Reklama

Niedziela w Warszawie

Warszawa wspomni 11. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II

Artur Stelmasiak

Wieczorne czuwanie na Placu Piłsudskiego, czytanie fragmentów papieskich homilii w kościołach na Trakcie Królewskim i szereg dzielnicowych inicjatyw - tak zapowiadają się warszawskie obchody 11. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II. Współorganizatorem i koordynatorem większości stołecznych wydarzeń jest Centrum Myśli Jana Pawła II.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Spotkamy się o godz. 21.00 na placu Piłsudskiego, aby wspólnie wsłuchać się w słowa Jana Pawła II o miłosierdziu i przebaczeniu - zachęcają organizatorzy do udziału w czuwaniu. W trakcie spotkania prowadzonego przez Chór Centrum Myśli Jana Pawła II będą odczytywane fragmenty encykliki Dives in Misericordia. Podobnie jak w latach ubiegłych o godz. 21.37 zostanie odegrany na trąbce utwór Cisza oraz zostanie zmówiona krótka modlitwa do Świętego.

Wcześniej, bo już od godz. 20.00, na placu Piłsudskiego wolontariusze Światowych Dni Młodzieży będą zachęcać przechodniów do wspólnego śpiewania, zatrzymania się w codziennej gonitwie, refleksji o miejscu człowieka w świecie, opowiedzą również o wyzwaniu, które stawiają przed nami zbliżające się Światowe Dni Młodzieży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rocznicowe obchody nie ograniczą się jedynie do placu Piłsudskiego. Będą trwały cały weekend. - W Niedzielę Miłosierdzia przed Mszami w wybranych kościołach przy Trakcie Królewskim nasi wolontariusze, będą odczytywać fragmenty homilii Jana Pawła II na temat miłosierdzia - informuje KAI Urszula Wójcik z Centrum Myśli Jana Pawła II.

Już od piątku Stypendyści m.st. Warszawy im. Jana Pawła II będą w różnych punktach stolicy rozdawać warszawiakom ulotki z pamiętną sceną przebaczenia Aliemu Agcy, która ma skłonić do refleksji na temat miłosierdzia i jego roli.

– To właśnie z przebaczenia, które jest jednym z filarów miłosierdzia, a którego tak bardzo wszyscy potrzebujemy, chcemy uczynić główny motyw naszych działań w przestrzeni miejskiej. Bardzo zależy nam na tym, aby przypomnieć sobie i warszawiakom, że miłość to nie piękna teoria, ale konkret codzienności, który wyraża się w postawie i uczynkach wobec drugiego człowieka. Tak rodzi się solidarność. Tego uczył nas Jan Paweł II, który przypominał, że nie ma solidarności bez miłości, a prawdziwej miłości nie ma bez przebaczenia – mówi Marcin Nowak, koordynator tegorocznych obchodów rocznicy 2 kwietnia.

Reklama

Uroczystości związane z jedenastą rocznicą śmierci Papieża Polaka organizowane są również lokalnie. - Na stronie internetowej www.centrumjp2.pl znaleźć można zestawienie papieskich inicjatyw dzielnicowych, parafialnych i miejskich, aby każdy mógł zobaczyć, co dzieje się w jego sąsiedztwie i włączyć się we wspólne działanie upamiętniające Jana Pawła II. Mamy świadomość, że kształt pamięci o Świętym będzie w dużej mierze zależał od tego typu działań - wskazują organizatorzy.

Centrum Myśli Jana Pawła II to instytucja kultury m.st. Warszawy, która bada, dokumentuje i w nowatorski sposób upowszechnia nauczanie Jana Pawła II. Centrum zostało powołane w 2005 roku decyzją Rady m.st. Warszawy, a działalność rozpoczęło 1 kwietnia 2006 r. W ramach Centrum działają: Instytut Naukowo-Badawczy, Dział Upowszechniania i Dział Społeczny. Centrum posiada własne studio telewizyjne Foksal Eleven, bibliotekę i chór.

Podziel się:

Oceń:

2016-04-01 21:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: rozpoczął się jeden z największych festiwali muzyki sakralnej

Monika Łukaszów

4 czerwca rozpoczął się jeden z największych festiwali muzyki sakralnej w Polsce. Artyści m. in. z Polski, Włoch, Niemiec i Monako do 10 czerwca występować będą w Warszawie. To już 28 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej. Uczestnicy festiwalu usłyszą m. in. muzykę organową i chóralną z całej Europy.

Więcej ...

Abp Antonio Guido Filipazzi na Skałce: Wzywam Kościół w Polsce do szczerej i skutecznej jedności

2024-05-12 13:15

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

- Pragnę wezwać Kościół Boży w Krakowie i w Polsce do szczerej i skutecznej jedności; jedności, która opiera się na racjach nadprzyrodzonych, a nie tylko ludzkich, aby można było wiarygodnie i owocnie wypełniać misję, otrzymaną od Boskiego Założyciela, a także być ziarnem zgody w dzisiejszym społeczeństwie i świecie, które są tak spolaryzowane i skonfliktowane - mówił abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce podczas uroczystości ku czci św. Stanisława przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci na Skałce w Krakowie.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 14.): Starty

2024-05-13 20:55

Mat.prasowy

W jaki sposób najlepiej rozpoczynać nowe sprawy? Co zrobić, kiedy życie nagle stawia przede mną niespodziewane zadania? Gdzie znajdę pomoc, jeśli boję się wyzwań i już na starcie mam ochotę się wycofać? Zapraszamy na czternasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o Maryi w kontekście początków ludzkich dróg.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania