Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo na Niedzielę Dobrego Pasterza: Powołanie jest darem Boga

Bożena Sztajner/Niedziela

Na fundamencie życia chrześcijańskiego, którym jest chrzest święty - rodzi się powołanie do szczególnej służby Bożej w życiu kapłańskim i zakonnym. Powołanie jest darem Boga dla konkretnego człowieka ale zawsze za pośrednictwem Kościoła – napisał abp. Wacław Depo w liście pasterskim skierowanym do wiernych archidiecezji częstochowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

List zatytułowany „Dar i zmaganie” zostanie odczytany we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji 12 maja br., w IV Niedzielę Wielkanocną – Niedzielę Dobrego Pasterza, która jest dniem szczególnej modlitwy o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

Abp Depo przypomniał, że „to Kościół rozpoznaje i uznaje powołanie, stawiając powołanym wymagania potrzebne do jego realizacji. Wolą Kościoła jest, aby na drodze odczytywania powołania do kapłaństwa każdy z kandydatów przeszedł właściwy dla siebie okres formacji ludzkiej, duchowej, intelektualnej i duszpasterskiej. Taka formacja dokonuje się w czasie pobytu w Wyższym Seminarium Duchownym, stanowiącym miejsce bezpośredniego przygotowania do kapłaństwa. Pierwszym etapem tego przygotowania są dwuletnie studia filozoficzne. Drugi etap, to czteroletnie studia teologiczne. W toku tej formacji kandydaci do kapłaństwa przechodzą stopnie przygotowania do święceń”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Podstawą wszystkich wysiłków pracy nad sobą jest formacja duchowa, która zmierza do ukształtowania w kandydacie do kapłaństwa tożsamości sługi Chrystusa. Alumni przez codzienną modlitwę, lekturę duchową, medytację Słowa Bożego, a przede wszystkim Eucharystię starają się jak najpełniej uformować swoje serce na wzór Jezusa, Dobrego Pasterza” – napisał Metropolita Częstochowski i podkreślił: „Bez wzrostu wiary i zawierzenia Bogu kandydaci do kapłaństwa nie znajdą wystarczająco dużo siły, aby wytrwać. Każdy kleryk musi się tego nauczyć, że w życiu nie chodzi o samorealizację i sukces”.

Arcybiskup wskazując na mniejszą liczbę kleryków w dzisiejszych czasach przypomniał, że „tym bardziej należy wspierać ich naszymi modlitwami. Jednocześnie trzeba prosić Boga, aby wielu młodych odkryło dar powołania. Z miłosną troską myślimy przede wszystkim o przyszłości tegorocznych maturzystów, którzy z niepokojem oczekiwali na zakończenie tzw. „szkolnego strajku”.

Reklama

„Drodzy Młodzieńcy, drzwi naszego Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej przy ul. Św. Barbary 41 są dla was otwarte. Chłopcy i dziewczęta, czekają na was również zgromadzenia zakonne. Żniwo ciągle wielkie, ale robotników mało. Prośmy Pana o odważne decyzje ludzi młodych, którzy będą odpowiadać na Jego miłość” – zwrócił się do młodych abp Depo.

Za papieżem Franciszkiem Pasterz Kościoła Częstochowskiego przypomniał, że „ów kryzys powołań jest zatrutym owocem kultury tymczasowości, relatywizmu oraz dyktatury pieniądza”. Metropolita Częstochowski podkreślił, że papież Franciszek „za jedną z przyczyn uznał też tragiczny spadek urodzin, nazywając to „demograficzną zimą”. Wskazał też na skandale we wspólnocie Kościoła oraz „nijakie świadectwo” powołanych”.

„Trzeba pamiętać, że owocność propozycji powołaniowych zależy najpierw od inicjatywy Boga. Ale potrzebne jest też świadectwo osobistego i wspólnotowego życia, szczególnie tych, którzy już odpowiedzieli na wołanie Pana do podjęcia posługi kapłańskiej czy życia konsekrowanego. Ich świadectwo może pomóc innym, by i oni zapragnęli z wielkodusznością odpowiedzieć na głos Chrystusa, a następnie pójść wielkodusznie i z czystym sercem za Zbawicielem” – kontynuował abp Depo.

Ksiądz Arcybiskup wskazał również na rolę Niższego Seminarium Duchownego jako szkoły wspierającej dzieło powołań kapłańskich. „Trzeba zauważyć, że uprzywilejowanym miejscem dla tych, którzy dostąpili łaski powołania w młodzieńczym wieku są Niższe Seminaria Duchowne. W różnych częściach świata prowadzą one swe cenne dzieło wychowawcze, które ma otaczać opieką zalążki powołania kapłańskiego i pobudzać ich rozwój, tak aby alumni mogli je łatwiej rozpoznać i potrafili na nie odpowiedzieć” – napisał Ksiądz Arcybiskup i dodał: „Jest dla nas wszystkich wielkim zobowiązaniem, że w Częstochowie przy ul. Piotrkowskiej 17, ma swoją siedzibę jedyne w Polsce Niższe Seminarium Duchowne, które kontynuuje swoją pracę od przeszło 60 lat. Dziękujemy Bogu, że w tej wspólnocie przygotowało się do kapłaństwa ponad 300 księży diecezjalnych i zakonnych. W tej szkole nadal uczą się młodzieńcy z całej Polski. Ale głęboko w sercu noszę pragnienie, aby jak najwięcej było w tej niezwykłej szkole młodzieży z naszej archidiecezji. Drodzy absolwenci szkoły podstawowej i gimnazjum: Niższe Seminarium Archidiecezji Częstochowskiej czeka na Was”.

Reklama

Na zakończenie listu przypominając hasło Roku Duszpasterskiego w Polsce „W mocy Bożego Ducha”, Metropolita Częstochowski zaapelował: „wzywajmy Ducha Świętego, aby nie zabrakło odważnych i wiernych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych z naszych rodzin i wspólnot parafialnych”.

ZOBACZ DOKUMENT

Podziel się:

Oceń:

2019-05-08 13:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niezwykły list w łódzkich archiwach

Pismo zostało odnalezione w muzeum archidiecezjalnym w Łodzi

Ks. Paweł Kłys

Pismo zostało odnalezione w muzeum archidiecezjalnym w Łodzi

Więcej ...

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

Włoski „łowca” pedofilów ks. Fortunato Di Noto: musimy bardziej chronić dzieci

2024-05-05 15:35
Ks. Fortunato Di Noto

Włodzimierz Redzioch

Ks. Fortunato Di Noto

Pedopornografia staje się coraz powszechniejszym przestępstwem w internecie, do tego dochodzą nadużycia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W rozmowie z włoską agencją SIR wskazuje na to ks. Fortunato Di Noto. Jest on inicjatorem Dnia Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności, który przypada w pierwszą niedzielę maja. W tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty ósmy i przekroczył granice Włoch, docierając m.in. do Polski, Francji i Watykanu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...