Reklama

Chełm

Walczyli o Polskę

18 czerwca br. był wyjątkowym dniem dla wielu kombatantów, byłych żołnierzy 1. Drezdeńskiego Korpusu Pancernego Wojska Polskiego. Już po raz dziewiąty spotkali się w Chełmie na specjalnym zlocie. Tym razem przyjechali, aby uczcić 60. rocznicę narodzin swojego Korpusu, a przy okazji powspominać wspólne czasy walki z niemieckim najeźdźcą podczas II wojny światowej. Tradycyjnie zloty odbywają się na ziemi chełmskiej, bo tam właśnie Korpus sformowano. Podczas spotkania żołnierze pamięcią modlitewną objęli poległych na polu walki kolegów. W tym roku honorowy patronat nad zlotem sprawował starosta chełmski, Kazimierz Stocki. Uczestniczyli w nim także byli żołnierze 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, NSZ, AK, BCH.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na IX zlot do Chełma przyjechali kombatanci z różnych stron Polski, a także Ukrainy i Rosji. Pierwszym punktem spotkania była uroczysta akademia. Rozpoczął ją sygnał Wojska Polskiego, przy dźwiękach którego na salę wprowadzono sztandary i proporce: Brygady Zmechanizowanej im. Wielkiego Hetmana Koronnego Stanisława Żółkiewskiego, 34. Brygady Kawalerii Pancernej, 1. Drezdeńskiego Korpusu Pancernego, 1. Brygady Piechoty Zmotoryzowanej oraz 2. i 3. Brygady Pancernej. Następnie do uczestników zwrócił się starosta chełmski, Kazimierz Stocki, który powitał przybyłych gości. Głos zabrał również prezes Ogólnopolskiego Klubu Kombatantów 1. Drezdeńskiego Korpusu WP, gen. Edward Łańcucki. Wspominając okres tworzenia jednostki powiedział, że ziemia chełmska przyjęła żołnierzy wówczas bardzo gościnnie. Mówiąc o patriotyzmie ubiegłego wieku podkreślił, że obecnie pojęcie to nie kojarzy się już jako walka z bronią w ręku. Dzisiejsza młodzież pojmuje patriotyzm raczej jako dobre wypełnianie własnych obowiązków szkolnych, zawodowych i rodzinnych. Nawiązując do naszej obecności w Unii Europejskiej, gen. Łańcucki zachęcał młodych Polaków do zdobywania jak najlepszego wykształcenia, aby po ukończeniu studiów byli nie tyle dobrymi, co najlepszymi specjalistami w różnych dziedzinach. Bowiem jedynie wtedy będą się liczyli z nami w Europie. Po wystąpieniach i okolicznościowych przemówieniach zasłużeni żołnierze 1. Korpusu otrzymali honorowe odznaczenia.
Kolejny etap zlotu odbył się w Zawadówce koło Chełma, gdzie formował się 4. Batalion Pancerny. Następnie kombatanci, ich rodziny, oficjalni goście oraz żołnierze przybyli do lasu pod miejscowością Sawin, gdzie płk Franciszek Fiutek zapoznał zebranych z bogatą historią 1. Drezdeńskiego Korpusu Pancernego. Z montażem słowno-muzycznym wystąpiła młodzież ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Sawinie. Odprawiona została również polowa Msza św., którą sprawował ks. kan. Mieczysław Marszałek, proboszcz parafii w Sawinie. W miejscowości tej znajduje się także kapliczka ufundowana przez społeczeństwo ziemi chełmskiej i kombatantów 1. DKP Wojska Polskiego. Odsłonięcia kapliczki kilka lat temu dokonali gen. Witold Szymański i gen. Edward Łańcucki. Na jej frontonie umieszczono ryngraf Matki Bożej oraz tablicę ze słowami: „Kaplica upamiętniająca miejsce formułowania 2. i 3. Brygady Pancernej 1. Drezdeńskiego Korpusu Pancernego WP. Oddaje hołd poległym 296 żołnierzom, bohaterom w walce z niemieckim okupantem o wolną Polskę na szlaku bojowym w kwietniu i maju 1945 r.”. Na zakończenie uroczystości uczestnicy odśpiewali Boże coś Polskę i Wszystkie nasze dzienne sprawy.
Pięknym akcentem dalszej części uroczystości było zwiedzanie przez byłych żołnierzy Sali Tradycji Drezdeńskiego Korpusu w miejscowej szkole. Zlot zakończył wspólny, żołnierski posiłek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Przybylski: Wniebowstąpienie wyraźnie pokazuje, że nasza Ojczyzna jest w Niebie

2024-05-10 20:51

John Singleton Copley, "Wniebowstąpienie Chrystusa"/commons.wikimedia.org

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Abp Marek Jędraszewski: Trzeba wprowadzić „zarys” Bożej prawdy do naszego czasu

2024-05-12 09:45
Abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

- Jeśli do naszego czasu i do naszej drogi wprowadzimy „zarys” Bożej prawdy, to dojdziemy do życia wiecznego. Nawet jeśli ten „zarys” Bożej prawdy będzie wymagał od nas niełatwego, osobistego świadectwa - mówił abp Marek Jędraszewski 11 maja w czasie uroczystości odpustowych w sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 13.): Po drugiej stronie

2024-05-12 21:31

Mat.prasowy

Po co się zwierzać Jezusowi, skoro On i tak wszystko wie? Czy w modlitwie wystarczą same formuły? Czy każda myśl na modlitwie to rozproszenie? Zapraszamy na trzynasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o Maryi przynoszącej światu Boga z ludzkim sercem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania