Reklama

W wolnej chwili

NBP wyda kolekcjonerski banknot z okazji 300-lecia koronacji jasnogórskiego wizerunku

Narodowy Bank Polski wyda okolicznościowy banknot kolekcjonerski upamiętniający 300-lecie koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Emisja banknotu o nominale 20 złotych ruszy 21 sierpnia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na stronie przedniej banknotu poświęconego okrągłej rocznicy koronacji jasnogórskiego obrazu ukazane zostały w wersji graficznej korony ofiarowane przez papieża Klemensa XI (skradzione w 1909 r.). Maryjną koronę wieńczą gwiazdy, które nawiązują do Niewiasty z wizji apokaliptycznej. Korony Matki Bożej Jasnogórskiej i Dzieciątka są podtrzymywane przez pary aniołów. Związane jest to z kultem Aniołów Stróżów, który od XVII wieku szerzyli paulini na Jasnej Górze.

Pod koroną Dzieciątka na tle stylizowanych lilii andegaweńskich znajduje się monogram maryjny jako jedno z zabezpieczeń banknotu, tzw. recto-verso. Po prawej stronie widnieją stylizowane motywy wici roślinnej z barokowej ramy cudownego obrazu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Znakiem wodnym jest herb pauliński przedstawiający kruka z bochenkiem chleba w dziobie oraz dwa lwy wspierające się o pień palmy. Związane jest to z życiem Świętego Pawła I Pustelnika, patrona paulinów. W górnym lewym rogu umieszczono motyw roślinny z antepedium ołtarza w kaplicy Matki Bożej, wykonanego z okazji koronacji.

Na stronie odwrotnej banknotu można dostrzec rycinę wydaną w Rzymie w 1717 r., przedstawiającą koronację cudownego obrazu Matki Bożej — iluminację sanktuarium i widok na ołtarz koronacyjny. Po lewej stronie widnieje plan klasztoru jasnogórskiego z obwarowaniem fortecznym, a poniżej lilia andegaweńska. Po prawej stronie znajduje się motyw roślinny z ramy Obrazu i znak wodny - herb paulinów.

Jak wskazuje kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej Jasnej Góry, o. Stanisław Jan Rudziński, symbolika teologiczna i historyczna przedstawiona na banknocie podkreśla wyjątkową rolę, jaką obraz Matki Bożej Jasnogórskiej, oraz szerzej kult maryjny, odegrał w dziejach polskiego narodu.

- Najświętsza Maryja Panna od dawna ma w polskim narodzie specjalny status — jest Matką, Obrończynią, Królową. Odnotował to już Jan Długosz w „Rocznikach Królestwa Polskiego”, nazywając Bogarodzicę Najdostojniejszą Królową świata i naszą. Na przestrzeni wieków wielu polskich władców modliło się o wstawiennictwo przed jej cudownym obrazem, a Jasna Góra stała się celem pielgrzymek wszystkich warstw społecznych, które składały Matce Bożej dary w postaci regaliów – przypomniał kustosz.

Reklama

Banknot na zlecenie NBP wyprodukowała Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Autorem projektu graficznego jest Justyna Kopecka. Banknot o nominale 20 zł trafi do obiegu 21 sierpnia. Jak zastrzega bank, banknot będzie miał wartość kolekcjonerską, a jego nakład nie przekroczy 55 tys. egzemplarzy.

Narodowy Bank Polski jest centralnym bankiem państwa odpowiadającym za politykę pieniężną i stabilność cen. Jego funkcje określa Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej i ustawa o NBP. NBP ma wyłączne prawo emisji pieniądza. Narodowy Bank Polski pełni funkcję banku banków, tworząc warunki do działania systemu bankowego. Jest również jednym z najważniejszych ośrodków naukowo-analitycznych w dziedzinie ekonomii i rynków finansowych.

Podziel się:

Oceń:

2017-08-18 14:27

Wybrane dla Ciebie

Komunikat Zgromadzenia oblatów w sprawie zakonników zatrzymanych na Białorusi

2024-05-12 23:03

Red.

O dalszą modlitwę w intencji dwóch misjonarzy oblatów zatrzymanych przez władze białoruskie oraz wiernych, którzy zostali pozbawieni opieki duszpasterskiej proszą ich współbracia zakonni. "Obaj oblaci są obywatelami Białorusi. W związku z powyższym prosimy dziennikarzy i agencje prasowe o roztropność w przekazywaniu informacji na ich temat" - pisze w wydanym wieczorem komunikacie o. Paweł Gomulak OMI, rzecznik Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Weigel o 1. pielgrzymce Jana Pawła II do Polski: 9 dni, które popchnęły XX w. na nowe tory

2024-05-13 18:50

Ks. Tomasz Podlewski

Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 r. to było 9 dni, które popchnęły XX w. na nowe tory - mówił w poniedziałek biograf Jana Pawła II George Weigel. Dodał, że była to rewolucja sumienia, która zapoczątkowała rewolucję polityczną.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania