Reklama

Polska

Obradowała Rada ds. Kultury i Dziedzictwa Kulturowego

Projekt statutu stowarzyszenia „Muzea i Skarbce Kościelne Ars Sacra” został omówiony 18 maja br. w Warszawie podczas obrad Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego KEP. Podczas spotkania Rady, której przewodniczy bp Michał Janocha, dyskutowano także o przywróceniu – w wymiarze ogólnopolskim – tygodni kultury chrześcijańskiej oraz o konferencji muzealników. Odbędzie się ona w październiku w podwarszawskim Mszczonowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rada ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego KEP po raz pierwszy obradowała w ramach dwóch sekcji. Utworzone zostały one podczas poprzedniego posiedzenia, w grudniu 2016 roku. Sekcja ds. Kultury zajmuje się szeroko rozumianą kulturą, w tym współczesną, oraz relacjami między Kościołem a artystami. Natomiast Sekcja Dziedzictwa Kulturowego skupia się przede wszystkim na działalności muzeów, bibliotek, skarbców oraz archiwów kościelnych.

Rada omówiła statut stowarzyszenia „Muzea i Skarbce Kościelne Ars Sacra”. Zostanie on przedstawiony polskim biskupom podczas najbliższego zebrania plenarnego, które na początku czerwca odbędzie się w Zakopanem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W ramach Sekcji Dziedzictwa Kulturowego rozmawiano m.in. o integracji środowisk muzeów kościelnych, a także współpracy z muzeami państwowymi i ministerstwem kultury, by placówki kościelne mogły być traktowane jako podmioty prawne, które realizują swoje zadania we współpracy z muzeami państwowymi. „Nasze kościelne zbiory są niesłychanie bogate. Bez nich kultura narodowa byłaby dużo uboższa” – podkreślił bp Michał Janocha.

W spotkaniu Rady wziął udział m.in. ks. dr Michał Sołomieniuk, dyrektor Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, który podzielił się uwagami na temat Programu UNESCO „Pamięć Świata”. Ks. dr Jerzy Witczak opowiedział natomiast o Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES. Przypomniał, że w opinii Rady ds. Narodowego Zasobu Bibliotecznego poprzedniej i obecnej kadencji, zbiory kościelne w dużym stopniu należą do najważniejszej części dziedzictwa narodowego. Przykładowo, w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie samych starodruków jest 58 tysięcy, a w Bibliotekach zrzeszonych w FIDES łącznie ponad 250 tysięcy. Najwięcej inkunabułów (736) posiada biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, znajdują się tam również cenne rękopisy. – Stąd – jak zauważył ks. Witczak – istnieje potrzeba zadbania o te zbiory.

Reklama

Integracji środowisk muzealników służyć będzie konferencja organizowana przez Radę ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego KEP i Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zabytków, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spotkanie, poświęcone muzeom kościelnym wobec nowych wyzwań, odbędzie się w dniach 18-20 października br. w Mszczonowie, niedaleko Warszawy.

Podczas obrad, w ramach Sekcji Dziedzictwa Kulturowego, pojawił się także pomysł reaktywacji tygodni kultury chrześcijańskich w wymiarze ogólnopolskim. Sekcja ds. Kultury rozważa również organizację pewnego rodzaju debaty dla współczesnych twórców muzyki, teatru, kina, sztuk plastycznych, literatury, architektury. „Jesteśmy dzisiaj tak bardzo zatomizowani, przede wszystkim na płaszczyźnie politycznej, że kultura wydaje się tym tematem, wokół którego możemy się spotkać, może czasem spierać, ale wartości samej kultury nikt nie kwestionuje” – podkreślił Przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego KEP. W rozmowie z KAI wskazał również na potrzebę powołania w każdej diecezji duszpasterstwa środowisk twórczych. W niektórych ośrodkach, szczególnie w większych miastach, takie duszpasterstwa już funkcjonują. Duszpasterstwa takie służyć miałyby nie tylko tym artystom, którzy identyfikują się z Kościołem, ale również tym, którzy dalecy od wspólnoty, widzą w Kościele np. strażnika ważnych wartości.

Podziel się:

Oceń:

2017-05-19 14:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. Paweł Rytel-Andrianik nowym rzecznikiem Episkopatu Polski

Abp Gądecki/facebook.com

Ks. dr Paweł Rytel–Andrianik został wybrany nowym rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski podczas 369. zebrania plenarnego w Warszawie. Nowy rzecznik KEP ma 38 lat, jest kapłanem diecezji drohiczyńskiej, zna kilkanaście języków.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Watykan: 17 maja prezentacja dokumentu o objawieniach

2024-05-07 13:48

Monika Książek

W piątek 17 maja 2024 r. o godz. 12.00 w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej odbędzie się konferencja prasowa poświęcona nowym normom Dykasterii Nauki Wiary dotyczącym rozeznawania objawień i innych zjawisk nadprzyrodzonych - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...