Reklama

Niedziela Legnicka

Muzycznie w Wielki Tydzień

Niedziela legnicka 14/2024, str. V

Aleksandra Lisowska-Gołek oraz skrzypaczka Natalia Dragan

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Aleksandra Lisowska-Gołek oraz skrzypaczka Natalia Dragan

W Niedzielę Palmową w katedrze odbył się koncert muzyki wielkopostnej i pasyjnej pt. Christus Factus Est.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tytuł nawiązuje do listu św. Pawła do Filipian, jest to początek hymnu o kenozie, czyli o uniżeniu i wywyższeniu Jezusa. – To doskonałe odniesienie do koncertu, jaki został zaprezentowany Legniczanom. Niedziela Palmowa rozpoczyna najważniejsze dni roku liturgicznego, których kulminacją jest Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wigilia Paschalna. To czas męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, który nas odkupił ofiarując za nas własne życie. Zatem to doskonała okazja do zatrzymania się i wejścia w głębię tych tajemnic za pośrednictwem muzyki i śpiewu – powiedział prowadzący koncert Adrian Sielicki.

Współpraca

Wystąpiły połączone chóry: Cantus Mirabilis, działający przy katedrze oraz Animabile z Krakowa. Towarzyszyła im kameralna orkiestra smyczkowa, w skład której wchodzą młodzi muzycy z legnickiej szkoły muzycznej. Ponadto swoimi głosami zachwyciły solistki: Aleksandra Lisowska-Gołek, Emilia Tomaszczyk, Natalia Bernatska oraz Dorota Regmunt Sobieszczańska. Nad wszystkim czuwał i dyrygował Paweł Bębenek z Krakowa, znakomity muzyk, kompozytor, znany dobrze mieszkańcom diecezji z licznych projektów muzycznych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Słuchacze mogli usłyszeć utwory m.in. Jana Sebastiana Bacha, Cristobala de Moralesa, Antonio Lottiego, Pergolesiego czy Wacława z Szamotuł. Były to utwory poświęcone męce Pana Jezusa oraz cierpieniu Matki Bożej.

Pomysłodawcą wydarzenia był Daniel Dziuda, kompozytor, organista katedralny, który wraz z Pawłem Bębenkiem zatroszczyli się o jakość wykonania repertuaru.

Wykonawcy

– Bardzo się cieszymy, że mogliśmy się spotkać w takim składzie: muzycy, 2 chóry, soliści i dzięki tej pięknej muzyce przygotować się na święta wielkanocne – powiedziała solistka, sopranistka, absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu Aleksandra Lisowska-Gołek. W jej wykonaniu wysłuchaliśmy m.in. utworu J.S. Bacha Erbarme dich. W tym utworze solistce towarzyszyła młoda skrzypaczka Natalia Dragan, zdobywczyni głównych nagród na ponad 50 konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych w wielu krajach Europy i świata. Natalia od dłuższego czasu współpracuje z chórem Cantus Mirabilis i w ramach działalności tego zespołu podejmuje się różnych muzycznych wyzwań.

Reklama

Wyjątkowo wybrzmiał także utwór Stabat Mater Pergolesiego, który Aleksandra Lisowska-Gołek zaśpiewała wraz z Dorotą Regmunt-Sobieszczańską, Emilią Tomaszczyk, Natalią Bernatską, absolwentką Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej.

Słowo dyrygenta

– Ten dzień jest jednym z piękniejszych w roku liturgicznym, rozpoczyna czas Triduum Paschalnego. Dzięki tej muzyce powracamy do dobrych tradycji muzycznych, jakie w diecezji istniały, a związane były z początkiem Wielkiego Tygodnia. Sięgnęliśmy zatem po piękne utwory ze skarbca muzyki sakralnej, aby powiązać je z tekstami Pisma Świętego, które w tym czasie słyszymy i w ten sposób wejść głębiej w tajemnice zbawcze Chrystusa – powiedział Paweł Bębenek.

Podziel się:

Oceń:

2024-03-29 10:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Zadarko o migracji: Polska nie jest samotną wyspą

youtube.com/Audycja Radia Kołobrzeg

Już nie głód, ale migracja jest dziś zjawiskiem numer jeden, począwszy od migrantów, którzy dobrowolnie zmieniają miejsce zamieszkania i pracy, po uchodźców, którzy muszą uciekać. To są miliony przypadków i Polska nie jest samotną wyspą, na której nie będzie się to działo - mówił w rozmowie z KAI biskup Krzysztof Zadarko.

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...