Reklama

Aktualności

Papież do Federacji Uniwersytetów: prawo by nie musieć emigrować

„Ludziom trzeba najpierw zapewnić prawo do tego, by nie byli zmuszeni emigrować”. Wskazał na to papież, przemawiając do uczestników konferencji zorganizowanej przez Międzynarodową Federację Uniwersytetów Katolickich na temat uchodźców i migrantów w zglobalizowanym świecie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Święty zauważył, że formacja katolicka na poziomie wyższych studiów ma prowadzić do odpowiedzialności społecznej celem budowania świata bardziej sprawiedliwego i ludzkiego. Zwrócił uwagę, że uniwersytety katolickie starały się zawsze harmonizować badania naukowe i teologiczne. „Uważam, że należałoby podjąć dalsze studia nad odległymi przyczynami przymusowej migracji celem znalezienia rozwiązań możliwych do zastosowania, chociaż długoterminowych, ponieważ ludziom trzeba najpierw zapewnić prawo do tego, by nie byli zmuszeni emigrować. Równie ważna jest refleksja nad reakcjami z góry negatywnymi, a nieraz nawet dyskryminującymi i ksenofobicznymi, jakie wzbudza przyjmowanie migrantów w krajach o dawnej tradycji chrześcijańskiej, ażeby zaproponować sposoby formowania sumień. Wreszcie godny jest z pewnością większego dowartościowania różnoraki wkład migrantów i uchodźców w społeczeństwa przyjmujące ich, jak też ten, z którego korzystają wspólnoty ich pochodzenia. Celem umotywowania duszpasterstwa migrantów i uchodźców zachęcam was do pogłębiania refleksji teologicznej nad migracją jako znakiem czasów” – powiedział Papież.

Franciszek przypomniał, że w migrantach Kościół widział zawsze obraz Chrystusa, który powiedział: „Byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie” (Mt 25,35). Papież wyraził następnie pragnienie, aby uniwersytety katolickie prowadziły programy kształcenia uchodźców na różnych szczeblach, również przez kursy zaoczne dla tych, którzy przebywają w obozach, czy też przyznawanie stypendiów naukowych. „Korzystając z rozbudowanej międzynarodowej sieci akademickiej uniwersytety mogą również ułatwiać uznanie tytułów i kwalifikacji zawodowych migrantów i uchodźców, z pożytkiem dla nich i dla przyjmujących ich społeczeństw. Aby właściwie odpowiedzieć na nowe wyzwania migracyjne, trzeba formować w sposób specyficzny i profesjonalny pracowników duszpasterstwa, zajmujących się opieką nad migrantami i uchodźcami – oto inne pilne zadanie dla uniwersytetów katolickich. Na płaszczyźnie bardziej ogólnej chciałbym zachęcić uczelnie katolickie by wychowywały swych studentów, wśród których są też przyszli przywódcy polityczni, przedsiębiorcy i twórcy kultury, do uważnego zwracania uwagi na fenomen migracyjny w perspektywie sprawiedliwości, globalnej współodpowiedzialności i komunii w różnorodności kultur” – mówił Franciszek.

Ojciec Święty podkreślił, że wyższe uczelnie mają pełnić rolę krytycznego sumienia względem różnych form władzy na polu polityki, gospodarki i kultury. Winny też zachęcać studentów do wolontariatu w programach pomocy uchodźcom, proszącym o azyl i migrantom dopiero co przybyłym. Na zakończenie jako wzór dla Międzynarodowej Federacji Uniwersytetów Katolickich Franciszek wskazał patrona dzisiejszego dnia. „Dziś obchodzimy wspomnienie św. Karola Boromeusza, światłego i gorliwego pasterza Kościoła, który za swoje hasło przyjął pokorę. Niech jego wzorowe życie będzie natchnieniem dla waszej działalności intelektualnej i społecznej, jak też dla doświadczania braterstwa w waszej Federacji” – powiedział Papież.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2017-11-04 18:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież: trwa misja w sprawie pokoju na Ukrainie, jeszcze nie jest publicznie ogłoszona

PAP/EPA/Vincenzo PINTO / POOL

Papież Franciszek powiedział w niedzielę dziennikarzom podczas lotu z Budapesztu do Rzymu, że trwa misja w sprawie pokoju na Ukrainie, która nie jest jeszcze publicznie ogłoszona. Zapewnił, że zostanie upubliczniona, kiedy będzie to możliwe.

Więcej ...

Zapowiedź obchodów 900-lecia diecezji lubuskiej

2024-05-06 10:00
Herb diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Materiały kurialne

Herb diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Główne obchody jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej z udziałem abp. Wojciecha Polaka, Prymasa Polski. Zaplanowano też wiele atrakcji, między innymi jarmark lubuski i koncert zespołu Siewcy Lednicy.

Więcej ...

Rodzice i synowie w seminarium

2024-05-06 13:17

Mikołaj Wręczycki/WMSD Częstochowa

Seminarium to nie tylko dom waszych synów, ale także wasz dom – takimi słowami zwrócił się do rodziców seminarzystów ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?