Reklama

Świat

Sekretarz generalny ŚDM Panama 2019: Prosimy Polaków o modlitwę

Mazur/Episkopat

Prosimy Polaków o modlitwę za nas i wspólnie z nami. Dobre, jakie wynika ze Światowych Dni Młodzieży, to zawsze owoc modlitwy - mówi w rozmowie z KAI Victor Chang Gonzalez, sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Panama 2019. Na rok przed rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży, podsumowuje prace organizacyjne, w które włącza się Kościół w całej Ameryce Centralnej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Victor Chang Gonzalez: - To połączenie wielkiego napięcia i ogromnego entuzjazmu, a poruszenie panuje nie tylko u nas, ale w całej Ameryce Łacińskiej. Symbole ŚDM, czyli krzyż i ikona Matki Bożej, po raz pierwszy są na Karaibach: odwiedziły już Kubę, Haiti, Dominikanę i Portoryko zdewastowane przez ubiegłoroczny huragan "Maria". Modlitwa przy tych symbolach, po raz pierwszy jest udziałem młodych ludzi z tych terenów, którzy z wielkimi emocjami przygotowują się do spotkania w Panamie i deklarują: na pewno tam będziemy!

Jak się domyślacie, mamy wiele pracy i chcemy przyjąć papieża młodzież z całego świata jak najlepiej. Jesteśmy malutkim krajem, dlatego musimy być naprawdę dobrze przygotowani. Ściśle współpracujemy z władzami kraju, w samym komitecie pracuje teraz ponad 300 osób, w większości są wolontariusze z Panamy. Zaczynamy pracę o 7.00 rano, kończymy o 21.00, a nawet po pracy wysyłamy e-maile i prowadzimy rozmowy. Ale wy w Polsce przecież wiecie jak to jest! (śmiech)

- Ilu pielgrzymów i wolontariuszy spodziewacie się w Panamie?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Będziemy potrzebowali ok. 25-30 tys. wolontariuszy, w tym ok. 5-6 tys. tych, którzy przyjadą spoza naszego kraju. Ich rekrutację rozpoczniemy wkrótce, wraz z uruchomieniem systemu rejestracyjnego.
Natomiast jeśli chodzi o liczbę pielgrzymów, opieramy się na szacunkach z poprzednich edycji spotkania i możliwości, jakie stwarza nasz kraj. Spodziewamy się ok. 200 tys. pielgrzymów zagranicznych, ale tę liczbę zweryfikuje rejestracja. Wiemy, że ostatnio to Europa była najliczniej reprezentowanym kontynentem, ale styczniowa data nie jest najłatwiejszym terminem dla Was. Niemniej jednak, mamy doświadczenie tego, że młodzi ludzie są bardzo kreatywni i wielu z nich robi co tylko możliwe, by przyjechać do nas w styczniu. Mamy nadzieję, że liczba Europejczyków pozytywnie nas zaskoczy.
Szykujemy miejsca dla ponad 1 mln pielgrzymów. Poza tym, wiemy, że kiedy papież przyleci do naszego kraju, każdy w Panamie będzie chciał wziąć udział w spotkaniu z nim. A mamy ok. 4 mln mieszkańców.

- Przyjeżdżając do Panamy, papież spotka się także Kościołem z całego regionu środkowoamerykańskiego?

- Tak, dlatego pielgrzymka symboli ŚDM w tych krajach jest też ważnym etapem przygotowania do wizyty papieża. Entuzjazm wiernych wynika też z faktu, że papież odwiedza nasz kontynent praktycznie każdego roku: rok temu był w Kolumbii, teraz rozpoczął wizytę w Chile i Peru. Śledzimy te wydarzenia z wielką uwagą i czekamy na przyszłoroczne spotkanie.

Reklama

- A jak będzie wyglądała główna część papieskiej wizyty w Panamie, czyli spotkanie z uczestnikami ŚDM?

- Tak, jak w ubiegłych latach, pielgrzymi zbiorą się podczas pięciu głównych uroczystości. Planujemy zorganizowanie tych wydarzeń na nadmorskim bulwarze Cinta Costera, choć oczywiście pracujemy też nad "planem B". Poza tym chcielibyśmy, by przed południem, kiedy młodzi spotykają się na katechezach, było więcej czasu na wspólną modlitwę.
Dostajemy też wiele zgłoszeń dotyczących Festiwalu Młodych. Przeprowadziliśmy nawet sondaż wśród młodzieży latynoamerykańskiej i tych, którzy uczestniczyli we wcześniejszych ŚDM, pytając, jakiej oferty oczekują od festiwalu. Zaskoczyła nas ich odpowiedź, bo powiedzieli, że oczekują wydarzeń, których będą uczestnikami, a nie tylko widzami. Chcą spotykać się z rówieśnikami, dzielić się z nimi, współtworzyć te spotkania. Więc pod takim kątem przyglądamy się napływającym propozycjom, choć jest za wcześnie, by mówić o ostatecznym kształcie festiwalu.
Tak, jak w poprzednich latach, na czas ŚDM powstanie też Centrum Powołaniowe i Strefa Pojednania. Jest też pomysł stworzenia parku tematycznego poświęconego Biblii.
W przygotowania i organizację grup włącza się też wiele ruchów, wspólnot i zakonów. Pomagają nam też całe rodziny i parafie, wszyscy, którzy chcą być częścią tego wydarzenia i wziąć udział w spotkaniu z papieżem. Także w naszym komitecie pracują osoby dosłownie w różnym wieku.

- Czy jest cokolwiek, czego obawiacie się na rok przed spotkaniem młodych?

- Cokolwiek? Jest wiele takich rzeczy! (śmiech) Myślę, że przede wszystkim potrzebujemy informacji, ilu pielgrzymów wybiera się do Panamy, bo chcemy jak najlepiej przygotować dla nich wszystko, czego będą tu potrzebowali. Te szacunki, to wyzwanie każdej edycji ŚDM, bo młodzi rejestrują się tuż przed spotkaniem. Dlatego prosimy, by nie zostawiali zgłoszeń i przygotowań na ostatnia chwilę.

- Ze wstępnych szacunków wynika, że najliczniej reprezentowanym narodem Europy będą w Panamie Polacy. Czy w związku z tym, macie wobec nas jakieś szczególne oczekiwania?

- Wy, Polacy, doskonale wiecie, czym są Światowe Dni Młodzieży, dlatego przede wszystkim prosimy was o modlitwę z nami i za nas. Dobro, jakie wynika z ŚDM, to owoc modlitwy.

- A co z przygotowaniami duchowymi? W jaki sposób my, w Polsce i Europie możemy przygotować się do spotkania z Kościołem w Panamie i na Karaibach.

- Najważniejsza jest zawsze modlitwa. Dołączajcie do modlitwy razem z nami: każdego dnia w południe odmawiamy Anioł Pański i modlitwę ŚDM w intencji tego spotkania. Także 22 każdego miesiąca modlimy się w tej intencji. Módlcie się z nami, śledźcie pielgrzymkę symboli ŚDM w Ameryce Łacińskiej, bo to pozwoli Wam zobaczyć, jak przeżywamy naszą wiarę, jak się nią dzielimy. KAI: Panama podkreśla też, że jest krajem o jednej z największych na świecie bioróżnorodności. Czy także ten aspekt będzie podkreślany podczas ŚDM, w nawiązaniu do papieskiego nauczania nt. ochrony stworzenia?

- Tak, poznawanie naszej bogatej przyrody będzie częścią Dni w Diecezjach, które przygotowujemy nie tylko w Panamie, ale też w Nikaragui i Kostaryce.

- Jak będą wyglądały te dni? Z ubiegłorocznej wizyty w Panamie pamiętam, że w niektórych rejonach katolicy stanowią mniejszość, a rodziny innych obrządków i wyznań mówiły, że również chciałyby przyjąć u siebie pielgrzymów.

