Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Patriotyczne śpiewanie

Ks. Sylwester Kulka podsumowuje konkurs

Piotr Lorenc/Niedziela

Ks. Sylwester Kulka podsumowuje konkurs

V Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej zorganizowała parafia Macierzyństwa NMP w Bolesławiu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koncert laureatów odbył się 7 listopada, poprzedziła go Msza św. celebrowana przez Pasterza diecezji sosnowieckiej bp. Grzegorza Kaszaka. Podczas liturgii honorową asystę utworzyli żołnierze kompanii honorowej 34. dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej z Bytomia pod dowództwem ppłk. Grzegorza Gduli, a o oprawę muzyczną zadbała orkiestra wojskowa.

W homilii bp Grzegorz Kaszak przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który mówił, że Ojczyzna to także ziemia, czyli terytorium. – Bronić Ojczyzny to znaczy bronić także tego terytorium. Świadczą o tym mogiły Polaków rozsiane na terenie kraju i poza jego granicami. Winniśmy pamiętać, że zmarłym bohaterom można pomóc w jeden sposób. To jest modlitwa. Ci, którzy przekroczyli próg śmierci, żyją teraz w zaświatach – podkreślił biskup Grzegorz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po Eucharystii odbył się wyczekiwany koncert galowy V Konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznej. – Błogosławiony kard. Stefan Wyszyński w jednym ze swoich przemówień wołał: „Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej”. Może za bardzo przyzwyczailiśmy się do ich przelanej krwi. Może jej nie doceniamy. Wyprowadzając ich z ciemności do światła chcemy powiedzieć, że jednak wciąż o nich pamiętamy. Co więcej, wciąż ich potrzebujemy. Potrzebujemy ich odwagi i ich bohaterstwa. Potrzebujemy ich świadectwa, by nasze życie i czas, w którym przyszło nam żyć, uczynić także sztuką – powiedział podczas rozpoczęcia koncertu ks. Sylwester Kulka, proboszcz parafii w Bolesławiu, organizator i pomysłodawca konkursu.

Reklama

Wśród widzów nie zabrakło bp. Grzegorza Kaszaka – honorowego patrona konkursu, byli obecni przedstawiciele parlamentu RP, kapłani, władze samorządowe, kombatanci i członkowie rodziny Armii Krajowej, sponsorzy i fundatorzy nagród, a przede wszystkim parafianie.

Podsumowując, Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej odbył się w Bolesławiu już po raz piąty. W tym roku do konkursu zgłosiło się 70 wykonawców. W skład jury weszli: przewodnicząca Alicja Janosz – wokalistka z Wrocławia, Gabriela Stańdo – autorka tekstów i kompozytorka i Szymon Bisaga – muzyk i pedagog. Spośród wszystkich uczestników jury zakwalifikowało do koncertu galowego 14 solistów. W tym roku grand prix konkursu zdobyła Wiktoria Siudyka – uczennica V Liceum Ogólnokształcącego im. kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej. Natomiast pierwsze miejsca zajęli: w kategorii klas I-IV Małgorzata Gil, w kategorii klas V-VIII Lena Mitas. Natomiast w kategorii szkół średnich – Antoni Zimnal, a wśród dorosłych Katarzyna Adamczyk-Drożyńska. – Ten koncertowy wieczór to wspaniała uczta duchowa. Nasza młodzież, dzieci i dorośli fantastycznie śpiewali i pięknie grali. To wszystko sprawiło, że wzruszające treści piosenek i pieśni patriotycznych mogły dotrzeć do naszych serc – podsumował koncert bp Grzegorz Kaszak.

Podziel się:

Oceń:

2021-11-16 11:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Mogło jej nie być

M Abancourt / Foter.com / CC BY

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Ania Broda: pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury

2024-05-14 15:52

Magdalena Pijewska/Niedziela

Pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury ze względu na piękno języka, słownictwo i oryginalne melodie - mówi KAI Ania Broda. Pieśni biblijne i apokryficzne, balladowe i legendy, pogrzebowe i weselne, pielgrzymkowe czy mądrościowe - to pobożnościowe, ale i kulturowe bogactwo tradycyjnej muzyki, jaką Polacy przez pokolenia oddawali cześć Maryi. O dawnych polskich pieśniach maryjnych - ich znaczeniu, źródłach, rodzajach i bogactwie - opowiada wokalistka, cymbalistka, kompozytorka i popularyzatorka dawnych polskich pieśni. Wydała m. in. z Kapelą Brodów płytę "Pieśni maryjne".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania