Reklama

Niedziela Kielecka

Kielce: powstanie film o marszach Kadrówki

WIKIPEDIA

O dobiegającym końca 52. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej ma powstać film, wyreżyserowany przez jednego z uczestników – Macieja Gawlikowskiego. Kadrówka jutro w południe wkroczy do Kielc. Sejm ustanowił rok 2017 - Rokiem Marszałka Piłsudskiego z racji 150. rocznicy urodzin.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Film powinien być gotowy w 2018 roku, prawdopodobnie będzie pokazany w Pierwszym Programie Telewizji Polskiej. Film ma głównie służyć popularyzacji wiedzy o kadrówce, pokazać więzi łączące „kadrówkowiczów” oraz, jak marsze ewoluowały, jak np. zmieniły się w stosunku do lat 80.

Maciej Gawlikowski, ur. w 1967 r. w Krakowie, niegdyś aktywny działacz opozycyjny, reporter, autor filmów i książek, producent telewizyjny, reżyser m.in. „Zastraszyć księdza”, idzie w Kadrówce po kilkunastoletniej przerwie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Maszeruje w grupie ok. 300 uczestników, którzy wyruszyli z krakowskich Oleandrów 6 sierpnia. Członkowie grup rekonstrukcyjnych, organizacji strzeleckich czy harcerze przez tydzień zmierzają w stronę Kielc, wspominając szlak bojowy formacji utworzonej w 1914 r. przez Józefa Piłsudskiego. 2017 r.

Uczestnicy marszu po drodze odwiedzają kilka miejscowości związanych z czynem legionowym i niepodległościowym: Słomniki, Miechów, Wodzisław, Jędrzejów, Choiny, Chęciny, Szewce.

Kadrówka wejdzie do Kielc 12 sierpnia. Ok. południa piechurzy będą na ulicy Husarskiej, w godzinę później dotrą przed pomnik Czwórki Legionowej. – „O godzinie 14 już wszyscy będziemy na Placu Wolności, gdzie odbędzie się ostatni apel z przedstawicielami władz. Wtedy wręczymy też najważniejsze odznaczenie dla uczestników Marszu Kadrówki potocznie zwane „blachą” - mówi komendant marszu Dionizy Krawczyński. W tym roku ok. 30 osób wyróżnionych zostanie odznaką lub medalem za wielokrotny udział w dorocznym wydarzeniu.

W sierpniu 1914 r. utworzona przez marszałka Józefa Piłsudskiego kompania wyruszyła do Kielc, obalając po drodze słupy graniczne zaborów rosyjskiego i austriackiego. Kadrowa była pierwszym od zakończenia Powstania Styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej. Dała początek Legionom Polskim, które swym wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku.

Reklama

Dla upamiętnienia tego wydarzenia odbywa się Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej, która pokonuje 160 kilometrów. Pierwszy marsz drużyn strzeleckich z Krakowa do Kielc zorganizowano w 1924 r. Przed wojną odbyło się 15 marszów. W PRL przez dziesięciolecia marsze były zakazane. Wznowiono je w 1981 r. Wśród uczestników marszu są harcerze, żołnierze z jednostek Wojska Polskiego dziedziczących tradycje legionowe, kawalerzyści, a także młodzież ze Związku Strzeleckiego "Strzelec" i uczniowie szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego.

Tegoroczny marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej upamiętnia 150. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego oraz 80. rocznicę usypania kopca Józefa Piłsudskiego na krakowskim Sowińcu.

Podziel się:

Oceń:

2017-08-11 19:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Piotrowski: bez prawdy i jedności nic nie jest autentyczne w naszym kapłańskim życiu

Bp Jan Piotrowski

TER

Bp Jan Piotrowski

Bez prawdy i jedności nic nie jest autentyczne w naszym kapłańskim życiu – mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski, przewodnicząc Mszy św. z okazji Święta Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

Więcej ...

19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę

2024-05-05 11:08

Episkopat Flickr

Pod hasłem „Pójdę ufna za Tobą” 19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę. W ubiegłych latach pielgrzymka gromadziła w Częstochowie około 2,5 tys. kobiet z całej Polski.

Więcej ...

Zbliżają się Światowe Dni Dzieci: 64 tys. zgłoszeń z 85 krajów

2024-05-06 12:53

Grzegorz Gałązka

Kolejne grupy wciąż zapisują się na Światowe Dni Dzieci, które organizowane są po raz pierwszy w historii. Pomysłodawcą jest papież Franciszek, który chciał stworzyć „młodszą” wersję Światowych Dni Młodzieży. Wydarzenie odbędzie się na Stadionie Olimpijskim w Rzymie oraz na placu przed bazyliką watykańską w dniach 25-26 maja 2024. W obu spotkaniach weźmie udział Ojciec Święty. Swój akces zgłosiło dotąd 64 tys. dzieci wraz z opiekunami, którzy są wymagani przez organizatorów. Reprezentować będą 85 krajów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?