Reklama

W diecezjach

Żędowicka Pani w filmowym kadrze

Matka Boża Żędowicka

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Matka Boża Żędowicka

Wszystko miało miejsce 114 lat temu. Na oknie miejscowej szkoły podstawowej ukazała się Matka Boska z Dzieciątkiem na ręku. Od tamtej pory kult maryjny w Żędowicach przybierał szybko na sile. Mieszkańcy własnymi siłami nakręcili właśnie film opowiadający o tym niezwykłym wydarzeniu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Żędowice to wieś leżąca na granicy diecezji opolskiej i gliwickiej, w dekanacie Zawadzkie, przy nieczynnej już trasie kolejowej łączącej Opole z Tarnowskimi Górami. Pierwsze wzmianki dotyczące Żędowic pochodzą już z 1300 r.

Zobacz zdjęcia: Żędowicka Pani w filmowym kadrze

Cudowne zjawienie Maryi, jak pamiętają żędowiczanie z opowiadań przekazywanych w rodzinach z pokolenia na pokolenie i co poświadcza też kronika parafialna, zdarzyło się 25 lipca 1904 r. Tego dnia między godz. 15 a 16 nadciągnęła nad wieś burza, w czasie której nagle ukazała się nad szkołą wielka jasność. Choć padał ulewny deszcz, zaczęli gromadzić się ludzie, gdyż wyglądało to jakby szkoła się paliła. Z zamiarem gaszenia pożaru przybiegli mieszkańcy okolicznych domów. Zaskoczenie było zupełne. Zamiast płonącego budynku zobaczyli jaśniejące oblicze. Widok tego wizerunku przenikał każdego do głębi. Wieść rozeszła się bardzo szybko. Gromadziło się coraz więcej ludzi, także z sąsiedniego Zawadzkiego, Kielczy, Świbia i Radoni. Powiększający się tłum przez całą noc śpiewał pieśni, odmawiał różaniec i inne modlitwy. I tak przez kilka następnych dni. Nie wszyscy mogli jednak zobaczyć wizerunek Matki Jezusa. Nie widzieli go przybywający z ciekawości, widzieli natomiast innowiercy, którzy z pełnym szacunkiem oddali mu cześć.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z Jasnej Góry zwycięstwa

Parafianie z Żędowic trzy lata później dla upamiętnienia wydarzenia udali się na Jasną Górę, gdzie kupili kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, aby - w czasie silnej germanizacji - podkreślić związki Żędowic z Polską. Ikonę poświęcił generał paulinów o. Rejman. Podczas przekraczania granicy rosyjsko-pruskiej w Herbach celnicy nie chcieli przepuścić obrazu. Położono go na wadze, lecz ona nie wskazywała ciężaru. Próbę ponowiono, ale z takim samym skutkiem. Przepuszczono więc obraz bez oclenia. Na dworcu kolejowym w Żędowicach ikonę witały tłumy wiernych, którzy w procesji przynieśli obraz do świątyni. Umieszczono go w głównym ołtarzu ówczesnego kościoła.

Reklama

Film na rocznicę

Po ponad stu latach od tamtych wydarzeń młodzi mieszkańcy Żędowic wpadli na pomysł nakręcenia filmu, opowiadającego tę niezwykłą historię. Jego premiera odbyła się 25 lipca, czyli dokładnie w 114. rocznicę objawienia. Uczestniczyły w niej na placu przed szkołą, gdzie objawiła się Maryja, setki żędowiczan.

- Nasi dziadkowie byli świadkami wydarzenia, które powoli chce się wymazać z pamięci. Co każdy z nas zrobiły dzisiaj, gdyby coś takiego zobaczył? Poszedłby do kogoś bliskiego i opowiedział o tym. Ludzie wtedy chcieli, aby to uwiecznić. Wspomnienia zapisane w kronice wówczas grabarza i kościelnego Urbana Szostoka są bardzo wyraźne - mówił ks. Józef Żyłka, pochodzący z Żędowic znawca lokalnej historii, dodając, że jest w posiadaniu nagrań rozmów ze świadkami objawienia. - Opowiadali to zazwyczaj ze łzami w oczach. Udało mi się nawiązać kontakt z ówczesnym dyrektorem szkoły, który przesłał mi nagranie, opowiadając z wielkim wzruszeniem o tamtym wydarzeniu - dodał.

Ks. Żyłka podkreślił, że ogromnie się cieszy, że młodzież wymyśliła ten film, aby przypomnieć o obecności Matki Bożej i Jej chęci bycia ze swoimi czcicielami. - Ona chce nam pomagać. Nikomu nie odmawia pomocy. Szkoda żebyśmy to cudowne zjawienie Maryi w Żędowicach zapomnieli. Może przez ten film kult Matki Bożej rozwinie się jeszcze bardziej? - żywi nadzieję ks. Żyłka.

Wielka mobilizacja mieszkańców

Film o objawieniu w Żędowicach nagrywany był przez cztery dni. Zdjęcia robione były w Żędowicach, Kielczy i skansenie kolejowym w Pyskowicach. Większość strojów wykorzystanych w filmie to rzeczy prywatne lub pożyczone z parafii Klucz, w której proboszczem jest ks. Żyłka.

Projekcja trwa 15 minut. To - jak mówi Patryk Ibrom, mieszkający w Żędowicach dobrze zapowiadający się młody reżyser filmu - wystarczająco, aby widza nie zanudzić. - Przygotowywaliśmy się do kręcenia już dłuższy czas, a do mieszkańców wyszliśmy z pomysłem niedawno, bo na miesiąc przed zdjęciami. Od razu podzieliliśmy na spotkaniu role, było bardzo duże zaangażowanie i mobilizacja - podkreśla Ibrom. Dodaje, że w zdjęciach wzięło udział dwieście osób, czyli dwie dziesiąte mieszkańców wioski. - To nas bardzo pozytywnie zaskoczyło. Chcieliśmy ten film przedstawić w jak najbardziej realny sposób, aby był pamiątką dla kolejnych pokoleń. Szczególnie dla młodzieży i dzieci, które przez internet mogą dowiedzieć się o tamtych wydarzeniach.

Reklama

Z obrazu szła moc

W okresie międzywojennym wstawiennictwu Matki Boskiej Żędowickiej zaczęto przypisywać zachowanie wioski od kataklizmów nawiedzających okolice. Między innymi obraz miał ochronić wieś przed burzą gradową latem 1935 roku. Wiara w cudowną jego moc wzrosła jeszcze w czasie drugiej wojny światowej. Mężczyźni udający się na front modlili się przed obrazem, polecając swoje życie opiece Matki Bożej. Z tego okresu pochodzą liczne wota i klejnoty — świadectwa wysłuchania wielu próśb. Orędownictwu Matki Bożej przypisywano też fakt, że Żędowice nie zostały dotknięte pożogą wojenną.

Objawienie w Żędowicach nie zostało do tej pory uznane oficjalnie przez Kościół. Jednak już w 1975 r. ówczesny ordynariusz diecezji opolskiej bp Franciszek Jop wydał dekret, zezwalający wszystkim, którzy będą brali udział w uroczystościach żędowickich na uzyskanie odpustu roku jubileuszowego. Kościół ustanowiony został także sanktuarium maryjnym i nieprzerwanie od lat przyciąga rzesze pielgrzymów nie tylko z diecezji opolskiej.

Tu pracował bł. ks. Czempiel

W latach 1919-1922 miejscowość była miejscem duszpasterzowania bł. ks. Józefa Czempiela. Wraz z ks. Józefem Wajdą, proboszczem w sąsiedniej wsi Kielcza, skąd pochodził Wincenty, autor hymnu "Gaude Mater Polonia", ks. Czempiel był inspiratorem założenia polskich kółek rolniczych w powiecie strzeleckim. W okresie plebiscytowym księża zaangażowali się w agitację na rzecz polskości Śląska, osiągając bardzo wysoki procent głosów oddanych za Polską w podległych im parafiach. Ostatecznie jednak powiat strzelecki, mimo przewagi polskich głosów, przypadł Niemcom i zaczął narastać terror bojówek niemieckich wobec działaczy polskich. Ks. Czempiel zginął, zamordowany przez nazistów niemieckich w 1942 r. w obozie koncentracyjnym w Dachau. 13 czerwca 1999 św. Jan Paweł II wśród 108 Męczenników II wojny światowej ogłosił go błogosławionym. Bł. ks. Czempiel był wielkim czcicielem i krzewicielem kultu Matki Bożej Żędowickiej.

Madonna Żędowicka inspiruje również lokalnych twórców - powstało wiele pieśni i wierszy, poświęconych Matce Bożej i jej cudownemu zjawieniu w Żędowicach. A nakręcony film będzie można zobaczyć w internecie na stronie www.zedowice.pl.

Podziel się:

Oceń:

2018-07-26 09:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dystrybutor filmu o Najświętszym Sercu Jezusa: ten kult ma gigantyczny potencjał duchowy

Materiał prasowy

Dziś na ekrany kin wchodzi film „Najświętsze Serce”. O tym, dlaczego w tym roku dla Polaków ma to wielkie znaczenie i jak odnaleźć sens kultu Najświętszego Serca Jezusa, mówi w rozmowie z KAI Andrzej Sobczyk, prezes Stowarzyszenia Rafael.

Więcej ...

Prezydencka Rada: alienacja rodzicielska powoduje wzrost samobójstw dzieci i młodzieży

2024-04-26 17:30

Adobe.Stock

Prezydencka Rada ds. Rodziny Edukacji i Wychowania zaapelowała o zmianę przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dotyczących orzeczenia o winie jednego z rodziców. Wpływają one na skalę zjawiska alienacji rodzicielskiej i przyczyniają się do wzrostu samobójstw wśród dzieci i młodzieży - dodała Rada.

Więcej ...

Siedlce: Pogrzeb dzieci utraconych

2024-04-26 18:01

Magdalena Pijewska

- Jeśli rodzicami byliście przez pięć czy dziesięć minut, to rodzicami zostaliście na wieczność - wskazał ks. kanonik Jacek Sereda podczas Mszy św. w katedrze siedleckiej. Dziś odbył się pogrzeb 20 dzieci. Podczas liturgii modlono się dar pokoju i nadziei dla rodziców przeżywających ból po stracie dziecka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Kościół

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego