Reklama

ARCHIWUM
Zofia Kossak-Szczucka

Zofia Kossak: literatura, harcerstwo i „Niedziela”

2018-04-27 13:54

Rozmawiała Anna Wyszyńska

– Zakończyło się święto Zofii Kossak –dwudniowa konferencja, która odbyła się w Senacie RP i w Akademii Jana Długosza w Częstochowie. Konferencja, podobnie jak zaprezentowana wystawa, nosiła tytuł pt. „Zofia Kossak (1889-1968). W obronie wartości chrześcijańskich i patriotycznych”. O co jesteśmy dziś bogatsi, co nam dała konferencja, której Pan był inicjatorem?

– Ta konferencja pozwoliła przede wszystkim przybliżyć postać wielkiej pisarki i patriotki, wielkiej Polki i różne aspekty jej niesamowitego życia, które nadaje się na scenariusz filmowy. Zofia Kossak jako pisarka i postać życia publicznego, bardzo mocno zaangażowana społecznie pozostawiła ważne przesłanie, które jest naszym dziedzictwem. Dzisiaj możemy postawić sobie pytanie: Czy właściwie wykorzystaliśmy przesłanie, które nam pozostawiła. Odpowiedź brzmi: Chyba nie do końca. Jest wiele przyczyn, które się na to składają. Jest to postać wielkiego formatu i wielowymiarowa, widać to zarówno w jej twórczości, jak i w jej życiu. Jej twórczość była, w czasach PRL, przez wiele lat objęta zakazem wznawiania. Ale nawet w czasie, kiedy odradzała się demokratyczna Polska nie pamiętano, by przewrócić jej literaturę do kanonu lektur szkolnych, skąd została wyrugowana w czasach komunizmu, a po roku 1990, niestety, nie wróciła. Jest to wielka literatura i szkoda, że całe pokolenia młodzieży nie miały możliwości poznania jej w szkole. Co prawda Zofia Kossak pisała prawie 100 lat temu – debiutowała przecież w latach dwudziestych XX wieku – ale jej książki są nadal aktualne. I to nie tylko dla Polski, ale dla całej cywilizacji chrześcijańskiej. Trzeba sięgać po jej twórczość, zastanawiać się nad głębokim przesłaniem tej literatury i wiedzą, która jest zawarta na kartach jej książek, nad emanująca z jej twórczości wielką miłością do Boga, Polski, do ludzi i przyrody.

– Każdy z uczestników konferencji odkrył w prezentowanych wykładach jakieś nieznane sobie karty z biografii Zofii Kossak. Dla mnie odkryciem było jej zaangażowanie w działalność harcerską.

Reklama

– Niedaleko domu Zofii Kossak w Górkach Wielkich w folwarku Bucze w latach 30-tych XX wieku mieściła się stanica harcerska i Szkoła Instruktorów Harcerskich. W Buczu wychowywały się całe roczniki harcerzy, wielu z nich w czasie okupacji włączyłosię w konspirację, walczyło w szeregach powstania warszawskiego. W działalność tej placówki był zaangażowany Aleksander Kamiński. Zofia Kossak od początku odnosiła się do harcerstwa z wielką sympatią, spotykała się z harcerzami, zaprzyjaźniła z instruktorami, zwłaszcza z Aleksandrem Kamińskim. Wygłaszała gawędy przy ogniskach, nosiła mundur z harcerskim krzyżem, wzięła też udział w międzynarodowych zlotach harcerskich skautingu na Węgrzech i w Holandii.

– Dla innych osób okryciem mogą być związki pisarki z „Niedzielą”.

– Wiedza, którą podzieliła się z uczestnikami konferencji red. Lidia Dudkiewicz – redaktor naczelna „Niedzieli” jest bardzo cenna, bo jak sądzę niewiele osób wie o tym że Zofia Kossak przyczyniła się do reaktywowania tygodnika i to jeszcze przed oficjalnym zakończeniem wojny. Pisarka dostrzegła taką potrzebę i z tą inicjatywą poszła do bp Teodora Kubiny – ówczesnego biskupa diecezji częstochowskiej. Wspierała ks. Antoniego Marchewkę w zorganizowaniu redakcji. Poza tym przez rok publikowała na łamach pisma – spisywane właśnie w Częstochowie – swoje wspomnienia z obozu Auschwitz-Birkenau. Najpierw publikowała je anonimowo, potem podpisywała się inicjałami Z.K. W Częstochowie pozostawiła też inne ślady. W czasie spędzonych tutaj miesięcy zadzierzgnęła wiele znajomości i przyjaźni. Korespondencyjny kontakt z mieszkańcami Częstochowy utrzymywała bardzo długo. Wszystkie te fakty są bardzo ważne dla Częstochowy i środowiska akademickiego związanego z literaturoznawstwem.

– W czasie konferencji zgłoszono wnioski o przywrócenie książek Zofii Kossak jej do kanonu lektur szkolnych. Czy będę podjęte takie działania?

– Ten postulat pojawiał się już od jakiegoś czasu, a w czasie konferencji i Senacie i w Częstochowie wybrzmiał bardzo mocno. Dlatego napiszę list w tej sprawie do Ministra Edukacji Naukowej, by przywrócić Zofii Kossak, ważnej postaci polskiej literatury, należne miejsce w programach nauczania języka polskiego.

Tagi:
Zofia Kossak

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Liturgia Wigilii Paschalnej

Liturgia Wigilii Paschalnej

Życzenia abp. Wacława Depo

Życzenia abp. Wacława Depo

Pieśni Boleści

Pieśni Boleści

Pieśni Wielkopostne

Pieśni Wielkopostne

Przegląd nr 16/2019

Przegląd nr 16/2019

Modlitwa Więźniarek Ravensbrück

Modlitwa Więźniarek Ravensbrück

Wigilia Paschalna z abp. Józefem Kupnym

Wigilia Paschalna z abp. Józefem Kupnym

Rezurekcja w parafii św. Barbary w Wieluniu

Rezurekcja w parafii św. Barbary w Wieluniu

Wigilia Paschalna w częstochowskiej katedrze

Wigilia Paschalna w częstochowskiej katedrze

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem