Reklama

Aula

Abp Depo: Prawda nie jest tylko prawem, ale obowiązkiem człowieka

TV Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Prawda nie jest tylko prawem, ale obowiązkiem człowieka” - mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 23 czerwca odprawił Mszę św. w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Okazją do spotkania z pracownikami „Niedzieli” były m.in. zbliżające się imieniny ks. inf. Ireneusza Skubisia, honorowego redaktora naczelnego „Niedzieli”.

Mszę św. z Metropolitą Częstochowskim koncelebrowali: ks. inf. Ireneusz Skubiś, honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”, ks. prał. Jerzy Bielecki, zastępca redaktora naczelnego „Niedzieli”, ks. Mariusz Trojanowski, sekretarz Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego, oraz księża redaktorzy Jacek Molka i Mariusz Frukacz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii abp Depo podkreślił, że „liturgia słowa jest pochyleniem się nad sytuacją człowieka korzystającego z daru wolności”. Abp Depo wskazał na „wybory dokonywane poprzez prawdę”. - Jeśli nie będzie prawdy, nie będzie jedności i poświęcenia - mówił abp Depo.

Metropolita Częstochowski, nawiązując do czytań mszalnych, wskazał na drogę Abrama i drogę Lota. - Każdy na wzór Abrama i Lota ma zawsze do wyboru jedną z dwóch dróg. Pierwsza prowadzi do życia, druga zaś wiedzie ku śmierci - mówił Metropolita Częstochowski.

„Abram wybrał Boga i Jego obietnice. Bardziej uwierzył w przyszłość przepowiedzianą przez Pana dlatego jego nadzieja nie okazała się daremna. Lot zaś wybrał to, co w jego oczach wydawało się bardziej pociągające i lepsze. I wybrał krainę Sodomy i Gomory, która przez występki mieszkańców stała się na wieki synonimem tragedii nieodwracalnej” - kontynuował Metropolita Częstochowski.

Arcybiskup, nawiązując słów Jezusa z Ewangelii: „Nie rzuca się pereł przed wieprze”, podkreślił, że „chodzi tu o roztropność, by wiedzieć, komu i co należy głosić, żeby nie być odrzuconym i zrównanym z innymi” i dodał, że „Chrystus na Golgocie jest Prawdą świadczoną o miłości Ojca, jest Drogą, wąską, ale prowadzącą do Ojca oraz Życiem, w którym jest sam Bóg”.

Reklama

„Każda inna droga, która nie jest miłością do Ojca, prowadzi do zatracenia” - podkreślił abp Depo.

Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu przy KEP przypomniał za św. Janem Pawłem II, że „Ewangelia nie jest łatwą obietnicą i stawia wymagania”. - W tym duchu sam Jan Paweł II stawiał wymagania. Także wieloletnia służba ks. inf. Ireneusza Skubisia to nie jest stawianie łatwych zadań. To są wymagania, które nieraz przerastają i przerastały ludzkie siły, ale z pomocą i obietnicą Boga są wypełnione - dodał abp Depo.

Na zakończenie Metropolita Częstochowski przypomniał słowa bł. Karola de Foucauld: „To co trudne może być znakiem obowiązku, a chcąc zobowiązywać innych, trzeba samemu dopełnić obowiązku i zadań”.

Na zakończenie Mszy św. Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna „Niedzieli”, podarowała ks. inf. Ireneuszowi Skubisiowi obraz z wizerunkiem Maryi rozwiązującej węzły i przypomniała słowa św. Ireneusza z Lyonu, biskupa i męczennika, który w swoim dziele „Adversus Haereses” (III, 22, 4) napisał, że „węzeł związany przez nieposłuszeństwo Ewy został rozwiązany przez posłuszeństwo Maryi; co związała przez niewierność dziewica Ewa, to Dziewica Maryja rozwiązała przez wiarę”.

Podziel się:

Oceń:

2015-06-23 20:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Msza św. i wystawa poświęcone gen. Januszowi Brochwiczowi-Lewińskiemu

Archiwum prywatne

Mszą św. w katedrze polowej uczczono pamięć gen. Janusza Brochwicza-Lewińskiego, ps. „Gryf”, żołnierza ZWZ i AK, Powstańca Warszawskiego, oficera brytyjskiego wywiadu. Eucharystii przewodniczył ks. płk Mariusz Tołwiński, proboszcz katedry polowej. W homilii ks. Tołwiński podkreślał, że swoją postawą gen. Janusz Brochwicz-Lewiński „uczył patriotyzmu i miłości do Rzeczpospolitej”. Po Mszy św. w sali konferencyjnej Ordynariatu Polowego otwarta została wystawa poświęcona pamięci generała. 5 stycznia minęła druga rocznica śmierci gen. Janusza Brochwicz-Lewińskiego.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Watykan: 17 maja prezentacja dokumentu o objawieniach

2024-05-07 13:48

Monika Książek

W piątek 17 maja 2024 r. o godz. 12.00 w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej odbędzie się konferencja prasowa poświęcona nowym normom Dykasterii Nauki Wiary dotyczącym rozeznawania objawień i innych zjawisk nadprzyrodzonych - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...