Reklama

Polska

Abp Głódź: wolne od handlu powinny być wszystkie niedziele

bp Leszek Głódź

Bartkiewicz / Episkopat.pl

bp Leszek Głódź

Zdecydowane poparcie dla projektu ograniczenia handlu we wszystkie niedziele wyraził dziś w rozmowie z KAI abp Sławoj Leszek Głódź. Metropolita gdański przypomniał, że stanowisko takie już kilkakrotnie wyrażała Konferencja Episkopatu Polski. Tymczasem po poprawkach, jakie w projekcie Solidarności dokonała sejmowa komisja, ograniczenia miałyby dotyczyć tylko dwóch niedziel w miesiącu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Komisja Krajowa uznała kompromis dot. ustanowienia tylko części wolnych od handlu niedziel za kompromitację, przed którą PiS ma jeszcze szansę się zatrzymać" - brzmi stanowisko NSZZ "Solidarność".

Zdaniem abp. Sławoja Leszka Głódzia, proponowanie połowicznych rozwiązań, polegających na ograniczeniu handlu tylko w dwie niedziele, jest rozmydlaniem problemu. "Kompromis w tym względzie nie prowadzi do niczego, a raczej - jak powiedział przewodniczący Piotr Duda - do kompromitacji tych, którzy takie teorie zaczynają głosić. Na tym tylko stracą" – powiedział metropolita gdański.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Głódź przypomniał, że w krajach skandynawskich, które są w Unii Europejskiej, ograniczenia handlu są zagwarantowane ustawowo, Niemcy zaś mają w kwestii świętowania gwarancję konstytucyjną. "Nikt o tym nie wie, nikt nie mówi" – ubolewa abp Głódź.

Hierarcha podkreślił, że niedziela przeznaczona jest dla Pana Boga i dla człowieka, a konkretnie dla rodziny. Przypomniał, że za ograniczeniem handlu we wszystkie niedziele już czterokrotnie wypowiedziała się cała Konferencja Episkopatu Polski.

Zdaniem metropolity gdańskiego, przeciwnicy ograniczenia handlu w niedziele przytaczają pozbawione logiki pseudo-argumenty. Zwraca uwagę, że wśród dziesięciorga przykazań nie ma przykazań parzystych i nieparzystych, podobnie jak nie ma parzystych i nieparzystych niedziel. "Owszem, mówi się o drugiej i czwartej niedzieli, jako niedzielach parzystych. Ale to jest nonsens, brak logiki, a kto to wymyślił, ten musi się wstydzić" – stwierdził hierarcha.

Abp Głódź nawiązał też do burzliwych dyskusji poprzedzających ostateczne ustanowienie dnia wolnego od pracy w Święto Trzech Króli. "Czy coś się zawaliło?" - pyta retorycznie. Ocenia też, że zastanawiając się nad aspektem ekonomicznym całego problemu, warto wziąć pod uwagę wypowiedź wicepremiera Mateusza Morawieckiego, który opowiedział się za czterema niedzielami wolnymi od handlu.

Reklama

Pytany o to, czy spór pomiędzy Solidarnością a rządem PiS, któremu związkowcy zarzucają odejście od deklaracji wyborczych, zakończy się pozytywnie, abp Głódź odparł: "Musi zakończyć się pozytywnie. Trzeba przyjąć wypowiedź Solidarności sformułowaną przez przewodniczącego Piotra Dudę. To w interesie rządu jest szukanie wspólnej drogi z Solidarnością, a nie na odwrót".

Zdaniem hierarchy, rozwiązania przyjęte przez szereg państw Unii wskazują, że polska dyskusja nad wolnymi niedzielami jest sztuczna.

Po ubiegłotygodniowym spotkaniu Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, związek podtrzymał stanowisko, że zgodnie z obywatelskim projektem komitetu inicjatywy ustawodawczej, którego „Solidarność” jest częścią, ograniczenia handlu mają dotyczyć wszystkich niedziel.

Po poprawkach dokonanych w projekcie ustawy przez komisję sejmową, Piotr Duda zdystansował się od treści projektu oświadczając, że obecnie nie jest to projekt Solidarności, lecz PiS.

Zgodnie z tym projektem, ograniczenia w handlu miałyby obowiązywać w każde święto wolne od pracy (jest to 13 dni świątecznych w roku, choć zakaz pracy w handlu w te dni obowiązuje już teraz na podstawie kodeksu pracy) oraz w każdą pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca (jeśli w miesiącu przypada pięć niedziel, to także w tę ostatnią). Ponadto ograniczenia dotyczyłyby dnia 24 grudnia (wigilia Bożego Narodzenia oraz w Sobotę Wielkanocną (w obu przypadkach od godz. 14.00).

Ograniczenia handlu nie będą dotyczyć natomiast każdej drugiej i czwartej niedzieli miesiąca, kolejnych dwóch niedziel poprzedzających pierwszy dzień Bożego Narodzenia oraz niedzieli bezpośrednio poprzedzającej pierwszy dzień Wielkanocy.

Jeśli jednak obecna wersja zmian wejdzie w życie - jak planowano - w 2018 r., to w roku kalendarzowym objętych zakazem handlu byłoby 28 niedziel, a bez ograniczeń pozostawałyby 24 niedziele.

Reklama

Przykładowe wyjątki od zakazu (po zmianach wprowadzonych przez sejmową komisję) obejmowałyby: stacje paliw płynnych (wszystkie, a nie tylko te, których przeważająca działalność polega na sprzedaży paliw), kwiaciarnie, apteki i punkty apteczne; placówki prowadzące w przeważającej mierze działalność polegającą na sprzedaży pamiątek, upominków lub dewocjonaliów.

Zgodnie z ostatnim sondażem na ten temat, przeprowadzonym przez Kantar TNS, 76 proc. chce zagwarantowania pracownikom co najmniej dwóch wolnych niedziel w miesiącu, bez konieczności wprowadzania zakazu handlu w niedziele. Zakaz handlu we wszystkie niedziele poparło 36 proc. badanych.

Podziel się:

Oceń:

2017-10-30 16:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Głodź: odważnie wychodźmy ku światu

Jarosław Roland Kruk / Wikipedia

Mamy odważnie wychodzić ku światu, który dziś odwraca się od Chrystusa, od sacrum, od Bożych praw - zaapelował abp Sławoj Leszek Głodź podczas Mszy św. w parafii Dobrego Pasterza w Gdyni.

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę

2024-05-05 11:08

Episkopat Flickr

Pod hasłem „Pójdę ufna za Tobą” 19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę. W ubiegłych latach pielgrzymka gromadziła w Częstochowie około 2,5 tys. kobiet z całej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...