ci, którzy pochylają się nad chorymi pokazują, że człowieka mierzy się miarą serca - powiedział metropolita wrocławski.

Więcej ...

Papież: bł. Rajmund Llull uczył, jak służyć Panu i być szczęśliwym

2024-05-03 16:49

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Również i ten, kto zostaje papieżem, musi nadal dążyć do spotkania z Panem, do pełnego oddania się służbie Bożej - przyznał Franciszek na audiencji dla członków Fundacji Blanquerna z Uniwersytetu Rajmunda Llulla. Papież odniósł do postaci patrona tego barcelońskiego uniwersytetu. Bł. Rajmund Llull żył na przełomie XIII i XIV w. Był katolickim filozofem, matematykiem i pisarzem.

Więcej ...

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

- Maryja Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć jej macierzyńskiej opiece, przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania