Reklama

W wolnej chwili

Poczta Polska wprowadziła znaczek na jubileusz Parlamentu

Poczta Polska zaprezentowała 5 lipca br. w gmachu Sejmu nowy znaczek okolicznościowy 550-lecie Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Walor filatelistyczny o wartości 3,20 zł został wydany w nakładzie 160 tysięcy egzemplarzy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poczta Polska 5 lipca zaprezentowała w Sejmie wydany 27 czerwca znaczek okolicznościowy 550-lecie Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Autorka projektu – Agnieszka Sobczyńska – umieściła na znaczku rycinę przedstawiającą obrady Sejmu polskiego za czasów króla Zygmunta III Wazy – posiedzenie połączonych izb w Sali Senatorskiej w obecności monarchy. Tron króla jest centralnie ustawiony pod baldachimem, na tle ściany z fryzem przedstawiającym 16 herbów województw, ziem i lenn Rzeczypospolitej. Po obu stronach tronu zasiadają senatorowie duchowni i świeccy. Wśród nich wyróżnia się arcybiskup gnieźnieński – prymas i arcybiskup lwowski. Naprzeciw tronu znajduje się 10 dygnitarzy koronnych i litewskich (marszałkowie wielcy, kanclerze, podkanclerze, podskarbiowie, marszałkowie nadworni) obok monarchy stoją dostojnicy dworscy. Za plecami senatorów i ministrów uwidocznione są sylwetki posłów ziemskich koronnych i litewskich.

– Pocztowe znaczki często towarzyszą wydarzeniom ważnym dla naszego kraju. Poczta Polska honoruje specjalną emisją filatelistyczną jubileusz 550-lecia parlamentu na ziemiach polskich. Przedstawiona na znaczku rycina z początku XVII w. przypomina, że nasz parlamentaryzm ma wielowiekową tradycję – powiedział Przemysław Sypniewski w gmachu Sejmu, prezes zarządu Poczty Polskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wykorzystana na znaczku rycina z papieru czerpanego żeberkowego pochodzi z Antiqua Urbis Splendor (Splendore dell antica e moderna Roma…), albumu zawierającego prace włoskiego malarza Giacomo Lauro (aktywnego w Rzymie w latach 1583-1645). Pytanie, czy Lauro przedstawił konkretne wydarzenie z dziejów Sejmu, czy obrady bez umiejscowienia w czasie, pozostaje otwarte. Istota przekazu nie pozostawia jednak wątpliwości. Nawet, jeśli Lauro, Włoch, choć korespondujący z królem Zygmuntem III, ale nie znający w szczegółach systemu ustrojowego Rzeczpospolitej, sięgnął w tworzeniu ryciny do źródeł polskiego prawa, z pewnością trafił na informacje o udziale w sejmie posłów tworzących odrębną izbę. Świadczy to o tym, że tradycja obrad, w których biorą udział posłowie ziemscy, w XVII w. była już utrwalona.

Reklama

Poczta Polska wydaje specjalne znaczki upamiętniając wydarzenia historyczne, takie jak emisje 100. rocznica utworzenia Błękitnej Armii, ale także honoruje na znaczkach wydarzenia współczesne: Szczyt NATO Warszawa 2016 Polska w Radzie Bezpieczeństwa ONZ 2018-2019

O znaczku:

autor projektu: Agnieszka Sobczyńska

liczba znaczków: 1

wartość: 3,20 zł

nakład: 160 tys. szt.

technika druku: offset

format znaczka: 40,5 x 40,5 mm

papier: fluorescencyjny

arkusz sprzedażny: 20 znaczków

data wprowadzenia do obiegu: 27 czerwca 2018 r.

To i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w wyznaczonych placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: http://www.filatelistyka.poczta-polska.pl

Podziel się:

Oceń:

2018-07-05 14:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Okolicznościowy znaczek Poczty Polskiej już w obiegu

Maciej Biedrzycki/KPRP

Poczta Polska uczciła okolicznościowym znaczkiem pocztowym udział naszego państwa w pracach Rady Bezpieczeństwa ONZ. W poniedziałek znaczek został uroczyście wprowadzony do obiegu.

Więcej ...

Włoski „łowca” pedofilów ks. Fortunato Di Noto: musimy bardziej chronić dzieci

2024-05-05 15:35
Ks. Fortunato Di Noto

Włodzimierz Redzioch

Ks. Fortunato Di Noto

Pedopornografia staje się coraz powszechniejszym przestępstwem w internecie, do tego dochodzą nadużycia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W rozmowie z włoską agencją SIR wskazuje na to ks. Fortunato Di Noto. Jest on inicjatorem Dnia Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności, który przypada w pierwszą niedzielę maja. W tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty ósmy i przekroczył granice Włoch, docierając m.in. do Polski, Francji i Watykanu.

Więcej ...

Pielgrzymka Rodzin Powołanych i Osób Wpierających Powołania na Jasną Górę

2024-05-06 11:37

Karol Porwich/Niedziela

To już kolejna edycja tego pielgrzymowania, w której uczestniczą rodzice kapłanów, osób życia konsekrowanego i seminarzystów oraz członkowie wspólnot modlitewnych i przyjaciół seminariów duchownych, zakonów i zgromadzeń zakonnych, grup modlących się za powołania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?