Reklama

Niedziela Legnicka

Miasto naznaczone obecnością świętej

Para książęca prowadziła korowód pielgrzymów

Magdalena Borkowska

Para książęca prowadziła korowód pielgrzymów

„Jeśli wy będziecie milczeć o św. Jadwidze, to kamienie tym głośniej o niej mówić będą” – śp. ks. prof. Antoni Kiełbasa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wleń to miasto, którego historia nierozerwalnie związana jest z górującym nad nim najstarszym w Polsce średniowiecznym zamkiem. Prawa miejskie otrzymał w 1214 r. od księcia Henryka Brodatego, którego żoną była św. Jadwiga. Para książęca przebywała tu wielokrotnie. Pobyt księżnej poświadcza m.in. Żywot św. Jadwigi. Rozpowszechnione jest podanie o jej codziennej wędrówce z zamku do mieszkańców Wlenia stromą ścieżką, która do dziś nosi imię św. Jadwigi. Z fundacji księżnej powstał kościół poza murami zamku i kościół św. Mikołaja we Wleniu. Jednym z cudów odnotowanych za wstawiennictwem świętej jest pomoc kobiecie ukaranej za pracę w niedzielę.

Patronka szkoły i miasta

W 2003 r. św. Jadwiga została obrana patronką zespołu szkół we Wleniu. Ważną inicjatywą szkoły było utworzenie w 2006 r. ścieżki dydaktycznej o charakterze historyczno-kontemplacyjnym ku czci św. Jadwigi. To 2-kilometrowa droga, prowadząca na Górę Zamkową, zaznaczona sześcioma kamieniami przedstawiającą życie świętej. Tradycją społeczności szkolnej oraz mieszkańców Wlenia są również coroczne pielgrzymki do grobu św. Jadwigi w Trzebnicy. Nie byłoby tak wymiernych efektów pracy z patronem szkoły, gdyby nie wsparcie (zmarłego w 2010 r.) ks. prof. Antoniego Kiełbasy, salwatorianina z Trzebnicy. Jedną z najważniejszych chwil było przywiezienie w 2007 r. z Trzebnicy relikwii świętej i ich intronizacja w kościele we Wleniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Doceniając pracę szkoły, mającą na celu ożywienie kultu św. Jadwigi, proboszcz parafii ks. Krzysztof Madej zwrócił się do władz miasta z wnioskiem o ustanowienie św. Jadwigi Śląskiej patronką Wlenia, co też stało się w 2018 r.

Uroczystości Jadwiżańskie

Reklama

W dniach 15-17 października obchodzono kolejne uroczystości związane ze świętą patronką. Wydarzenia kulturalne we Wleńskim Gródku pod nazwą „Imienin Jadwigi” zainaugurowały trzydniowe święto. Organizatorem wydarzenia był Daniel Antosik – dyrektor Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki. Historię i legendy o świętej opowiedziała przewodnik zamku Wleń – Katarzyna Kielijańska. W kościele na Górze Zamkowej Trio Stroikowe Five Up zaprezentowało europejską muzykę, m.in. Bacha, Mozarta, Dworzaka, Iberta w koncercie pt. Dźwięczne wyrażenie sprzed wieków. Zainteresowani, z lampami naftowymi, zwiedzali zamek.

16 października świętowanie rozpoczęła Msza św. w kościele św. Mikołaja, której przewodniczył ks. Piotr Duda – sekretarz Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu oraz proboszcz ks. Krzysztof Madej. Po Mszy św. wysłuchano koncertu organowego w wykonaniu Małgorzaty Zuchowicz. W trzecim dniu organizatorem uroczystości był zespół szkół. Tradycyjnie spod szkoły wyruszył korowód historyczny uczniów i nauczycieli, przygotowany pod kierunkiem Magdaleny Borkowskiej. Uczniowie w strojach średniowiecznych przeszli ścieżką św. Jadwigi, rozważając historię i sceny z jej życia. Korowód prowadziła para książęca: Henryk Brodaty i Jadwiga, a w kościele na Górze Zamkowej, Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. Tomasz Bunikowski, który przypomniał o związkach historycznych św. Jadwigi z Wleniem i uniwersalnych wartościach godnych naśladowania we współczesnym świecie.

Podziel się:

Oceń:

2022-11-07 17:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Św. Jadwiga patronką Wlenia

Niedziela legnicka 43/2018, str. I

Msza św., podczas której ogłoszono św. Jadwigę patronką miasta

Ks. Waldemar Wesołowski

Msza św., podczas której ogłoszono św. Jadwigę patronką miasta

Mimo bogactwa i władzy św. Jadwiga nie straciła tego, co najważniejsze – Jezusa Chrystusa. Poddała się Słowu Bożemu i mądrości Bożej.

Więcej ...

Komunikat Rady Stałej KEP po obradach o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

2024-05-02 20:07

Episkopat Flickr

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Więcej ...

Prezydent: nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski

2024-05-03 09:32

PAP/Paweł Supernak

Nie było żadnych wątpliwości, kto powinien otrzymać awans generalski, kto powinien zostać mianowany na te najważniejsze stanowiska dowódcze w wojsku polskim - podkreślił prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu po wręczeniu nominacji na stanowisko dowódcy generalnego RSZ i na stanowisko dowódcy WOT.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...