- Tak, w tym roku rozpoczynamy współpracę z licznymi Kościołami niekatolickimi, aby wspólnie przygotować jak najlepsze przyjęcie pielgrzymów w diecezjach. W te przygotowania włączają się także muzułmanie i żydzi - nie ma ich wielu, ale są tacy, którzy chcą przyjąć u siebie młodych ludzi.

- W Kostaryce zamieszka podczas Dni w Diecezjach blisko 20 tys. pielgrzymów, tyle samo w Nikaragui. Co najmniej 80 tys. będzie też czekało na młodzież w Panamie, choć w razie potrzeby tę liczbę możemy zwiększyć. W październiku odwiedziliśmy naszych sąsiadów i mogę zapewnić, że oni już teraz nie mogą się doczekać przyjazdu gości, a w internecie odliczają dni do spotkania.
Dlatego mówimy, że te ŚDM, to błogosławieństwo dla całego Kościoła Ameryki Łacińskiej. Pod koniec jesieni mieliśmy spotkanie z wszystkimi biskupami z naszego regionu, którym przedstawialiśmy stan przygotowań do spotkania. Kiedy pod koniec arcybiskup Panamy zapytał, kto z zebranych wybiera się na ŚDM, wszyscy biskupi podnieśli ręce.

- Czy w takim razie październikowy Synod Biskupów o młodzieży również będzie etapem przygotowań do spotkania Kościoła powszechnego w Panamie?

- Jednym z czterech filarów przygotowań do ŚDM jest zrozumienie świata młodych ludzi, dlatego ten Synod jest dla nas bardzo ważny i promujemy przygotowania do niego. Mamy nadzieję, że w Panamie w 2019 r. młodzież zapozna się z przesłaniem wypracowanym podczas Synodu Biskupów.
Ten Synod, to prawdziwy prezent dla Kościoła, który chce zrozumieć, jak być blisko młodych ludzi, jakie oni mają potrzeby - podobnie, jak pyta o to przy okazji Światowych Dni Młodzieży.

- Dziękuję za rozmowę.

Podziel się:

Oceń:

2018-01-16 19:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Staramy się żyć jego przesłaniem

Halina Węgrzyn prywatnie jest mamą dziesięciorga dzieci. Przez 20
lat była dyrektorem nowosądeckiej SP nr 21. W tym roku przeszła na
emeryturę

Radosław Stawiarz

Halina Węgrzyn prywatnie jest mamą dziesięciorga dzieci. Przez 20 lat była dyrektorem nowosądeckiej SP nr 21. W tym roku przeszła na emeryturę

Cieszę się, że przez te 20 lat istnienia szkoły zwiększyła się świadomość społeczna w kwestii osób niepełnosprawnych i szacunek wobec nich.

Więcej ...

Ks. Tadeo z Filipin: na pielgrzymce łagiewnickiej zobaczyłem nadzieję Kościoła

2024-05-05 14:58
Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

Małgorzata Pabis

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

„Na pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia zobaczyłem młodych ludzi, rodziny z dziećmi, nadzieję Kościoła” - mówi ks. Tadeo Timada, filipiński duchowny ze Zgromadzenia Synów Miłości, który uczestniczył po raz pierwszy w bielsko-żywieckiej pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przeszła ona po raz 12. z Bielska-Białej do krakowskich Łagiewnik w dniach od 30 kwietnia do 3 maja br. Wzięło w niej udział ponad 1200 osób.

Więcej ...

Wielka Nowenna za wstawiennictwem św. o. Stanisława Papczyńskiego od 10 do 18 maja

2024-05-06 13:27
Św. o. Stanisław Papczyński

Wikipedia

Św. o. Stanisław Papczyński

10 maja 2024 roku w sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii rozpocznie się Wielka Nowenna za wstawiennictwem św. o. Stanisława Papczyńskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?