Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin

Dobrzy ludzie, dobre miejsce

Paweł Wysoki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielkość św. Mikołaja polega na świadectwie bezinteresownej miłości Boga i bliźniego - mówił abp Stanisław Budzik podczas uroczystości odpustowych w parafii pw. św. Mikołaja w Lublinie.

Kościół na Czwartku był najprawdopodobniej najstarszą świątynią w Lublinie. Legendy przypisują pierwszą fundację Mieszkowi I, a odkrycia historyczne dowodzą, że osada na wzgórzu funkcjonowała już w V w. Obecny kościół, któremu niezmiennie patronuje dobry biskup z Miry, jest fundacją znacznie młodszą. Zbudowany na przełomie XVI i XVII w., przebudowany w stylu renesansu lubelskiego, w ostatnim czasie zyskał nowe oblicze. Jak podkreśla proboszcz ks. Piotr Kawałko, renowacja kościoła jest darem serca duszpasterzy, parafian i sponsorów na 350-lecie parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Piękno parafii

Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się 6 grudnia. Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Budzik, który wraz z licznie zgromadzonymi parafianami i gośćmi dziękował za obfitość Bożych darów i ofiarność serc, kształtowanych na wzór św. Mikołaja. - To wielkie święto kościoła i wspólnoty, które istnieją tu o wiele więcej niż 350 lat - podkreślał. Metropolita przywołał ważniejsze postaci z życia wspólnoty, która powstała w 1669 r. jako druga parafia w Lublinie. Wielkie zasługi w tworzeniu jej materialnego i duchowego kształtu miał ks. Walenty Turobojski. Parafia od początku stanowiła centrum działalności charytatywnej; istniały tu cechy i bractwa zajmujące się ludźmi biednymi, opuszczonymi, chorymi i sierotami. - Historię tego prastarego miejsca tworzyli i nadal tworzą gorliwi kapłani i wierni, zatroskani tak o wygląd świątyni, jak i duchowe piękno wspólnoty - mówił Pasterz, przywołując nazwiska m.in. bp. Michała de la Marsa, ratującego Żydów ks. Krasowskiego, męczennika bł. ks. Kazimierza Gostyńskiego czy serdecznie wspominanego przez starszych parafian ks. Michała Słowikowskiego.

Reklama

Dzielić się sercem

Abp Stanisław Budzik podkreślał, że w ciągu wielowiekowej historii Czwartku, ludziom i miejscu towarzyszyła postać św. Mikołaja, biskupa czczonego przez chrześcijan Wschodu i Zachodu. - Wielkość św. Mikołaja polega na świadectwie bezinteresownej miłości Boga i bliźniego; był pasterzem o wielkim sercu, który zasłynął z czynienia dobra cicho i bez rozgłosu - wyjaśniał. - Kolejne pokolenia wzrusza jego troska o ludzi potrzebujących, hojność i dar ukazywania bliźnim takiej perspektywy życia, w której Bóg troszczy się o stworzenie. Myśląc o potrzebach innych, św. Mikołaj dawał nie tylko dobra materialne, ale całe swoje serce - mówił Ksiądz Arcybiskup. Zachęcał wiernych do takiej miłości bliźniego, która nie polega na pięknych słowach, ale na dobrych czynach pełnionych bez rozgłosu. - Decydującym o świętości jest wypełnianie przykazania miłości Boga i bliźniego - podkreślał.

Orszak św. Mikołaja

Zgodnie z tradycją, zwieńczeniem uroczystości jubileuszowych był Orszak św. Mikołaja. Z inspiracji ks. Piotra Kawałko ulicami miasta już po raz 6. przeszedł barwny korowód, prowadzony przez dobrego biskupa. Setki uczestników, od rozradowanych dzieci, po uśmiechniętych rodziców i dziadków, założyło na głowy papierowe mitry. Biskupie symbole miały przypomnieć wszystkim, że dzielenie się sercem i obdarowywanie prezentami nie ma nic wspólnego ze współczesną komercją, ale jest pamiątką pełnego miłości i dobroci życia św. Mikołaja, biskupa z Bliskiego Wschodu.

Podziel się:

Oceń:

2019-12-24 06:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Życzenia na Święta Zmartwychwstania Pańskiego

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Generał Zakonu Paulinów: aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią

2024-05-03 12:11

Jasna Góra/Facebook

O wielkiej duchowej spuściźnie Polaków naznaczonej aktami zawierzenia Maryi, które wciąż powinny być codziennym rachunkiem sumienia, tak poszczególnego człowieka jak i całego narodu - przypomniał na rozpoczęcie głównych uroczystości odpustowych ku czci Królowej Polski na Jasnej Górze przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski apelował, aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią. Sumę odpustową z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebruje abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady