Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Pokazać światu, że Bóg kocha

Msza św. z okazji dnia jedności i jubileuszu wspólnoty „Radość”

Monika Jaworska

Msza św. z okazji dnia jedności i jubileuszu wspólnoty „Radość”

W Dzień Jedności wspólnot Odnowy w Duchu Świętym Diecezji Bielsko-Żywieckiej dziękowano za 40-lecie Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym „Radość” z Cieszyna.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie odbyło się kościele św. Marii Magdaleny w Cieszynie. Mszy św. przewodniczył miejscowy proboszcz i dziekan ks. Jacek Gracz w koncelebrze z duszpasterzami Odnowy.

Dojrzewać w życiu

– Niebo nie jest dla zgorzkniałych, ale dla tych, którzy już tu chcą żyć pełnią życia z Bogiem i stoją przed Bogiem. To jest Boża perspektywa dla nas. Duch Święty powołuje do życia wspólnoty, aby przygotować ten świat na ostateczne spotkanie z Bogiem, żeby Duch Boży prowadził nas – podkreślił w kazaniu ks. Roman Berke. Zauważył, że człowiek wtedy dojrzewa, kiedy otwiera się na Ducha Świętego, Boże Słowo i prowadzenie. – Jednym z najważniejszych zadań we wspólnocie jest rozeznawanie, co Bóg mówi do nas. On chce, żebyśmy światu pokazali, że On żyje, jest i kocha – dodał diecezjalny koordynator Odnowy w Duchu Świętym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z racji świętowania jubileuszu 40-lecia wspólnoty „Radość”, ks. Jacek Gracz przekazał życzenia bp. Romana Pindla. Hierarcha życzył, aby nigdy nie ustawali w poszukiwaniu Jezusa, tylko stale na nowo Go odkrywali, a Duch Święty przenikał ich serca radością i pokojem.

Wiara i wspólnota

Reklama

Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Radość” przy parafii św. Marii Magdaleny jest jedną z pierwszych w diecezji. Powstała w 1982 r.. Jej pierwszym opiekunem do 1987 r. był ks. Jan Burek. Jak wspomina kapłan, za czasów komunizmu dwie panie Ilona i Ewa powiedziały mu, że się modlą. To zaowocowało postaniem grupy. Przez 40 lat księży opiekunów było kilkunastu. – Gdy tu przyszedłem, mogłem doświadczyć przedsmaku nieba – wiary i wspólnoty. Ksiądz potrzebuje doświadczenia wiary innych ludzi i ja to tutaj dostawałem, umacniałem się wiarą tych ludzi. Ona mnie do dziś inspiruje – wspomina proboszcz konkatedry żywieckiej ks. Grzegorz Gruszecki, który opiekował się wspólnotą od 2001 r.

Szukałam miejsca w Kościele

Obecny opiekun od 2019 r., ks. Piotr Maślanka, podkreśla, że „Radość” jest wspólnotą, której zależy na Kościele. – Nasze bycie razem wpisało się w czas pandemii, kiedy obostrzenia uniemożliwiały nam spotykanie się w salkach. Ale zapamiętam do końca życia czas, kiedy nie wiedząc, co się dzieje, przychodziliśmy na adorację Najświętszego Sakramentu i tu trwaliśmy na modlitwie. Ufam, że będziemy nieustannie dojrzewać, a nie starzeć się – zaznacza. Wraz z nim od strony świeckiej odpowiedzialną za wspólnotę jest Anna Lipa. – Poszukiwałam swojego miejsca w Kościele i w ten sposób trafiłam do wspólnoty. Doświadczam tu żywego Boga i Kościoła oraz wspólnej modlitwy. Tutaj mogę coś dawać z siebie – podkreśla. – Dla mnie to jest dar wspólnoty. Każdy z nas mało może, ale razem możemy więcej – dodaje świecka koordynator diecezjalnych grup odnowy i członkini wspólnoty Aleksandra Drożdż.

Wsparcie dla parafii

„Radość” jest wsparciem modlitewnym dla parafii, w życie której stara się aktywnie włączać. Raz w miesiącu prowadzą adorację w ciszy. Przygotowują kursy i wieczory uwielbienia, a razem z oazą i liturgiczną służbą ołtarza – niedzielne katechezy odnośnie do liturgii. Spotykają się też w małych grupach, gdzie rozważają słowo Boże. Uczestniczą w formacji diecezjalnej, którą rozpoczynają rekolekcjami. W grudniu br. kończą seminarium odnowy wiary, które prowadzili w czwartki w Cieszynie dla osób z różnych stron diecezji.

Podziel się:

Oceń:

2022-12-07 08:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: ok. 30 tys. osób na Czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym

Bożena Sztajner/Niedziela

Spotkanie jest wielkim wołaniem o jedność i ożywienie mocy przyjętych sakramentów, nie tylko w odniesieniu do grup charyzmatycznych działających w Kościele, ale wśród wszystkich wierzących.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę

2024-05-05 11:08

Episkopat Flickr

Pod hasłem „Pójdę ufna za Tobą” 19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę. W ubiegłych latach pielgrzymka gromadziła w Częstochowie około 2,5 tys. kobiet z całej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...