Reklama

W diecezjach

Poznań: III Męska Droga Krzyżowa (zapowiedź)

Graziako/Niedziela

Pod hasłem „Uzbrojeni w miłosierdzie” 31 marca na poznańskim Ostrowie Tumskim odbędzie się III Męska Droga Krzyżowa. Wezmą w niej udział przede wszystkim mężczyźni zrzeszeni w męskich grupach i wspólnotach archidiecezji poznańskiej. Nabożeństwu będzie przewodniczył bp senior Zdzisław Fortuniak.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Podczas tegorocznej Męskiej Drogi Krzyżowej chcemy uzbroić mężczyzn w miłość, pokazując, że właśnie miłość, delikatność i miłosierdzie to cechy prawdziwego mężczyzny. Stanowią dla niego obronę – są jego bronią w konfrontacji ze współczesnym światem” –podkreśla w rozmowie z KAI ks. Marian Libera, kustosz sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tulcach pod Poznaniem, przy którym działa Duszpasterstwo Mężczyzn.

Archidiecezjalny duszpasterz mężczyzn zaznacza, że rozważania do nabożeństwa przygotował w tym roku ks. Jacek Stryczek, prezes Stowarzyszenia WIOSNA i pomysłodawca akcji „Szlachetna Paczka”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Religia jest wyjątkowo męska. Pomaga zrozumieć świat, tłumaczy i przekazuje zasady. Wskazuje, za co warto oddać życie. Dla mnie zwłaszcza chrześcijaństwo ma w sobie pełnię męskości. Jak męska inicjacja Jezusa na pustyni. To próba tworzy mężczyznę” – zauważa w swych rozważaniach ks. Stryczek.

Przedstawiciele wspólnot męskich, m.in. Rycerze Kolumba, Kawalerowie Maltańscy, Korporacje Akademickie, Mężczyźni św. Józefa, członkowie Przymierza Wojowników, Służba Liturgiczna Archidiecezji Poznańskiej i Żołnierze Chrystusa, podczas nabożeństwa poniosą krzyż Duszpasterstwa Mężczyzn oraz kopię chusty św. Weroniki. „Towarzyszyć nam będzie ok. 60 pochodni symbolizujących żar naszej wiary i męski, donośny śpiew” – dodaje ks. Libera.

Trasa Drogi Krzyżowej, która rozpocznie się w piątek o godz. 19.30 przed kaplicą seminarium duchownego będzie wiodła wokół Ostrowa Tumskiego. Uczestnicy nabożeństwa przejdą ulicami Zagórze, Dziekańską, ks. Jana Posadzego, Jana Lubrańskiego, Panny Marii na most Jordana. „Tutaj nastąpi zakończenie Drogi Krzyżowej połączone z błogosławieństwem” – mówi ks. Libera.

Duszpasterz mężczyzn przyznaje, że w parafiach archidiecezji poznańskiej powstaje coraz więcej grup duszpasterskich zrzeszających mężczyzn. „Obserwujemy coraz większe zainteresowanie tego rodzaju duszpasterstwem wśród panów, którzy jakby się obudzili, nie wstydzą się odważnie wyznawać swą wiarę i są obecni w kościele” – tłumaczy ks. Libera.

Reklama

Zaznacza, że coraz więcej panów uczestniczy w pierwsze piątki miesiąca w adoracjach Najświętszego Sakramentu, prowadzonych w parafiach przez mężczyzn.

„Trzeba mieć nadzieję, że to obserwowane wśród panów obudzenie w wierze będzie trwało, że mężczyźni odnajdą w sobie ducha, że pójdą właściwą drogą i za właściwym przewodnikiem – Chrystusem” – zaznacza ks. Libera.

Kustosz tuleckiego sanktuarium podkreśla, że w ubiegłorocznej Męskiej Drodze Krzyżowej uczestniczyło ok. 200 panów. Wielu z nich do udziału w nabożeństwie zachęciło też swoich synów i wnuków. Organizatorem Męskiej Drogi Krzyżowej w Poznaniu jest Duszpasterstwo Mężczyzn Archidiecezji Poznańskiej działające przy sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tulcach pod Poznaniem. W tamtejszym kościele znajduje się słynąca łaskami późnogotycka figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, koronowana koronami papieskimi w 1979 r. Rokrocznie w trzecią niedzielę czerwca do tuleckiego sanktuarium przybywają mężczyźni w Archidiecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn. Natomiast co kwartał mężczyźni spotykają się w sanktuarium w ramach formacji stałej na Mszy św. i konferencji tematycznej.

Więcej informacji na www.dmap.pl.

Podziel się:

Oceń:

2017-03-29 18:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Obchody rocznicy śmierci św. Jana Pawła II w diecezji - aktualizacja

Jan Paweł II

Grzegorz Gałązka

Jan Paweł II

Podajemy zaktualizowaną listę obchodów z okazji 18. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II. Organizowane inicjatywy modlitewne są okazją do dziękczynienia za dar pontyfikatu Papieża Polaka.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Ks. Węgrzyniak: Paraklet stoi zawsze po naszej stronie

2024-05-19 08:32

Pio Si/pl.fotolia.com

Nie musimy się lękać, jesteśmy pocieszeni, bo przy całym dramatyzmie naszych grzechów i słabości wiemy, że nie jesteśmy sami, że Duch - Paraklet - stoi zawsze po naszej stronie - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii uroczystości Zesłania Ducha Świętego 19 maja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli